Gökbilim
Drain the Atmosphere

I am reading a book where a character smashes open[…]

Autographs from Astronauts

Hello! I'm interested in Astronomy and because of […]

UNIVERSE by the NFB

I have not seen this in quite a while. Not bad for[…]

A week or two back a friend wanted to catch the IS[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Paylaşım için çok teşekkürler Yiğit... :)
Senin başlığını gördükten sonra merak ettim,
acaba var mı Tunç Tezel dışında başka Türk'ler diye...

Ve bir resim buldum...
Serkan Saygan ve Tolga Topalhan

Bu arada Tunç Tezel'in çalışmaları çok güzel...
Verdiğin linkten hepsini inceledim. :)
gönderen Emre Evren
Paylaşım için çok teşekkürler..

Şehirler içindeki insanları ile güzeldir.
Ben bu yüzden Bursa 'yı ciddi anlamda kıskanıyorum.
Havasından mıdır suyundanmıdır bilinmez ama amatör gökbilim anlamında Bursada yaşayanlar çok şanslılar, Zira Tunç Tezel ve Uğur ikizler gibi aktif ve kendilerini çok iyi yetiştirmiş gökbilim tutkunları sayesinde kurulmuş olan Cilimboz Astronomi ve Sanat Dernegi - Capella Gozlem Grubu adeta Bursa halkına gökyüzünden yıldızları toplayıp Bursalılara avuçlar dolusu hediye ediyorlar.

www . cilimboz . org / (Site bu aralar bakımda olabilir bu yüzden açılmayabilir. hmm domaini kaybetmişler site çalışmıyor o yüzden çarıpk yazdım)

Tunç Tezel beyin başarılı fotoğraflarının yanısıra Uğur bey'inde ATM konusunda çok ciddi ve başarılı çalışmaları var...

İnşallah her şehrimizde böyle kendilerini kanıtlamış gökyüzü aşıkları çoğalır, bizlerde onlardan istifade edebiliriz.

"Bu arada gökyüzü fotoğrafçılığı alanında başarılı Türklerden bahsederken Ben Tahir Saban Bey'inde adını anmak istiyorum Ayinesi iştir kişinin demiş büyüklerimiz"

Saygılarımla..
gönderen Mustafa Sina Karaoglu
Kendilerini tebrik ediyorum. resimler muhteşem.

Birde anlamadığım birşey var mesela "venus by the lake" resminde yıldızların bukadar net çıkmaları için kısada olsa bir uzun pozlama yapılması gerekmiyormu. yapıldıysa çalıların göldeki yansımaların netliği nasıl sağlanmış? Eğer pozlama yapılmadıysa gökyüzü nasıl bukadar net görünmüş?
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Yiğit Kaçar yazdı:Yine Tunç TEZEL klasiği. Müthiş bir foto. Artık çektiği resimleri yayınladığı kendi sitesini açma zamanı geldi diye düşünüyorum.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=650
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Yiğit Kaçar yazdı:Resim

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=071002

Yine Tunç Tezel; Yorum yapmaya bile gerek yok.

Bu arada resimde Merkür'ü gördüm.

Bir de uzun zamandır sormak istediğim bir soru vardı. Bu photoshop ile resim birleştirme olayı nasıl oluyor. Bu sitede bir çok defa yapıldığını duydum. Ama nasıl yapıldığını bilemiyorum. Bilen birileri anlatırsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Bugün Tunç TEZEL'in bir resmi daha yayınlandı. Bizansın üzerinde ki ay adlı resim. Gerçekten güzel bir İstanbul manzara.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Istanbul'un çok ismi var. Dersaadet, Deraliyye, Mahrusa-i Saltanat, Istanbul, Islambol, Darü's-saltanat-ı Aliyye, Asitane-i Aliyye, Darü'l-Hilafetü 'l Aliye, Payitaht-ı Saltanat, Dergâh-ı Mualla, Südde-i Saadet... Byzantium seçimi ilginç...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bana da ilk başta eleştirilecek bir konu gibi göründü. Neden Bizans diye!

Çünkü orada Osmanlı'da var üstelik Topkapı Sarayı gibi muhteşem ve mübarek eserlerin bulunduğu bir yer. Sonra düşündüm Ay, Türk bayrağında yer alan bir cisim ve yukarıda, yani üstünde. Resim ismini bir bütün olarak değerlendirisek bence yerinde.

