Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Resim
Gdansk Körfezi Üzerinde Üç Kat Gün Doğumu
Katkı ve Telif Hakkı : Barry ve Noemi Diacon (McMaster Üniversitesi)

Açıklama : Aynı Güneş nasıl olur da üç kez doğar? Geçen ay, 10 Temmuz 2009 Cuma günü saat 04:30 sularında, Polonya'nın kuzeyinde bulunan Gdansk Körfezi üzerinde görkemli bir üçlü gün doğumu görüntülendi. Şüphesiz, Güneşimiz yalnızca bir kez doğar. Işıkla ilgili bazı etkiler ise Güneş'in en az iki kopyasını daha yaratmıştır. Evet, ama hangi etkiler? Benzer şekilde bildirilen olayların büyük bir çoğunluğunda, görüntüde yer alan en parlak nesneye ait kopyaların görüntüyü çeken makine içerisindeki dahili yansımalara dayandığı saptanabilmiştir. Yukarıdaki görüntü yine de ilgi çekicidir; çünkü hem dürüst bir fotoğrafçı bu etkinin çıplak gözle de görülebildiğini iddia etmektedir, hem de bu fotoğrafçı aynı etkinin farklı türlerini gözler önüne seren bir kaç farklı kare daha çekmiştir. İşte bu nedenle, sayın okuyucularımızı yukarıdaki görüntünün daha henüz görüntülenememiş en görkemli havaküre mercek etkilerinden birini gözler önüne seriyor gibi görünüp, aslında standart bir sayısal fotoğraf makinesi içerisinde meydana gelmiş sıradan bir yansıma örneğini gözler önüne seren özellikle dikkat çekici bir poz mu olduğunu, yoksa buna tamamen farklı bir şeyin mi sebep olduğunu tartışmaya davet ediyoruz. Eğer tartışma belli bir noktada birleşirse, bu uzlaşma ileriki bir tarihte bu sayfadan duyurulacaktır.
Bu konu şurada tartışmaya açılmış: http://bb.nightskylive.net/asterisk/vie ... =9&t=17170

Neden olan yansıma atmosferden değil de aşağıdaki gibi fotoğraf makinasından kaynaklandığı zannediliyor:

Resim

Sevgiler, saygılar...
Bu çok yaygın bir olgu hatta adınıda biliyorsunuz! Serap! Serap aslında hayali bir kavram değildir meteorolojide çok geçen bir kavramdır.
MİRAGE (SERAP)
Resim

Bu ikiz güneş başka formlarda da çıkabilir karşımıza dilimizde yalancı güneş ingilizcede sun dog denen atmosferik olayda güeşin etrafında 4 güneş daha görünebiliyor.

Serap ile sun dog un farkı serap farklı yoğunluk ve sıcaklıktaki hava katmanlarında ışıgın kırılmasından oluşurken sun dog da ışık cirrius adlı yüksek seviye bulutlarına 22 veya daha yüksek açılarda gediğinde oluşuyor!
Aşağıda güneş tutulması sırasında çekilmiş çok güze bir yalancı güneş resmini paylaşıyorum;

SUN DOG (YALANCI GÜNEŞ)
Resim
olabilir ama ayın güneşin yanında olduğu zamana denk gelmişde olabilir. her geçen gün bir gezegen güneşe yaklaşıyor(bizim gözümüz açısından) bir diğeri uzaklaşıyor. biri güneş diğerleri gezegende olabilir. ama arkadaşların verdikleri cevvaplar da mantıklı
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Bu çok yaygın bir olgu hatta adınıda biliyorsunuz! Serap! Serap aslında hayali bir kavram değildir meteorolojide çok geçen bir kavramdır.
Merhaba,

Bu fotoğrafta asıl Güneş'te evet serap olayı yaşanmış ama diğerleri de buna dahil midir bilmiyorum, sonuçta hala tartışmalı görünüyor.

Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Bu ikiz güneş başka formlarda da çıkabilir karşımıza dilimizde yalancı güneş ingilizcede sun dog denen atmosferik olayda güeşin etrafında 4 güneş daha görünebiliyor.
Bu halelerde 4 yalancı güneş oluşabiliyor derken neyi kastettiniz? İki tane oluşan (bulutun durumuna göre tek de olabilir) ve sık sık yaşanan sundog var, bunun dışında haleye göre daha parlak olan noktaların farklı isimleri var. Sundog denildiği zaman ben Güneş'in iki yanında da oluşan parlak noktaları anlıyorum sadece.
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Aşağıda güneş tutulması sırasında çekilmiş çok güzel bir yalancı güneş resmini paylaşıyorum;
Bu güneş halesi fotoğrafında sanırım güneş tutulması yok, halenin daha iyi görünmesi için fotoğraf çekerken güneşi kapatmışler bir şeyle. Zaten güneşin aşağıda yansıma yaptığı görünüyor, güneş tutulması sırasında sanırım hale oluşturacak kadar ışık kalmazdı.
SUNDOG fotoğrafı tutulma sırasında çekilmiş ama tam tutulma değilmiş ve dediğiniz gibi güneşin önü kapatılmış. Fotoğrafı NOAA'nın bir albümünden aldım çeviri sırasında bakmadan direk tutulma sırasında yazmışım. Bu arada sun dog'da üstte ve altta olmak üzere iki güneş daha görülebiliyor. Fakat birçok atmosferik olguda olduğu gibi bu da çok yüksek enlemlerde oluyor.
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:SUNDOG fotoğrafı tutulma sırasında çekilmiş ama tam tutulma değilmiş ve dediğiniz gibi güneşin önü kapatılmış. Fotoğrafı NOAA'nın bir albümünden aldım çeviri sırasında bakmadan direk tutulma sırasında yazmışım. Bu arada sun dog'da üstte ve altta olmak üzere iki güneş daha görülebiliyor. Fakat birçok atmosferik olguda olduğu gibi bu da çok yüksek enlemlerde oluyor.
Teşekkür ederim fotoğraf konusundaki açıklama için.

