Gökbilim

Royals Rumblings - Information for November 1, 201[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aysun Ülger yazdı:Annem bu deliliklerimi biliyor demiştim. Babam ise bu konuda beni gerçekten deli olarak gördüğü için onu arayamazdım :P Babam tv seyrederken, ben bazen montumu ayakkabı alıp, televizyonun yanından geçerek balkona çıkarım 8) Babam: "Kızım nereye gidiyorsun (dış kapı da öbür tarafta ama diye düşünüyor olabilir)? Ben: "Balkona çıkacağım baba." (Balkon da kar dolu) Babam: "Bu soğukta?!" Ben: "Şeeey, biliyorsun gökyüzü, dolunay da var, belki ay halesi oluşmuştur diye bakayım dedim." Babamın yüzündeki ifadeyi anlatamam :) Yine öyle günlerden birinde çektiğim bir fotoğraf, bu sefer tanıdık bir şey de var :wink: Makineyi titretmesem daha iyi olacakmış ama :roll:
http://img509.imageshack.us/img509/5933/img1105fl4.jpg

Offf çok uzun yazmışım :oops:
:o

Estağfirullah, zevkle okuduk. Anılar insana heyecan verir. Aynı heyecanı bizde paylaştık. Bazen küçüklüğümü düşünürüm ve duygulanırım. Acaba kafamın üstünde küçüklüğümü vidyoya alan bir kamera olsaydı ve film gibi oturup izleseydim aynı heyecanı duyar mıydım! Aslında anılar sadece görüntülerden ibaret değil...

Son resimdeki kadrajı bence çok iyi ayarlamışsınız. Zaten tüm haleyi kare içine alamacağınız için ayı köşeye almak ve halenin diğer yarısının izleyicilerin tahminine bırakmak başarılı bir sonuç doğurmuş. Avcı takımyıldızını da kadraj içine denk gelmesi resme değer katmış. Yine de size tüm ayrıntıları yakalayacak geniş açılı bir lens lazım. Ay halelerini sık sık paylaşırsanız sevinirim. Ben bunları çok seviyorum...:)

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Aysun hanım ne güzel yakalamışsınız,bu tip görüntüleri yakalmak için hem vakit ayırmak hemde biraz şans gerek, paylaşımlarınızın devamını merakla bekliyorum.Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Aysun Ülger yazdı: Gülhan Bey, bu konu üzerine kafa yoruyor muyum? Sanırım yormuyorum, hep yüzeysel kalıyor bilgim gök bilimde de olduğu gibi. Çünkü burda olayın fiziğine giremiyorum, fizik bilgim "0" diyebilirim. En son lise 1'de (yani, bakayım, hımmm 10 sene olmuş) fizik dersi almıştım. Gök bilime ilgi duymaya başladığımdan beri de daha derinlemesine anlama fırsatım olmadı. Genelde ne olup bittiğini bilirim ama nasıl olduğunu bilmem. Evet, güneş halesi, güneşten gelen ışınların havadaki buz kristallerinden yansımasıyla oluşur derim ama o buz kristalinin şekli nasıl, neresinden yansıyor ve açısı neye göre değişir onları bilmem. Çünkü karmaşık şekiller ortaya çıktıkça (Bunun gibi) demin bahsettiğim olaylar devreye giriyor. Neyse umarım bir gün yeterince vakit ayırır ve anlarım :roll:
Merhaba Aysun Hanım,

Bizler bu işi tamamen amatör olarak yaptığımız için ille de işin karmaşık teknik kısımlarını bilmemiz gerekmez. Önemli olan bu hobimizden zevk almak. Zaten zaman ilerledikçe ister istemez teknik bilgi de artacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için :) Paylaşmaya devam edeceğim.
Gülhan YAŞAR yazdı: Merhaba Aysun Hanım,

