Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Onur beye katılıyorum,koskoca,Dünyaca tanınmış uzay araştırma birimi NASA,tüm Dünya`nın belkide geleceğini değiştirecek bir resmi paintle filan düzenleme yapamaz.Zaten yapsada bu uzmanlar tarafınca anlaşılır.Bencede %60-70 olasılıkla bu bir astroid çukuru.Neden %60-70 oran verdin derseniz resimdeki deliğin kenarlarındaki düzgünlük dikkatimi çekti.Küçük bir olsasılıkta olsa bunu göz önüne bulundurmalıyız.Mars`ta yaşam olma olasılığıda var(en azından içinde olabilir).
Ayrıca Salih arkadaşın dediği gibi obruk olma ihtimalide var ancak yine Salih arkadaşın dediği gibi bunun için likit su gerekli.
Eğer bir yanlışım varsa lütfen düzeltin bu konularda yeniyim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
M.Demir yazdı:Evet bunu yayınlayan NASA ama nasıl böyle bir delik açılmış olabilir. Bunun bir bilimsel açıklaması var mı arkadaşlar :?:
İlk sayfada bir bağlantı paylaştım, ona bakarsanız görebilirsiniz:
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070928
Kesin bir şey söyleyemem ama bana daha çok lav bacalarına benziyormuş gibi geldi. Anladığım kadarıyla bulunduğu yer de volkan konisi üzerindeymiş. Muhtemelen açıklama da bu yönde olacaktır. Dünyada da bir çok yanardağın bunlara benzer yan bacaları bulunur,buralardan çok hızlı lav çıkışı olması nedeniyle genellikle normalden daha düzgün yapılıdırlar, tabii dünyada bu durumlarını uzun süre muhafaza etmelerini engelleyen etmenler var: Su ve rüzgarın yol açtığı erozyona organik maddelerin ve canlıların etkileri de dahil olunca durumlarını korumaları zor oluyor buna rağmen kenarları bu kadar düzgün lav çıkış bacaları ve deniz dibinde lav çıkışı sırasındaki ani soğuma ile oluşan altıgen başlı sütunlar gibi doğal oluşumlar olabiliyor. Hatta Marsta çok önceden de olsa sıvı suyun var olduğu bir dönemin söz konusu olduğu düşünüldüğünde o bölgenin jeolojik yapısına göre Salih beyin benzettiği obruk benzeri yapılar da sözkonusu olabilir. Ama resim kesinlikle ilginç.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Kesin birşey söylemenizi isteyen oldu mu anlayamadım orasını?

NASA zaten açıklamış;

Mars'taki Bir Deliğin Yakın Çekimi
Katkı Sağlayanlar : Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilimsel Deneyi (HiRISE), Mars Keşfi Yörünge Aracı (MRO), Ay ve Gezegen Bilimleri Laboratuvarı (LPL) [Arizona Üniversitesi], ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)
Açıklama : Mars Keşfi Yörünge Aracı üzerinde yer alan HiRISE cihazı tarafından, kısa zaman önce alınan bu yakın çekim resimde görülen 150 metre genişliğindeki gizemli çukur, eski bir Mars yanardağı olan Arsia Mons'un kuzey kenarında bulunuyor. Yükselmiş kenarlar ve çarpma kraterlerinin diğer özelliklerinden yoksun olan bu ve benzeri diğer çukurlar, ilk önce Mars Odyssey ve Mars Global Surveyor uzay araçlarından görünür ışık ve kırmızı ötesinde alınan görüntülerde tespit edildi. Görünür ışıkta çekilen görüntüler yalnızca içlerindeki karanlığı gösterirken; kırmızı ötesi ısı verileri, bu açıklıkların Mars yüzeyinin epey derinlerine kadar indiğine ve belki de yeraltı mağaralarına gün ışığı sağladıklarına işaret ediyordu. Bu yeni görüntüde ise, çukurun duvarları kısmen güneş ışığıyla aydınlanmış ve neredeyse dik gibi görünüyor. Buna karşılık en az 78 metre derinlikte olan zemin ise hâlâ görünmüyor. Bu koyu renkli Mars çukurlarının Havai yanardağı krater çukurlarına benzer olarak, lav akıntılarındaki çökme çukurlarıyla bağlantılı oldukları düşünülüyor.
Burak Yakut yazdı:Kesin birşey söylemenizi isteyen oldu mu anlayamadım orasını?