Bir de ben bu sundog olayını çözemedim yani benim bildiğim güneşin sağında ve solunda oluşur, altta ve üstte oluşanların şekilleri ve isimleri farklıdır. Bu konuları konuştuğumuz bir başlık var daha önce gördünüz mü bilmiyorum, eğer bunlarla ilgileniyorsanız orda da paylaşımda bulunabilirsiniz :)

Neyse o başlıkta her zaman önerdiğim bir site vardır Les Cowley'nin. Onun sayfasında da benim dediğim gibi yazıyor, ben de ordan öğrendim zaten. Dünyanın her yerinde görülebileceğini de yazıyor, önemli olan atmosfer koşullarının uygun olması, buz kristali gerekiyor (Hatta gökkuşaklarından daha sık oluşan bir şey, ben de Türkiye'nin farklı yerlerinde çok sık rastladım buna). Enlemlere göre değişecek olan bence görülme sıklığıdır. Hatta daha önce gördüğüm nadir bir hale çeşidinin görülme olasılığı alçak enlemlerde daha fazla. Bunda güneş halesinin altında bir yay daha bulunduğu için güneşin gökyüzünde yüksek bir konumda olması gerekiyor, yüksek enlemlerde güneş çok yükselemediği için veya yükselse bile bu fazla sürmediği için alçak enlemlerde şans daha fazla. Les Cowley'e fotoğraf gönderdiğimde böyle bir açıklama yapmıştı.

Forumdaki başlığımız:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 15&start=0

Bir kısmı buradaydı:

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 92&start=0
Burdan 3'lü bir sundog fotografı koyayım eğer yüksek bir yerden bu olayı görüyo olsaydık 4'üncü yalancı güneşide görebilirdik. Ayrıca normal halelerden farklı olarak SUNDOG Cirrius bulutları dolayısıyla oluştuğu için alçak enlemlerde görülmesi çok rastlanan bir durum değildir.
Aşağıdaki fotoğragta güneş, üst tac, sağ parhelia ve sol parhelia görülebiliyor.
Resim
Resim

Kutuplarda uçan bir uçaktan
Resim
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Burdan 3'lü bir sundog fotografı koyayım eğer yüksek bir yerden bu olayı görüyo olsaydık 4'üncü yalancı güneşide görebilirdik. Ayrıca normal halelerden farklı olarak SUNDOG Cirrius bulutları dolayısıyla oluştuğu için alçak enlemlerde görülmesi çok rastlanan bir durum değildir.
Aşağıdaki fotoğragta güneş, üst tac, sağ parhelia ve sol parhelia görülebiliyor.
Merhaba,

Benim anlatmak istediğim bu üstte, altta veya farklı bir yerde oluşan daha parlak olan kısımlar, yaylar falan, hepsinin farklı adı var. Mesela gönderdiğiniz fotoğrafta üst kısımda oluşan yayın adı "tangent arc". Yani sizin dediğiniz gibi bakarsak sadece 4 tane değil 10 belki daha fazla sundog oluşuyor diyebiliriz. Hala yeni durumlar da keşfediliyor üstelik...

Ayrıca bunların görülme sıklıkları değişiyor olsa da daha önce dediğim gibi her yerden görülebilirler aslında. Les Cowley'nin sitesinde şu açıklama yapılmış: "Halos can be seen all the year round from the tropics to the poles. Ice crystals in cirrus clouds produce them. The clouds are 3 - 6 miles (5 to 10 km) high and are always cold regardless of their location. (Kaynak: http://www.atoptics.co.uk/halo/crhal.htm)"

İngilizce bilmeyenler için özetlersem aslında tüm yıl boyunca bir çok yerden (alçak enlem olsun yüksek enlem olsun) görülebildiğini söylüyor. Sirüs bulutlardaki buz kristallerinin bu haleleri oluşturduğunu ve bu bulutların da 5-10 km yükseklikte olması nedeniyle bölgeye/yüzeyin sıcaklığına bakılmaksızın zaten soğuk olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla yazın Türkiye'de hale görebilmemi bu şekilde açıklayabiliriz.

Yani sundoglar da halenin bir parçası aslında, onu normal halelerden ayırmak pek doğru olmaz gibime geliyor, sadece bir çok çeşidi var, zaten bahsettiğim sitede hepsi "buz haleleri" başlığı altında anlatılıyor.