Bu vesileyle TWAN diye bir oluşumdan haberimiz odu. Meğer APOD gibi bir şeymiş. Tunç beyin olduğu kadar bu sitenin de takipçisi olacağım.

Sevgiler, saygılar...
gönderen Yiğit Kaçar
Resim

Ne isim verdikleri çok önemli değil bence. Gerçeğe bakmak lazım. 1453'ten beri burası İstanbul'mu? Gerisi çok da mühim değil. Panoramik fotoğraf mükemmel. Ayrıca Yine Tunç Tezel'in fotoğrafı olması başarıdır.

Ancak yeri gelmişken şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Dün bi vesileyle Türkiye'ye vize uygulayan ülkeleri araştırıyordum. Maalesef durum içler acısı. Listede Amerika falan gibi ülkeler hiç yazılmamış. Zira adamlar kırmızı (diplomatik) pasaporta bile vize istiyorlar. Onun haricinde Suriye, Ürdün, Yemen, Pakistan, Türki Cumhuriyetleri ve aklınıza gelmeyecek bi çok ülke bile bizden vize isyiyor. Yani öyle elini kolunu sallaya sallaya üçüncü dünya ülkelerine dahi gidemiyorsun. Halbuki Türkiye, bize vize uygulayan bir çok ülkeye vize uygulamıyor ya da uygulayamıyor. Durum böyleyken İstanbul'un adı çok mu önemli? Adam elini kolunu sallaya sallaya İstanbul'a geliyor ama sen git bakalım NewYork'una gidebiliyor musun?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Yiğit Bey, merhaba...

Salih Bey'in verdiği siteye ( TWAN ) bir bakın. Tunç Tezel, fotoğrafa "New Moon of Istanbul" adını vermiş. APOD nedense değiştirmiş. İlginç olan kısım o...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Resim
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=080905

Tunç TEZEL yazdı:29 Ağustos akşamı, özellikle çok alçakta görünen ve hemen batan Venüs, Merkür ve Mars'ı görmek için Uludağ'a çıktım. Hava dağda bile çok temiz olmadığı, hatta bulutlar da geçiyor olmasına rağmen bunları günbatımından 45 dakika sonra ve üçü de batmadan yalnızca 8 dakika önce batı ufkunun üzerinde yakaladım.

Akşamın 4. gezegeni için o kadar uğraşmaya gerek yoktu çünkü Jüpiter geceyarısına kadar bir yere gitmeyecekti. Havanın yeterince kararması ve resimde de görülen bulutların Samanyolu'nun geçtiği Akrep, Yay, Kalkan, Kartal takımyıldızlarının önünden çekilmesi için bir 45 dakika kadar daha bekledim ve bu resmi oluşturan 5 fotoğrafı 16 mm balıkgözü mercekle 45'er saniyelik pozlar vererek çektim. Birleştirmek için de PtGui programını kullandım.

Ben yalnızca eli yüzü düzgün, güzel bir gece manzarası resmi elde ettiğimi düşünüyordum ama başkaları tahminimden de çok beğenmiş olmalı ki GGG olarak seçildi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Önceden paylaşmak isteyip de fırsat bulamadığım GGG. Bu başlık git gide Tunç TEZEL başlığı olmaya başladı! Sözüm bu işle uğraşan diğer değerli fotoğrafçılara...:o

Resim
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=080922

Tunç TEZEL yazdı:Güneş'in mevsimlere göre alçalıp yükselmesi ve doğup battığı yerin yıl boyunca değişimi küçüklüğümden beri ilgimi çekmiştir. Gök fotoğrafçılığıyla ilgili uzun dönemli projeleri de uzun zamandır uygulamaktayım. Bu durumda bu iki konunun bu şekilde bir resimde birleşmesi de kaçınılmaz oldu. Amacım, kış gündönümü, ilkbahar (ya da sonbahar) ılımı ve yaz gündönümü günlerinde Güneş'in doğuşundan batışına kadar her saat başında gökyüzündeki konumunu fotoğraflamak ve bunları tek bir görüntüde birleştirmek idi.

Bursa, 40° 11' Kuzey enlemi ve 29° 4' Doğu boylamında yer alır. 40. Kuzey paraleli Yeryüzü'nün birçok büyük ve iyi bilinen şehrinden geçtiği ve çok sayıda insan bu paralel çevresinde yaşadığı için bu fotoğraftaki etki çok kimsenin yıl boyunca göreceği değişimi yansıtıyor.

