Gökbilim

Chui introduced the co-ordinators to the new Virtu[…]

Guardian Review for Juan Carlos

Yesterday's Education Guardian featured a review o[…]

Virtual School to Close

I thought you might be interested in reading this […]

The Virtual School is “made for European tea[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Merhaba 30 Kılıçbalığı(30 Doradus) 'un kalbindeki R136 kümesiçok ilgimi çekti. hatta biraz da esrarengiz görünümü aklıma bi sorunun takılmasına sebep oldu.
Siz de bir bakın, sanki açık yıldız kümesinden çok küresel bir yıldız kümesine benzediğini farkettim.
Biraz sağda solda kalmış linklerede bakınca şöyle bir bilgi ile karşılaştım.

"Although the young ages of stars in R136 make it similar to a Milky Way open cluster, its high density of stars will likely turn it into a low mass globular cluster in a few billion years"

Yani;
R136 kümesindeki yıldızların genç olan yaşları ile küme Samanyolundaki açık kümelere benziyor olsada kümenin büyük kütleli yıldızlar sayesinde birkaç milyar yıl içinde küresel bir yıldız kümesine dönüşeceğini yazıyor.
Bu durumda Samanyolunun çocukları olan küresel kümelerde aslında Macellan Bulutundaki 30 Kılıçbalığı yıldız oluşum bölgesi gibi yoğun gaz ve toz(stellar nursery) bölgelerinden mi oluştular.
Eğer bu süreç böyle işliyorsa acaba bizim galaksimizin ilerlemiş yaşı yüzünden mi halesinde hala oluşum halinde küresel küme-yıldız oluşum bölgesi karışımı melez bölgeler göremiyoruz?
Her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum
Saygılarımla...
Emre
gönderen fatih akalın
Harika bir görüntü.Çok sağol.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
selamunaleykum

çok güzel fotoğraflar sanki yıldızlar iç içe geçmişler çok süper bir görüntü oluşturmuş.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Emre, görünür ışığı çekilmiş fotoğrafa bakınca görüşlerine katılmamak mümkün değil. Ama bu yanıltıcı da olabilir! O yüzden farklı dalgaboylarında çekilmiş fotoğrafları karşılaştırmak gerekir:

Resim
  • (a) from the Earth's surface
    (b) from Hubble Space Telescope (HST) in original configuration without processing
    (c) original HST with processing
    (d) repared HST in 1994
Başarılar...