Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Yiğit Kaçar
#2176
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070602

Resim

Yine Günün Gökbilim Görüntüsü içinde bir üç boyutlu resim. Zaman zaman bu sitede ve başka sitelerde bu tür resimler görüyorum. Yazıya dikkat ederseniz şöyle diyor. Kırmızı/mavi gözlüklerinizi takın ... Bu resimleri üç boyutlu görebilmek için üç boyutlu gözlük kullanmak şart. İşte sorun da burda. İnternet üzerinden ne kadar aradıysam da böyle gözlük satan bir yer veya site bulamadım. En azından Türkiye'de... Böyle bir gözlüğe nasıl sahip olunabileceği konusunda fikri olan varsa lütfen burdan bizlerle paylaşsın.

Günün Gökbilim Görüntüsü içerisinde yer alan diğer üç boyutlu resimler için tıklayınız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
#2182
en basitinden kırmızı ve mavi jelatin kağıtlar bulup kendimiz yapabiliriz fakat sorun jelatini nerde bulacağımız :D
gönderen Yiğit Kaçar
#2190
Ben o yöntemi denedim. Kırmızı jelatin uydu fakat mavi renkte uyum sağlamadı. Benim aradığım satın alınabilecek bi üç boyutlu gözlük...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#2211
Küçükken "dinozorlar" dergisini alırdım. Her sayısında t-rex'in bir parçasını verirdi. Her dergiye de 3 boyutlu resim koyarlardı. Onları izlemek için bu aradığın gözlüğü kullanırdık. Sanırım o gözlük Aydın'da kaldı. Eğer oraya gidince bulursam bunu izlemem için iyi olacak. Yanımda başka renk var şimdi.

Ayrıca imax sinemalarında 3d filmler için bu gözlüklerden verirler. Nereden aldıklarını bulmak lazım. İlla ki bir yerlerde satılıyor olmalı.
gönderen Yiğit Kaçar
#2624
Arkadaşlar... Uzun uğraşlarımın sonunda nihayet Ankara'da üç boyutlu gözlük satan bir yer buldum ve de aldım. Tam olarak işe yarayıp yaramayacağından emin değildim. Çünkü bu gözlükler tek bir standart değil. Kırmızı-mavi, kırmızı,yeşil.. böyle bir kaç çeşidi var. Benim ihtiyacım olan hangisi tam emin değildim. Zaten adamın elinde tek bi çeşit varmış. Kırmızı-mavi. Onu aldım ve eve geldim. Büyük bir heyecanla bilgisayarımı ve 3D resimlerimi açtım. O da ne!!! Mükemmel. Bir anda elinizi bilgisayarın ekranından içeri sokacakmış gibi oluyorsunuz.

Valla tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum. Her astronomun evinde olmalı bi tane. Nerden aldığıma gelince. Bu adamları internetten buldum. Bir kaç maille yazışmanın ardından yerlerine gitmeye karar verdim. Aslında böyle tane ile satmıyorlar. En az 50-100 taneden oluşan partiler halinde çalışıyorlar. Toptancı yani. Ancak bayağı ısrarcı oldum. Bu işin ticaretini yapmadığımı falan söyleyince tanesini 5.-YTL'den aldım. Normalde toplu alımlarda tanesi 1.5 dolara kadar düşebiliyormuş.

Buradan şirketin ismini söylemem doğru olur mu bilemiyorum. İlgilenen arkadaşlar olursa bana yigitkacar@gmail.com adresinden ulaşsın. Şirketin ismini cismini buradan göndereyim. Bu arada günün gökbilim görüntüsüne bi tane daha üç boyutlu resim eklendi. Meşhur Barringer Kriteri. Gözlükle güzel görünüyor.

Resim
gönderen fatih akalın
#3285
Ben bi yerden bulup bakarım.Çok güzel bir paylaşım.Sağol...
gönderen Mustafa Tekeli
#4708
3 boyutlu gökbilim görüntülerini izlemek için 3 boyutlu gözlük edinmek isteyen arkadaşlar... http://tutulma2006.sitemynet.com
İsteyen olursa NASA nın 3D STEREO sayfalarındaki 3D Gezegenleri izleyebilirsiniz..
gönderen Ömer Ekim Genel
#4711
Mustafa Tekeli yazdı:3 boyutlu gökbilim görüntülerini izlemek için 3 boyutlu gözlük edinmek isteyen arkadaşlar...http://tutulma2006.sitemynet.com
İsteyen olursa NASA nın 3D STEREO sayfalarındaki 3D Gezegenleri izleyebilirsiniz..
sanırım bir sorun var site açılmıyor Mustafa bey.Herhalde "[url]" yazmayı unuttunuz bir bakarsanız sevinirim.İyi günler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
#4712
Ömer Ekim Genel yazdı:sanırım bir sorun var site açılmıyor Mustafa bey.Herhalde "[url]" yazmayı unuttunuz bir bakarsanız sevinirim.İyi günler...
Düzelttim. Site linkini yazıdan ayrı tutmak, arada boşluk bırakmak lazım.
#30560
ben sağ mavi sol kırmızı olmak üzere bir gözlük yaptım ve okuldada bu resmi yazıcıdan arkadaşa çıkarttım,hoca ve arkadaşlar büyük bir ilgiyle aya kağıt üzerinden baktılar....ama dandik jelatindi, ev yapımı olanlar pek sağlıklı değil...
#30832
Merhaba öncelikle paylaşım için teşekkürler...
Çocuk olmanın faydaları bende bol miktarda 3 boyutlu gözlüklerden var, bu arada çeşitli çocuk dergileri var ( 3 boyutlu ) bu dergileri alarak temin edebilirsiniz... Hediye ediyorlar.

