Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Çocukluğumun deyimiyle: Şaşı Bak Şaşır :) Eskiden gazeteler bulmaca eklerinin en arka sayfalarında verirlerdi bundan, haftada bir kere olmak üzere, her hafta ayrı bir merakla bakardık ailece, eskilerden alışık olduğum için hemen yakaladım görüntüyü. Düşünüyorum da o kadar uzak geliyor ki o zamanlar, sanki aradan kırk sene geçmiş gibi, hatta bazen onları yaşayan ben değilmişim gibi geliyor. Artık her şey ulaşılabilir, her şey elimizin altında olduğu için eskilerin saflığı, samimiyeti kalmadı maalesef artık, çocukluğumun bana bu kadar uzak gelmesinin tek sebebi ise belli: internet.
Evet bende çaydanlığı gördüm,eskiden bazı dergilerin son sayfasına bunlardan koyarladı...
Burda çaydanlık yerine astronomiyle ilgili bir obje olsaydı daha iyi olurdu. Mesela koyu bir arka fonda Andromedayı bu şekilde görmek çok etkileyici olurdu...

Başarılar...
slm bunu yazacagım yer belki burası degildir ama buradan cevaba ulaşabilecegimi düşünerek bir saat önce çıplak gözle hayatımda giç görmedigim ve anlam veremedigim bir ışık hareketi gördüm görünümü yıldız gibi ve çok yüksekte seyireden
göz kırpma hareketi olmayan saga sola titreşim yapmayan bir ışık...
dogudan 30 derece yükseklikte ken farkettim 1 dakika gibi ve sabit bir hızla kuzey batıda ışıgı zayıflayarak kayboldu bu yolu izlerken güneye kıvrılan birde geniş yay çizdi...
bir uçak degildi en azından bilinen bir uçak gibi degildi çünkü çok yüksekti hızlıydı ışıgıda benzemiyordu.meteorları çok gördüm kesinlikle degildi çünkü düzve çok daha hızlı geçerdi yayda çizmezler.... peki benim gördügüm neydi.. konumum istanbul benim
gibi başka şait olan varmı..ii geceler.
hareket etmiyor olsa kimse yıldızdan farklı diyemezdi yani beyaz ve nokta seklinde ve yuvarlaklıgı kusursuzdu etrafında hiç ışık aurasıda yoktu. iz yapmadan hareket ediyordu.gerçekten çok hızlı idi dunden beri uçak yareketlerini izliyorum kesinlikle uçak degildi..
%80 olasılıkla ENVISAT uydusu, kalan %20 olasılık olarak da o saatte oradan geçmekte olan diğer 10'larca uydudan herhangi biri. Yani tarif ettiğinzi şeyin uydu dışında bir cisim olması pek olanaklı değil.
Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sularla kaplı denir. Bazı yorumlarda bu fotoğrafı görenler, "Madem dünyanın dörtte üçü sularla kaplı, nasıl oluyorda bu kadar az yer kaplıyor" diye soruyorlar. Halbuki verilen oran hacim oranı değil yüzey alanının oranı. Görüldüğü gibi suyumuz düşündüğümüz kadar çok değil malesef.