Bizler bu işi tamamen amatör olarak yaptığımız için ille de işin karmaşık teknik kısımlarını bilmemiz gerekmez. Önemli olan bu hobimizden zevk almak. Zaten zaman ilerledikçe ister istemez teknik bilgi de artacaktır.
Haklısınız Gülhan Bey, moralimi bozmayayım ben :) Aslında bunları takip edip, fotoğraflamak bile yeterince mutlu ediyor beni. Bu duyguyu hatırlattığınız için teşekkür ederim :D
Cüneyt Şanlı yazdı: Merhaba Aysun hanım ne güzel yakalamışsınız,bu tip görüntüleri yakalmak için hem vakit ayırmak hemde biraz şans gerek...
Aynen öyle Cüneyt Bey, Ankara'dayken vaktim daha fazlaydı, evin konumu iyiydi görüş açısından ama bunlar sağlanınca şansa pek gerek kalmadı çünkü sık sık kontrol ediyordum :D İstanbul'a gelince daha az görmeye başladım :( Hem evin konumu uygun değil, hem eskisi kadar vaktim yok, işte şimdi şans gerekiyor bana :)

Bir de şans deyince aklıma geldi. Les Cowley ile bir kaç kez yazıştım, sorular sormuştum. Hangi sorumun üstüne cevap verdi hatırlamıyorum ama yukarda bahsettiğim yatayçevresel yayları görmede ondan daha şanslı olduğumu söylemişti. Kendisi İngiltere'de yaşıyor ve yatayçevresel yayın oluşması için Güneş'in belli bir yüksekliğe ulaşması lazım, alçak enlemlerde Güneş daha fazla yükselebildiği için bu bölgelerde şans artıyor. Kendisinin böyle bir olayı görebilmesi için Güneş'in yüksekliğinden dolayı yılda bir kaç günü varmış, o bir kaç günde de oluşursa ancak görebilir.

Bir de bu halelerin oluşması için havanın soğuk olması gerekiyormuş gibi sanki ama her mevsim oluşabilme olasılığı var. Ben yatayçevresel yayı 4 temmuzda görmüştüm örneğin. Hava biraz serindi gerçi ama önemli olan bulutların yüksekte olması, yüksekte olunca buz kristalleri oluşabiliyor.
gönderen Emir Can Tokmak
Resimler ve bilgiler için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
evet sanki bir fanus varmış gibi muhteşem bir görüntü.
Yiğit Kaçar arkadasımızın yonlendirmesiyle koyuyorum bu videoyu. Uzun suredir uğramıyordum forum a Affola =)

Youtube a upload ettim İzleme probleminiz olursa haber verin Rapidshare a falan da upload edebilirim Ya da istediğiniz herhangi bir yere.

Video stocholm-helsinki arasında sefer yapan love boat tan cekilmiştir. Tam gökkuşağı hatta 2 tane aynı anda. Beyeneceğinizi tahmin ediyorum. Facebook için cekmiştim videoyu ondan konusmalar falan garip gelebilir; affola =)

buyrun link i ;

http://www.youtube.com/watch?v=8qTwwAg1Ejk

not Umuyorum bi hata yoktur linkte. Varsa duzeltirim; iyi seyirler =)
Sorunuzu bende merak ettim bilgisayarımda kurulu olan Stellarium proğramında incelemeye çalıştım...
Durum şöyle;

01,01,2008 saat 09,00 ... yay takımyıldızı
01,02,2008 saat 09.00 ... oğlak takımyıldızı
01,03,2008 saat 09.00 ... kova takımyıldızı
01,04,2008 saat 09.00 ... balık takımyıldızı
01,05,2008 saat 09.00 ... koç takımyıldızı
01,06,2008 saat 09.00 ... boğa takımyıldızı
01,07,2008 saat 09.00 ... ikizler takımyıldızı
01,08,2008 saat 09.00 ... yengeç takımyıldızı
01,09,2008 saat 09.00 ... aslan takımyıldızı
01,10,2008 saat 09.00 ... başak takımyıldızı
01,11,2008 saat 09.00 ... terazi takımyıldızı
01,12,2008 saat 09.00 ... yılancı takımyıldızı
01,01,2009 saat 09,00 ... yay takımyıldızı

Sizde bilgisayarınıza bu faydalı gökyüzü yazılımını (bedava) kurabilir...kullanabilirsiniz...gözlemlerinizde size yol gösterici olabilir...

web adresi şöyle:

http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html

Bu arada gökbilim sitesine hoşgeldiniz...

sevgi ve saygılarımla.