Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Emre Evren
Mars'ta Bir Delik

Bu gün(28.05.07) GGG 'de çıkan görüntü, heralde ardında bir sürü tartışma getirecektir.
Mars yüzeyindeki 100 metre çaplı ve inanılmaz derinliği yüzünden karanlık gözüken mağara girişleri keşfedilmiş.

Aslında büyük ihtimalle makul bir açıklaması olacaktır, ama galiba sağlam bir açıklama gelene kadar ufoculara gün doğdu diyebiliriz :lol:
Merak da ediyorum gerçi bu konuya ne kadar ilginç "Bilimsel !" açılımlar getirecekler...???!!!!

İşin esprisi bir yana GGG 'de de aktarıldığı gibi gelecekteki insanlı veya insansız mars seferlerinde öncelikli olarak bakılmak istenilecek bir yerdir.
Benim aklıma Mars'ın yeraltı mağaralarında yarı donmuş su kaynaklarının keşfedildiği bir bilim-kurgu filmi geldi ilk gördüğümde...

Bakalım sonucu hep birlikte görececeğiz, güneş sistemimizin dünyadan daha fazla sürprizlerle dolu olduğunu düşünüyorum...

Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
resmi görür görmez ilk saniyede teşhisimi yptım;bu kesinlikle çok büyük bi şans eseri fotoğraf çekilirken yörüngedengeçen bi asteroid veya çekim sırasında kamera ile ilgili oluşan bi hata....

kardeşim hiç mi yansıma olmaz,delik etrafındaki "toprak" desenlerinde hiç mi değişme olmaz...sanki sonradan eklenmiş bir resim hilesi gibi duruyor...başka bi açıdan çekilmiş görüntüsü varmı bu "deliğin" ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Ya resmi dikkatlice incelediğimiz zaman ufak ufak bir çok delik var gibi gözüküyor. Ama etraflarına toprak birikintisi gibi şeyler var. O büyük delik çok saçma görünüo yani sonradan koyulmuş gibi
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
bana göre gerçekten görüntüde delikli bir yapı var. dikkat edilirse ışığın geliş yönü soldan ve delik olarak adlandırılmış yapının da sağ kenarında ışığın aydınlatması sonucu oluşan izi rahatça görmek mümkün. bu görüntüyü görünce epey ilgimi çektmişti. ilginç sonuçlar çıkabilir merakla bekliyorum.. belki de çok sıradan bir yapı çıkacak karşımıza ama bu konuda yeni bir haber olursa buraya yazarsanız sevinirim arkadaşlar.

herkese iyi çalışmalar..
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
peki diyelim öyle bi delik cidden var....

okadar kesin yuvarlaklıkta ve etrafında hiç bi değişme olmadan nasıl var olabilmiş ????????

çok derin olduğu da aşikar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Mahmut YILMAZ yazdı:resmi görür görmez ilk saniyede teşhisimi yptım;bu kesinlikle çok büyük bi şans eseri fotoğraf çekilirken yörüngedengeçen bi asteroid veya çekim sırasında kamera ile ilgili oluşan bi hata....

kardeşim hiç mi yansıma olmaz,delik etrafındaki "toprak" desenlerinde hiç mi değişme olmaz...sanki sonradan eklenmiş bir resim hilesi gibi duruyor...başka bi açıdan çekilmiş görüntüsü varmı bu "deliğin" ?
Mahmut Bey'in tespiti bana göre de doğru...
Sözde mağara girişinin, güney batısında ve batısındaki toprakda
hiç bir gradyan mevcut değil. Ama diğer minicik siyah nokta da bile mevcut.
Ancak çok keskin ve derin olması gerekli ki
bu gradyan olmasın (-ki onda bile olur gerçi)

Araştırmak isteyenler buradan bakabilir... :)

Bu arada, tabii ki bu konuyu açan Emre'ye teşekkürler... :)
En son Ersin Zorlu tarafından 30 May 2007, 17:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Yiğit Kaçar
Bu oluşum benim de çok ilgimi çekti. Gerçekten çok derin ve keskin bir mağra olması gerekir diye düşünüyorum. Yamaçları aniden derinleşiyor olmalı. Dünyadaki obruk benzeri ama çok devasa bişey olmalı. Mars bizden küçük olmasına rağmen yeryüzü şekilleri bakımından bizden büyük denebilir. (En sağdaki mars)

Resim

Mesela olympus dağı 25 km yükseklikte. Dağ eteğinin yayıldığı alanın çapı ise Türkiye'nin nerdeyse yarısı kadar. 624 km.

Resim

Resim

Resim

Resim

Bir de meşhur kanyonu var. Valles Marineris. Dünyadaki Grand Canyon (büyük kanyonun) kat ve kat büyüğünü düşünün. Bizimkisi onun içinde küçücük kalıyor.

