Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Emre Evren
#1740
Merhaba resimdeki pozlama ve ayrıntıyı görünce uzun süre ben bunun koni bulutsusu(cone nebula) olduğunu idrak etmekte zorlandım spitzerin marifeti ayrıntıları açığa vurmasında saklıymış. çok güzel bir fotoğraf gerçekten.
Bu resimde benim gördüğüm bir ayrıntıysa, sanki kümede yıldız oluşum süreci O-B öbekleri(O-B asosyasyonları diye geçiyor ama bana biraz kulak tırmalayıcı geliyor) ne benzer bir şekilde gerçekleşiyor gibi. bu hikayeyi Discovering Astronomy adlı bir kitaptan hatırlıyorum ama yanlış biliyorsam beni düzeltin lütfen..
açıklayayım biraz
Gökada sarmal kollarında orion ve rozet bulutsusu gibi yoğun gaz ve toz bulutları içinde gazın topaklandığı yerde ilk olarak büyük kütleli sıcak O ve B sınıfı "ateşli" yıldızlar oluşuyor, ve bu yıldızlar çok yüksek olan yıldız rüzgarları ile çevrelerindeki gazı iterek uzaklaştırmaya başlıyorlar ve her yönden itilen gaz sıkışırken yeni daha düşük kütleli yıldızların oluşabileceği gaz topaklanmalarını hızlandırarak yıldız oluşum sürecini tetikliyor. ve birkaç milyon yıl içinde ilk O-B öbeği yıldızlar birer birer süpernova haline gelerek son kalan gazı da dağıtmadan evvel zaten oluşumunu tamamlamış diğer yıldızlar sıcak O_B yıldızları hep beraber doğdukları gaz ve tozu dağıtmış oluyorlar.

Birde şu açıdan bir resim buldum Cone nebulası değil ama benzer bir süreç burada çok net işliyor sanırım şu A B A diye oklar gösterilmiş olan yerde bir süpernova olmuş olabilir ben tam anlayamadım
Resim
bahsedildiği gibi aşama aşama önce merkezdeki O-B sıcak yıldızlar oluşuyo sonra gaz dağıldıkça ve sınırlarda biriktikçe dıştaki yıldızlar oluşumu tetikleniyor

Belkide gelecekte Cone nebulasını torunlarımızın torunları böyle görecekler :))
Resim

O-B öbekleri için kaynaklar :
* Sequentially Triggered Star Formation in OB Associations
Thomas Preibisch1 and Hans Zinnecker2


* http://derman.science.ankara.edu.tr/ogr ... /caner.pdf

* http://outreach.atnf.csiro.au/education ... html#sfgmc

* http://universe-review.ca/F06-star-cluster.htm#OB

saygılarımla..

Şuraların bir tozunu alalım :) Herkese selamlar, y[…]

Yıldızların Doğumu

Yıldızların en temel özelliği; evrene enerji […]

DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]