Bu arada çok güzel ya aynı ay sanki akşam ona bakıyorum :D
En son Fatih Yönetici tarafından 25 Nis 2009, 08:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen anıl aras
#56301
1) ANAGLYPH 3D GÖZLÜKLER

Resim
En eski ve yaygın gözlük tipi renkli camları olan gözlükler. Bunlara anaglyph 3d deniyor. Kartondan ve plastikten üretiliyorlar. Bu sitedeki pek çok video anaglyph. Gazeteler ve videolar bu gözlüğü hediye ediyor.

En yaygın anaglyph 3d gözlük çeşitleri şunlardır:


RED – CYAN / KIRMIZI – CAMGÖBEĞİ
RED – BLUE / KIRMIZI – MAVİ
MAGENTA / GREEN – PEMBE -YEŞİL

Resim
* Evde, TV’de, bilgisayarda, anaglyph gözlükler ek donanım, yazılım olmadan rahatlıkla kullanılabilir.

2) COLORCODE 3D GÖZLÜKLER

Resim
Yine iki renkli bir gözlük. Mavi ve açık kahverengi. Ancak anaglyph gibi yüzlerce yıllık eski bir teknoloji değil. En büyük üstünlüğü, tüm renkleri en yüksek kalitede verebilmesi.

İkinci üstünlüğü ise çıplak gözle bakanların fotoğrafları olduğu gibi görebilmesi – ki bunu yapabilen tek teknik. Tüm fotoğrafın değil, derinlik içeren çizgilerin açık mavi ve sarı-yeşil renkle belirtilmesi.

Bence bilgisayar karşısında en iyi standart. Fiyatı ucuz. Teknolojisi zekice ve özel bir donanım istemiyor. Çift projeksiyon gerekmiyor. Özel TV istemiyor.

Bütün mesele yaygınlaşmasının gerekliliği. Daha detaylı bilgi: http://www.3dgozluk.com/chuck-3d-gozluk ... alerileri/

* Evde, TV’de, bilgisayarda ColorCode gözlükler ek donanım, yazılım olmadan rahatlıkla kullanılabilir.

kaynak:www.3dgözlük.com
Kullanıcı avatarı
gönderen anıl aras
#56303
3) POLARİZE 3D GÖZLÜKLER

Resim

Çoğu 3d sinema bunu kullanıyor. Örneğin, “RealD 3d” kullanan sinemalarda. İki tarafı da gri renkli görünen hafif plastikten gözlükler.

Resim

Bu gözlüklerin yaptığı, iki projeksiyondan gelen ışığın yatay ve dikey polarize gelişleri ile oluşturulan bu iki ayrı görüntüyü, yine iki ayrı polarize camla beyne yollamak.
Çizgisel polarize ve dairesel polarize olarak iki alt türü bulunuyor. (Linear polarization – Circular polarization)

Dairesel polarize olan daha üstün, çünkü çizgisel olanda olduğu gibi, kafanızı sabit tutmak gibi bir zorunluluğu yok. Gördüğüm dairel polarizasyon kullanan RealD sinemaların daha da yaygınlaşacağı. Çünkü yüzde taşınmaları üretilmeleri daha kolay, hijyen açısından temizlenmeleri hatta yıkanmaları bile mümkün ama aşağıda göreceğiniz alternatifi olan Xpand gözlükler pahalı. Elektronik parçaları olduğundan yıkanamaz. Bakımı zor, pillerinin ömrü azalırsa görüntü bozulur. Ancak RealD sinemaların projeksiyonlarının güçlü ışık vermesi şarttır. Yoksa 3d deneyiminde kayıplar olabilir.

* Evde, TV’de, bilgisayarda kullanılabilmesi için ya çift projeksiyonlu özel sistem kurmanız gerekir. Ya da çift katlı LCD içeren özel 3d TV ve 3d monitorlu bilgisayar gerekir. Piyasada bu ürünler görünmeye başladı ama fiyatları henüz çok yüksek


4) XPAND GÖZLÜKLER

Resim

LCD ekranlı bu gözlüklerin sağ ve sol camları saniyenin çok kısa aralıklarında (saniyede 120 kez) sırayla kararıp tekrar açılıyor ve görüntüyü iki ayrı göz için o anda oluşturmuş oluyor.

Resim

Tek projektorden gelen diğer tekniklerde olduğu gibi iki göz için aynı anda değil, iki görüntüyü ardarda gönderilen şifreli görüntüyü projeksiyonun yanındaki emitter gözlüğe sinyal göndererek çözülmesini sağlıyor. Gözlüğün ortasında bir IR algılayıcısı var. Hızlı kararıp açılma ile görüntü oluşturuluyor. Bu gözlük bazı kişilerde göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapıyor ve beyni de yoruyor gibi görünüyor. Ayrıca burnu rahatsız ettiğini pek çok kullanıcı ifade ediyor.

Gazetelerde çıkan “3d gözlükler tehlikeli mi?” başlıklarının büyük bölümünü bu gözlüklere ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Sadece polarize gözlüklerin renginin koyuluğu nedeniyle uzun saatler boyunca izlemede fazla ışıkla gözü yorabileceği ifade edilebiliyor.

Diğer gözlükler ise yüzlerce yıldır kullanılıyor ve milyonlarca insan kullanmasına karşın belirgin bir şikayet olmadı.

* Evde, TV’de, bilgisayarda XPand gözlük kullanılabilmesi için özel bir sistemi komple satın alıp kurdurmanız gerekiyor. Piyasada bu ürünler görünmeye başladı ama fiyatları henüz oldukça yüksek.kaynak:www.3dgözlük.com

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]

teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]