Resim

Resim

Buradan hareketle çok ilginç ama gerçek olması kuvvetle muhtemel bir yeryüzü şekliyle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Yakında yapılan araştırmalar neticesinde daha ayrıntılı bilgi alınacağı kesin. Bir dönem de malum Mars'ta meşhur bir yüz vardı.

Resim

Ancak daha sonra gelişen görüntüleme teknolojisi ile birlikte gerçekte onun doğal bir kaya oluşumu olduğu anlaşıldı.

Resim

Resim
gönderen Emre Evren
Haber ile ilgili ayrıntıları ve gelişmeleri Güncel haberler kısmında Bulabilirsiniz

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?p=2221#2221

Saygılarımla..
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Taylan Salman yazdı:bana göre gerçekten görüntüde delikli bir yapı var. dikkat edilirse ışığın geliş yönü soldan ve delik olarak adlandırılmış yapının da sağ kenarında ışığın aydınlatması sonucu oluşan izi rahatça görmek mümkün. bu görüntüyü görünce epey ilgimi çektmişti. ilginç sonuçlar çıkabilir merakla bekliyorum.. belki de çok sıradan bir yapı çıkacak karşımıza ama bu konuda yeni bir haber olursa buraya yazarsanız sevinirim arkadaşlar...
Katılıyorum, aşağıdaki resme bir baksanıza:
Resim
gönderen Seda.Ozaskan.
Mars ta eğer bir yaşam varsa bu Mars ın iç kısmında mümkündür şeklinde açıklama yapıldığı zaman bir delik olmalı diye düşünüyordum ya da mikroskopik canlılar olabileceği yönündeydi düşüncem. Ancak Mars ın dışındada yaşam olamaz dendiğinde delik fikri saçma geldi. Çünkü içerde yaşam bulan canlılar yüzeye çıkmamalı benim düşünceme göre. Eğer çıkarsa orayada uyum sağlamış demektir. Kaldı ki koskoca bi deliğin olması dış alanın sıklıkla kullanıldığı düşüncesi ortaya çıkıyor. Delik varsa bence dışında canlıya daha önce rast gelinmesi lazımdı. Tabi söz konusu yaşam olunca böyle düşünceler oluyor. Yaşam dışı mevzularda ise aklıma hiç mantıklı bişey gelmiyor. Hoş diğer söylediklerim ne kadar mantıklı tartışılır :wink: Orda o delik bana da var gibi geliyor. Ama eğer bir hile yapmışlarsa çok güzel iş çıkarmışlar amacına ulaşmış ki bu fotoğraflar bu denli ilgi çekiyor.
gönderen ferhat karadağ
bence delik sonradan fotomontajla yapılmış çok saçma bişey
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
ferhat karadağ yazdı:bence delik sonradan fotomontajla yapılmış çok saçma bişey
İyi de bu resmi yayınlayan kurum NASA. Bir şaka sitesi yayınlamıyor ki?
gönderen burak yılmaz
MARS TA BUNA BENZER DELİKLER DAĞLAR VE KANALLAR VAR AMA BENİM ARAŞTIRMALARIMA GÖRE DÜNYA DA ARİZONA EYALETİNDEKİ GÖKTAŞI ÇUKURLARIYLA MARSTAKİLER AYNI BİR TEORİYE GÖRE NORMAL BİR UZAY MODÜLÜ İLE AZON TABAKASINDAN GEÇERKEN YÜKSEK HIZLA YANMA OLUYOR VE YERYÜZÜNE HIZLA İNDİĞİ ZAMAN YÜKSEK SICAKLIKLA YERE VURUYOR VE BİR APTLAMA OLUYOR DÜNYA YA GELEN BU GÖKTAŞININ ANLAMIYLA MARSTAKİNİN ANLAM İLİŞKİSİ VARMI ONU BULMAYA ÇALIŞIYORUM
gönderen Furkan Kaya
Bence
bu mars resmi paintte düzeltilmiş.Çünkü böyle bir delik olamaz.İsterseniz sizde deneyin.Görsellerden ay resmi alın,farklı kaydedin.Dosyayı açın,düzenleye basın.aydan bir bölümü silgi ile silin.beyaz olan bölümü siyaha boyayın. Pek farkı olmuyor.

Mahmut Bey:
resmi görür görmez ilk saniyede teşhisimi yptım;bu kesinlikle çok büyük bi şans eseri fotoğraf çekilirken yörüngedengeçen bi asteroid veya çekim sırasında kamera ile ilgili oluşan bi hata....
Bu teşhiste olabilir.

Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Daha önce forumda başka bir başlıkta da geçti ama 1 saat aramak istemedim, daha yakın çekim ve açıklamalar için: http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070928
Resim

NASA yetkilileri paint'i açıp resmi siyaha boyamakla mı uğraşacak, yapmayın.