Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Madem evimizden bahsediyoruz. Dün GGG de oldukça etkiledi beni hem voyagerin gözünden evimiz, hem carl sagan ın sözleri hem de dans eden mutlu insanlar videosu. Evimizin kıymetini bilmemiz lazım gerçekten.

http://www.bulutsu.org/ggg/

Ne güzel söylemiş:"Gökbiliminin alçakgönüllü ve kişiliği geliştiren bir uğraşı olduğu söyleniyor. Bana kalırsa, insan kibrinin akıl dışılığını, küçük Dünyamızın uzaktan çekilmiş bu görüntüsünden daha iyi gösterebilecek bir şey yoktur. Bu görüntü, bildiğimiz tek evimiz olan bu soluk mavi noktayı daha içten paylaşmamız ve koruyup şefkat göstermemiz gerektiği konusundaki sorumluluğumuzun altını çiziyor. "

Sevgiler
Ahmet KALE yazdı:Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sularla kaplı denir. Bazı yorumlarda bu fotoğrafı görenler, "Madem dünyanın dörtte üçü sularla kaplı, nasıl oluyorda bu kadar az yer kaplıyor" diye soruyorlar. Halbuki verilen oran hacim oranı değil yüzey alanının oranı. Görüldüğü gibi suyumuz düşündüğümüz kadar çok değil malesef.
Bu resmi görene kadar hiç bu şekilde düşünmemiştim. Gerçekten de çok etkileyici.
Gerçi bir miktar da gaz halinde atmosferde dolaşan su var. Ama yine de, " Dünya' nın 4 te 3 ü su ile kaplı " denildiğindeki anlayışla bu çok farklı.
Uğur abi atmosferde serbest halde dolaşan su, dünyadaki toplam su kütlesinin kabaca 100.000'de 1'ini oluşturuyormuş, mesajının ardından merak edip baktım:

The total mass of the Earth's hydrosphere is about 1.4 × 10^18 tonnes, which is about 0.023% of the Earth's total mass. About 20 × 10^12 tonnes of this is in the Earth's atmosphere.

Dolayısıyla atmosferdeki su, yok denecek kadar az aslında okyanuslarla kıyaslayınca, apod'daki "su topuna" hiç etkisi olmaz.

---

Bu arada, dünyanın %75'ini su kaplıyor olması gerçekten yanıltıcı bir fikre yol açıyor.. Hadi bir hesap yapalım..

1.4 x 10^18 ton, toplam su kütlesi.. Dünyanın yüzey alanı: 510.000.000 km2 = 510.000.000.000.000 m2 = 5 x 10^14 m2
1 metreküp'te yaklaşık 1 ton su var. O zaman 1.4 x 10^18 / 5x10^14 = 2745. Yani dünya üzerindeki tüm suyu dünyayı mükemmel bir küre olarak değerlendirip her yere döksek 2700 metre derinliğinde dev bir okyanus gezegenimiz oluyor. Yani 2,7 km derinliğinde.

Dünyanın yarıçapı 6350 km.. 6350 / 2,7 = 2350. Yani dünyanın yarıçapını 2,3 metre gibi düşünürseniz, ortalama bir kapı yüksekliği mesela, okyanusların kapladığı alan ancak " 1 milimetre" derinliğinde oluyor..
Kim demiş halkalı güneş tutulmaları o kadar ilgi çekici değildir diye :)
http://apod.nasa.gov/apod/ap030530.html

Bu arada bugünkü Andromeda'ya mutlaka bir göz atın :)
Edit: artık dünkü oldu.. 18 mayıs
Gunes tutulmasi gercekten guzelmis. Andromeda ise muhtesem. Paylasim icin tesekkurler Onur abi :)