Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
#56305
Merhaba,

Bana, Tunç Tezel haricinde astrofoğrafçının APOD'da etkin şekilde yer almaması çok mantıksız geliyor. Gerçekten çok uzman arkadaşlarımız var. Ama gönlüm Tunç Tezel'e karşı özel bir hayranlık besliyor. Onun çalışmalarını takip ediyorum ve de size,
bir Tunç Tezel fotoğrafı daha paylaşmakla gurur duyuyorum:

Resim
Üzeri yazılmış hali için buraya tıklayabilir ya da kaynak siteye giderek etkileşimli halini görüntüleyebilirsiniz...

Samanyolu Gökadamızın düzlemi tam Arabacı'nın içinden geçer. Kuzey yarımkürenin bu antik takımyıldızı içerisinde yer alan zengin bulutsu ve yıldız kümesi koleksiyonunun önemli bir kısmı, 10 derece genişliğindeki bu büyük gökyüzü manzarası içerisinde görülebilmektedir. Sağ alt tarafta yer alan parlak yıldız Elnath*, Arabacı Takımyıldızı'nı bir diğer takımyıldız olan Boğa'ya bağlar. Charles Messier'nin bir dürbüne sahip pek çok gökyüzü gözlemcisine tanıdık gelen üç açık yıldız kümesi M36, M37 ve M38 ise Elnath'ın sol üst tarafında yoğun yıldız tarlası içerisinde sıraya dizilmiş vaziyette görülüyor. Ancak uzun pozlu bu görüntü, IC 405, IC 410 ve IC 417 yıldız oluşum bölgelerine ait kırmızımsı salma bulutsularını da ortaya çıkarmış. E. E. Barnard'ın karanlık bulutsuları B34 ve B226 ise daha parlak olan arka plan üzerinde ancak fark edilebiliyorlar. Arabacı'nın uzun pozla ön plana çıkan diğer önemli özelliklerini de tanımlayabilmek için, farenizin imlecini görüntünün üzerine getirmeniz yeterli olacaktır.

Kaynak: http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=100305
#59477
Resim

Salih abi bu resim çıplak gözle görülebiliyormu ? böyle bir resim tırnova gözlem şenliklerindede görmüştüm.Aşina olmadığımdan garip geldi normalde havaya baktığımda simsiyah ve birkaç yıldız görüyorum :cry:

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]

teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]