Gökbilim

Chui introduced the co-ordinators to the new Virtu[…]

Guardian Review for Juan Carlos

Yesterday's Education Guardian featured a review o[…]

Virtual School to Close

I thought you might be interested in reading this […]

The Virtual School is “made for European tea[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
"Astronomy picture of the day" yani "APOD", 16 Haziran 1995'ten beri düzenli olarak her gün gökbilim ile ilgili bir resmi, altında açıklaması ile yayınlıyor.

APOD Nasa: http://apod.nasa.gov

1 Haziran 2006'dan beri Murat Tunçay ve Tahir Şişman her gün bu sayfanın türkçesini yayınlıyorlar.

Türkçesi için: http://www.bulutsu.org/ggg

Bulutsu.org'daki "tartışma" kısmı gokbilim.com forumundaki "Günün Gökbilim Görüntüsü" başlığına geliyor. Bulutsu.org ile ortaklaşa karar alarak bu forumda ggg ile ilgili bir tartışma ortamı yaratmak istedik.

APOD'un günlük olarak çevrildiği tüm diller için: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/lib/about_apod.html

Tarihlere göre başlık açıp, o günkü resim üzerine konuşabiliriz.
gönderen Emre Evren
GGG 1. Yaşını kutluyor

Evrenin Haritası ve Gökbilim Terimleri Sözlüğü ile Türk gökbilim sevdalılarının gökyüzü tutkusunu ateşleyen değerli gökyüzü aşıkları Murat TUNÇAY / Tahir ŞİŞMAN 'ın Türkçe hayat verdiği GGG 1. yaşını kutluyor.

Gökbilim adına sarfedilen her çaba her emek astronomi aşıklarının gökkubbesinde ışıldayan parlak birer yıldız olarak yerini almaktadır.
Bende karanlık gecelerde samanyoluna eşlik eden yeni parlak yıldızımız GGG'nin 1. yaşını en içten dileklerimle kutluyorum.

Nice yeni yıllara... Nice yeni yıldızlara...
Geceniz açık ve bol yıldızlı olsun.
Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
APOD yıllardır takip ettiğim bir siteydi. bu sitenin türkçeye çevrilerek GGG olarak yayınlanmasına çok sevindim. gerçekten çok güzel bir çalışma ürünü. bizlere sundukları harika bilgiler için Murat TUNÇAY ve Tahir ŞİŞMAN'a sonsuz teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ali Kemal Bingül
bende teşekkürlerimi sunarım gayet güzel bir site...
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
harika bir görüntü Murat Tunçay ve Tahir Şişman çeviri için Çağrı Erdoğdu'yada bizle paylaştığı için teşekkür ederim
gönderen sevgi kys
evet bende begendim görüntüyü hergün bultsu sitesine bakıyorum süper gök resimleri oluyo :)
gönderen nisa tey
inanılmaz guzel bir çalışma...bende çok istıyorum boyle bı çalışma ıcınde yer almayı..unıde uzay bılımlerı bolumu fln dusunuorum.ama bu konuda bılgı alabılcegım kımse yok..bıldıgım kdrda turkıyede sadece ıstanbulda ozelde war bu bolum.yani gitmem zor bi ıhtımal..bana bıraz bılgı werırsenız çooooooook sewınırımm..buarda ellerınıze saglık süpersınız:) :)
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
sayın nisa http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=541 sorunuza bir nebze de ola derman olacaktır. :)

bir de yanlış anlamazsanız, http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=478 göz atmanızı tavsiye ederim,saygılar :roll:
gönderen nisa tey
kafaya takılcak bişi deıl bence..alışkanlık ama buda onun yerıne alışmısım yazarken..neyse semih bey bundan sonra dıkkat ederım tmm..buarada yardımcı oldıgın içinde tskkr ederım. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
nisa tey yazdı:kafaya takılacak bişi deıl bence..alışkanlık ama buda onun yerıne alışmısım yazarken..neyse semih bey bundan sonra dıkkat ederım tmm..buarada yardımcı oldıgın içinde tskkr ederım. :)
O kadar önemsememezlik etmeyin. Bu forumu okuyan belli bir yaş kitlesi yok. Bu aralık epey geniş. Hocalarımız da okuyor. Çoğu hocam anlamaz chat veya msn ortamlarında kullandığımız kısaltmalardan. Özellikle sizin yazdığınızı çözerek okuyorlardır. Çünkü bana bu tür kısaltmaların ne anlama geldiğini soran hocalarımı biliyorum.

Türkçemize dikkat ettiğimiz için yazdıklarımız değer görüyor ve saygı görüyoruz. Sizin de dikkat etmenizi isteriz. Türkçemiz doğru kullanılmayı hak eden bir dil. Özellikle genç nesilde bozarak kullanma hevesi var. Bu hep olacak. Lütfen sahip çıkalım.
gönderen nisa tey
özür dılerım bundan sonra daha dıkkatlı olurum...... :wink:
gönderen nisa tey
eger hala uyumadıysanız mutlaka yerınızden kalkıp gokyuzune bakmalısınız...inanılmaz guzel bir goruntu war..yıldızlar adeta goz kırpıyor birseyler anlatmak istercesıne parlıyor..bugun bir baska guzel sankı gokyuzu..
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Duygularınızı paylaşıyorum;

Evet, bulutların dağılmasıyla gökyüzü bir başka güzeldi dün gece. Epey de soğuktu (<10) ama gökyüzü daha net kıldı bizim için. Eğer dürbününüz varsa sekiz (8) kadire kadar yıldızları görebilirdiniz.

Mesela dün gece ilk defa Kraliçe takımyıldızı (W şekline benzer) yanındaki M103 ile biraz aşağa kalan çift yıldız kümelerini gördüm. Henüz aşağıdaki (imzamdaki) gözlem cetveline eklemedim ama gerçekten dün gece bir başkaydı gökyüzü...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...dün gece ilk defa Kraliçe takımyıldızı (W şekline benzer) yanındaki M103 ile biraz aşağa kalan çift yıldız kümelerini gördüm...
Tebrik ederim!

Bu arada, bir soğuk hava kütlesinden sonra havanın geçirgenliğinin iyi olma ihtimali çok yüksektir. Sıcak hava kütlesinden sonra tam tersi...
gönderen nisa tey
imzanızdaki görüntüler kendi çektiginiz resimler mi???