NASA zaten açıklamış;
??
Ben de tepkinizin nedenini anlayamadım, forumda herkes çeşitli görüşlerini dile getiriyor; benim ifade tarzım size farklı geldiyse bunu daha yumuşak bir dille söyleyebilirdiniz. Ben sadece forumda yazılanları okuyup bu yorumu yaptım ki benzer bir düşüncenin NASA tarafından da açıklandığı görülüyor. Yalnız benim bahsettiğim şey çökme çukuru değil, doğrudan lav bacası olma ihtimali var bunların. Yüzeydeki sert rüzgarların etkisiyle çıkış noktaları traşlanmış ve doğrudan oğruya deliğin içini gözler önüne sermiş olabilir diye düşünmem nedeniyle o mesajı yazdım. Eğer hiçbir konuda -üstelik saçma,mantıksız veya hurafelerle dolu olmadığı halde- görüş yazamayacaktıysak neden forumlara üye olalım ki? Okuyoruz yararlanıyoruz ve biz de düşünmeye çalışıyoruz, kötü bir şey mi bu? Lütfen forumu takip edenlere karşı bu kadar sert olmayın; aksi takdirde buralara bilgi aramaya gelmiş ve düşünmeye çalışan bir çok genç beyni Siriusçuların peşine takar kaybetmemize neden olursunuz. Şahsen bu akşamlık benim şevkimi kırdınız maalesef. Kolay gelsin ve iyi akşamlar size.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Ben linke bakmadan sizin açıklamalarınızı okudum ve "sanırım açıklama yapılmamış demek ki insanlar bu yüzden kendi görüşlerini dile getiriyorlar" dedim. Sonra linke bakınca açıklamanın bulunduğunu gördüm. Zaten açıklaması yapılmış bir konu hakkında, aslında öyle olmaz böyle olabilir demeyi de ben anlamıyorum. Siz nasıl benim davranışımı anlamadıysanız bende sizi anlayamadım? Anlaşmak zorunda da değiliz zaten? Fakat asgari saygı duymak zorundayız. Çok şükür birçok genç beyni bırakın siriusçulara kaptırmayı bir çoğunu buraya kazandırdık. Hemen özgür düşünce karşıtı eli sopalı müdür yakıştırması yapmanıza lüzum var mı?

Bu kadar çabuk alınmayın lütfen.
Burak Yakut yazdı:Ben linke bakmadan sizin açıklamalarınızı okudum ve "sanırım açıklama yapılmamış demek ki insanlar bu yüzden kendi görüşlerini dile getiriyorlar" dedim. Sonra linke bakınca açıklamanın bulunduğunu gördüm. Zaten açıklaması yapılmış bir konu hakkında, aslında öyle olmaz böyle olabilir demeyi de ben anlamıyorum. Siz nasıl benim davranışımı anlamadıysanız bende sizi anlayamadım? Anlaşmak zorunda da değiliz zaten? Fakat asgari saygı duymak zorundayız. Çok şükür birçok genç beyni bırakın siriusçulara kaptırmayı bir çoğunu buraya kazandırdık. Hemen özgür düşünce karşıtı eli sopalı müdür yakıştırması yapmanıza lüzum var mı?

Bu kadar çabuk alınmayın lütfen.
Demek ki insanlar linke bakmadan yorum yapabiliyorlarmış zaman zaman :) Ben linkdeki açıklamayı görmeden o yazıyı yazdım -aynı sizin ilk yorumunuz gibi yani. Ayrıca yorumuma bakarsanız öyle değildir tamamen farklıdır demiyorum. Açıklama dediğiniz yazıda bilim insanları bunun ne olabileceği konusunda bir fikir üretmişler (ki bu fikir de çelişiyor değilim zaten), yani kesin tespit edilmiş bir şey söz konusu değil. Muhtemelen bu tip deliklerin içi iyice gözlemleninceye ve Mars üzerine indirilecek araçların araştırma konularından biri haline gelinceye kadar da kesin bir ifade kullanılamayacak. Ben (bu kadar ben lafını kullanmayı sevmem ama siz beni mecbur bıraktınız) mevcut durum üzerinde sonuçta bilimsel temellere dayanan ve dünya üzerinde kendimin de görmüş olduğum olguları temel alan bir açıklama getirmeye çalıştım. Aman buradaki açıklama yanlış benimki doğru demedim (kaldı ki desem de bu aykırı olmazdı, bilim şüpheye ve sorgulamaya dayanır-öncekilerin veya şu andakilerin her dediğini değiştirilemez,fikir bile beyan edilemez doğrular olarak kabul etmeye başlarsak, dogmatik düşünceye saplanmışız ve bilimsel çıkarımları dinsel inanç gibi görmeye başlamışız demektir; bu durumda ilerlemeyi durdurur ve Eski Mısır gibi edindiği bilimsel bilgiyi inanç kalıplarına çevirdiği ve sorgulamayı tamamen yasakladığı için durağanlaşan bir medeniyete dönüşürüz). Eğer ki saygı duyacaksak bir birimize, o zaman bu kadar sert ifadelerle herkesi yargılamaktan vazgeçmeniz lazım. İnsanlara anlaşmadan da medeni biçimde tartışılabileceğini öğretmek istiyorsanız eğer, konuya en alakasız kişilerin bile zaman zaman önemli fikirler üretebileceğini ve üretilen her fikrin üreten için değerli olduğunu da kavramanız lazım. Sizi özgür düşünce karşıtı eli sopalı müdür yerine koymuyorum kesinlikle (saçma fikirlerle veya spekülasyonla insanları kasten yanlışa yönlendirenlere sert olmak lazım zaman zaman), ama siz de bilin ki saygı karşılıklıdır ve karşınızdaki herkes de sizin öğrenciniz değildir. Siriusçular gibi gruplara gelincee, bu tip grupların bu kadar prim yapabilmesinin tek nedeni diyaloglarını daha esnek yapabilmeleri ve bu durumun onları daha anlaşılır ve hoşgörülür hale getirmesidir. Umarım dediğiniz kadar başarılısınızdır. Nasıl ki burada bilimsel gerçeklere ilişkin konuları yorumlarken metafiziksel yaklaşımların devre dışında bırakılmasını savunuyorsak bilimsel dogmatizmi sert ifadelerle birleştirmenin sakıncasını da görebilmeliyiz. Çalıştığınız alana saygım var, ama şunu da görmüş bir insanım: Burada kendi uzmanlık alanına ilişkin sınırları bu kadar sertçe savunan ve dışarıda yorumları eleştiren insanların büyük çoğunluğu, kendi uzmanlık alanları dışında olan ve başkalarının uzmanı olduğu konularda o kızıp eleştirdikleri kişilerinkine benzer şekilde yorumlar yapabiliyor ve akademik altyapılarını öne sürerek oldukça inatçı bir şekilde o alanda yanlışları savunabiliyorlar. Neyse başınızı daha fazla ağrıtmayayım, sonuçta öğrenmem gereken çok şey var :) İyi geceler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Demek ki insanlar linke bakmadan yorum yapabiliyorlarmış zaman zaman Ben linkdeki açıklamayı görmeden o yazıyı yazdım -aynı sizin ilk yorumunuz gibi yani.
Ben başlığa bakmadan bir yorum yapmadım Bora Bey :) Siz yanlış anladınız beni. Ben sizin yorumunuzu okuduktan sonra linke baktım diyorum. Linke bakmadan birşey yazmadım? Burada anlaştık değil mi?