Fotoğraf makinesini Bursa'daki apartmanımızın çatısında önceden seçip işaretlediğim bir noktaya yerleştirdim. Makinenin üzerinde 180 derece genişliğinde yuvarlak bir alanı görebilen balıkgözü mercek kullandım. Makineyi tam gökyüzüne çevirdiğimde fotoğrafın yuvarlak çerçevesine bütün gökyüzü sığıyordu ve çerçeve de 360 derecelik ufuk çizgisiyle sınırlanıyor. Fotoğrafın üst kenarı kuzey, altı güney, solu doğu ve sağı da batı yönü oluyor. (Haritanın "içinden dışarıya" doğru baktığımız için gökyüzünde doğu ve batı yönleri terstir.)

İlk seriyi 21 Aralık 2007'de çektim. Normalde Güneş'in saat 07:23'te doğması gerekirdi ama Bursa'nın güneyinde 2543 metreye kadar yükselen Uludağ nedeniyle Güneş'in gerçekten ortaya çıkması için Saat 08:11'e kadar beklemem gerekti. Bundan sonra her saat başı bir resim çektim. Günbatımında çektiğim son resim sırasında saat 16:03 idi. Yine tepeler yüzünden Güneş olması gerekenden, yani saat 16:41'den oldukça erken battı. Normalde 9 saat 18 dakika sürmesi gereken en kısa gündüz daha da kısalmış, Güneş yalnızca 7 saat 52 dakika görünmüştü. Öğle saatinde de Güneş ufkun en çok 26 derece üzerine çıkabildi.

3 ay sonra ilkbahar ılımında fotoğraf makinemle çatıda çekime hazırdım ama gökyüzü değildi, çünkü hava parçalı bulutluydu ve sert bir rüzgar esiyordu. O gün resim çekemeseydim ılım pozları için 6 ay daha beklemem gerekecekti ve proje en erken 22 Eylül 2008'de bitecekti. Ne olursa olsun şansımı denemeye karar verdim.

Stresli ve sinir bozucu bir gün olmasına rağmen yine de gündoğumundan günbatımına kadar her saat başındaki pozları yalnızca 1-2 dakikalık hata payıyla bulutların arasında çekebilmeyi başardım. Normalde saat 06:07'de doğması gereken Güneş, bulutların arasından ortaya çıktığında saat 06:14 idi. Günbatımını da tam zamanında, saat 18:09'da çektim. İlkbaharın ilk günü Güneş, öğle saatinde gökyüzünde 50 derece yükselmiş oldu ve gündüz de 11 saat 55 dakika sürdü.

3 ay sonra 20 Haziran 2008'de bu kez yaz gündönümü geldi. Bir yılın "365 gün 6 saat"ten 13 dakika kısa olması ve bu 13 dakikaların uzun yıllar boyunca birikmesi, 2008'deki 29 Şubat günü ile de birleşince ilk kez bir yaz gündönümü 20 Haziran'da gerçekleşti. Bu iyiydi çünkü 21 Haziran 2008 bulutlu bir gün olacaktı ve bu fotoğraf çekemeyeceğim anlamına gelirdi.

Normalde yaz saati ile saat 05:34'te doğması gereken Güneş, bu kez kuzeydoğuda yükselen Avdan Dağı yüzünden ancak 05:53'te ortaya çıktı. Bundan sonra yine her saat başı resim çektim. Yaz saati ile saat 13'teki öğle saatinde Güneş ufkun 73 derece üzerine yükselebildi. Günbatımı da olması gerekenden yalnızca 2 dakika önce, saat 20:36 yerine 20:34'te gerçekleşti. 15 saat 2 dakika sürmesi gereken en uzun günde Güneş 14 saat 41 dakika görünmüş oldu.

Aralık'ta yalnızca 9 poz yeterli olurken Mart'ta 13, Haziran'da da 17 poz fotoğraf çekmem gerekti. Bu 39 fotoğrafın birleştirilmiş son hali Güneş'in yıl boyunca alçalıp yükselmesini ve değişen gündüz süresini ilk tasarladığım gibi, açık şekilde gösteriyor.

Not: Bu, Bursa'daki apartman çatısından çektiğim ve GGG seçilen 4. resim oldu. Öncekiler 8 Kasım 2004, 1 Şubat 2006 ve 3 Mart 2006'da yayınlanmıştı ve o tarihlerde Türkçe GGG sitesi henüz hizmete girmemişti.
vallaha helal olsun demekten başka birşey gelmiyor içimden:D:D:D HELAL OLSUN çok süper olmuş.