Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Aşağıdaki adresten Windows Kenar Çubuğu' nun Yahoo versiyonu olan Yahoo Widget için APOD eklentisini indirebilirsiniz; otomatik olarak günün fotoğrafı masaüstünüzde bir çerçeve içinde gözükecektir;

http://widgets.yahoo.com/search/?q=apod

Örnek benim masaüstüm. Masaüstü resmi ile karıştırılmasın, Widget eklentisi sağ üstteki çerçevedir ve boyutları keyfinize göre düzenlenebiliyor;

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Rica ederim. Herşeyin Widget eklentisini çıkarttılar birde buna bakayım dedim dün akşam ve karşıma çıktı. Düşünüyorumda eskiden ne yapıyorlarmış acaba. Elimizin altındaki imkanlar alışmış olsakda bence muazzam.İnternet, programlar (stellarium, starry night vs..) eklentiler, forumlar. Kısaca evimizi istersek mini laboratuvara dönüştürebiliyoruz. Bilgiye kolay ulaşmak çok güzel.

Bu arada eskiden ne yapıyorlarmış dedim ama cevapda hemen aklıma geldi. Ne yapacaklar? Işık kirliliğinden arınmış gökyüzünde harika gözlemler yapıyorlar, bizim göremediğimiz bir çok güzelliği izliyorlardı. Aynı şansa (onlar kadar) sahip olamadığımız için bizde böyle PC başında Astronomi yapıyoruz malesef...

Syg.
İşte büyükşehirlerin gökbilim meraklıları için dezavantajı da bu olsa gerek. Ben Aksaray'da, il merkezine 10 km uzaklıkta ve ışık kirliliğinin az olduğu bir mahallede oturuyorum. Balkonumun karşısında berisinde sokak lambası bile yok. Kendimi şanslı görüyorum. Ancak neredeyse 2 ay olacak gözlem yapmayalı. Lulin'i bile bu nedenle kaçırdım. Hatta Saturn karşı konumda iken bile gözlemleyemedim. Çünkü hava koşulları izin vermiyor. Trabzon'lu biri olarak buranın havası karadenizi aratmıyor dedim. Neyse bugünlerde düzelir sanırım. Bir iki gün hava açık oldu, onda da başka işlerim vardı. Malum siteyle ilgili.

İnternet ortamı bu konuda çok gelişmiş. Eskiden ansiklopedilerden bakarak bilgi edinmeye çalışırdık. Temel gökbilim konularını bunlardan edinmiştim. Türkçe kaynak sıkıntısı vardı. Şimdi de var ama eskisi kadar değil. Şimdi daha iyi durumdayız. Bu site bile dev bir bilgi kaynağı. Yeter ki neyi aradığınızı bilin. Neredeyse herşeyi bulabiliyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu arada eskiden ne yapıyorlarmış dedim ama cevapda hemen aklıma geldi. Ne yapacaklar? Işık kirliliğinden arınmış gökyüzünde harika gözlemler yapıyorlar, bizim göremediğimiz bir çok güzelliği izliyorlardı. Aynı şansa (onlar kadar) sahip olamadığımız için bizde böyle PC başında Astronomi yapıyoruz malesef...
Eski gözlemcilerden farklı bir konumda değiliz bence. Eskiden karanlık gökyüzünde daha kalitesiz araçlarla gözlem yapılıyordu, görüntü şimdikinden farklı olmamalı. Bundan 30 yıl sonra, aynı imkanlarla atıyorum belki de 20 inç schmidt cassegrain kullanılıyor olur ama o zamanki ışık kirliliğiyle görüntü şimdiki teleskoplarımızdan farklı olmaz. Erişebildiğimiz teleskoplar geliştikçe ışık kirliliği de onunla yarışıyor.