Merak etmeyin söylediğiniz gibi, "tartışılamaz kırmızı çizgileri olan bir insan değilim" herkesi saçmalasa dahi - bu kesindir arkadaş demedikçe- dinlerim. (Siz öyle yaptınız demiyorum) Bilim felsefesi konusunda sizinle hemfikirim.
ilim şüpheye ve sorgulamaya dayanır-öncekilerin veya şu andakilerin her dediğini değiştirilemez,fikir bile beyan edilemez doğrular olarak kabul etmeye başlarsak, dogmatik düşünceye saplanmışız ve bilimsel çıkarımları dinsel inanç gibi görmeye başlamışız demektir; bu durumda ilerlemeyi durdurur ve Eski Mısır gibi edindiği bilimsel bilgiyi inanç kalıplarına çevirdiği ve sorgulamayı tamamen yasakladığı için durağanlaşan bir medeniyete dönüşürüz
Yine vurguluyorum bende aynen böyle düşünüyorum. Satır satır yazmanıza gerek yok. Tam tersini yapıyormuşum izlenimi yaratmanıza ve bu konuyu bu kadar uzatmanızada gerek yok. Ben linke bakmadığınızı tahmin ettiğim için (ki sizde söylüyorsunuz zaten) ve bu platformda bu durum malesef alışkanlık olduğu için linki özellikle açtım. Bilim felsefesi hakkında bunları yazabiliyorsunuz ama yapılmış açıklamaları okumadan kendi açıklamanızı yazabiliyorsunuz. Hepsinden önce bilimde araştırma, kanıt toplama, daha önce bu açıklanmış mı diye kaynakları araştırma da esastır.

Yazmadığım, yapmadığım şeylerin çıkartımlarını yapıyorsunuz. Ben size öğrencimsiniz dedim mi? Böyle öğretici bir tavır takındım mı? Böyle bir şeye hakkım var mı? Yok ve yapmadım da. Tek kelime açıklamam yok size. Sizin yaptığınız açıklama yanlıştır da demedim. NASA' nın açıklamasını aldım koydum.

Değerli görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Kendi adıma konuşayım benim başımı ağrıtmadınız, benim de en az sizin kadar öğrenmem gereken çok konu var. Tatsız bir sohbet oldu bu. Akşam akşam asabınızın bozulmasına neden olmak istemedim. Siz benim kusuruma bakmayın. Fakat davranışlarımızın nedensiz olduğunu da sanmayın. Buraya ciddi mesai harcıyoruz. Burada çoğu zaman sahte prof.lar dolabiliyor ve ortalığı cehenneme çevirebiliyorlar. Bu nedenle bu konuya bağışıklığım biraz üst seviyede olabilir. Fakat elbetteki size bu konuda bir rahatsızlık vermeye hakkım yok. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir.

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Belki Mars jeolojisi hakkında önemli sonuçlara götürebilir bu bulgu. Böyle düşündüm, hadi iyi geceler :)