Gökbilim
Amerikadan bavul ile teleskop getirmek

Arkadaşlar kolay gelsin. Amerikadan 2 arkadaşım ge[…]

Because they are a source of pride, many people we[…]

ilan günceldir.. fiyatlar düştü

Eğitim Önerisi Almak İstiyorum

Gök bilimine çok meraklıyım. Ama bu ko[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
gönderen Yiğit Kaçar
Bravo Aysun. Çok başarılı resimler. Gökkuşağı oldukça belirgin.

Gökkuşağı resmi çeken başka arkadaşlar varsa buradan paylaşalım. Benim bir iki tane de cep telefonumla çektiğim var. Bilgisayarımda bulabilirsem buradan paylaşacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Teşekkür ederim Yiğit,

Evet, başka arkadaşların da gökkuşağı fotoğrafları varsa bekleriz :)
anıl kaçmaz yazdı:Çok güzel bir baloncuğa benziyor dikkatli bakılırsa teşekürler :)
Evet haklısın, yansımalardan dolayı öyle görünüyor, hoş... :)

Buraya eklemeyi unuttuğum iki gökkuşağı fotoğrafım daha var. Bunları Sinop'ta çekmiştim bu yıl...

Resim

Birileri gökkuşağına ulaşmış sonunda :P

Resim
gönderen Merve Turhanoğlu
Paylaştığım için teşekkür Aysun...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merve Turhanoğlu yazdı:Paylaştığım için teşekkür Aysun...
Rica ederim Merve :) Başka şeyler de buldum paylaşacak... Google'da araştırma yaptım ve bunlara rastladım:

Resim

Bu gökkuşağı Telstra Kulesi (Canberra)'den çekilmiş, kulenin gölgesi de fotoğrafın merkezinde görülüyor...
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Google'daki bu araştırmayı "full circle rainbow" yazarak yaptım ama çıkan sonuçlara bakınca bazı şeylerle karıştırıldığını gördüm. Nelerle karıştırıldığına örnek vermek istiyorum burdan:

1. Güneş Halesi
ResimDaha fazlası için buraya tıklayın.

2. Glori

3. Korona

Sanırım zamanında bu konuyla ilgili internetten bulabildiğim tek Türkçe kaynak buydu:
http://www3.itu.edu.tr/~kkocak/optik.htm
gönderen Yiğit Kaçar
Bu resimleri çekeli bayağı oldu ancak bilgisayarımın hafızası epeyce bi karışmış. Artık aradığımı desktop serach bile bulamıyor. Bu resimleri de şans eseri yeni buldum. Sizlerle paylaşmak istedim...

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tebrik ederim... :wink:

Hem paylaştığınız, hem de hepimizin bilgisayarında olan karmaşa ile başetmeye çalıştığınız için...

Gökkuşağının bir kopyasını görmekteyim ama Norveç'deki gibi değil. Orada ufka yakın yerden dik açıyla bir tane daha çıkıyor. Sonrakiler ise onun soluk bir kopyası gibi. Aslında soluk kopyası sizin çektiklerinizde de var ve sanki bu kopyalar fotoğrafda çıkıyor olmalı! Ben hiç çıplak gözle yanındakini görmemişimdir, siz gördünüz mü?

Bence yanındaki kopyası yakın çevre boyunca daha fazla adette olmalı. Sadece bizim açımız iki tanesini görmeye yetiyor, öyle değil mi? Süratle gökkuşağı çevresinde dönmüş olsaydık diğer kopyalarını da görecektik. Tabi önceki gördüklerimiz kaybolacaktı. Belki çok iyi bir açıyla ikiden fazla bile görülebilir veya fotoğrafı çekilebilir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Yeni fotoğrafların için teşekkürler Yiğit. Canlı bir gökkuşağı yakalamışsın. Ayrıca "Alexander'ın koyu/siyah kuşağı"
kendini hissettirmiş. O da farklı bir ayrıntı katmış :)
Salih Dinçer yazdı:Gökkuşağının bir kopyasını görmekteyim ama Norveç'deki gibi değil. Orada ufka yakın yerden dik açıyla bir tane daha çıkıyor. Sonrakiler ise onun soluk bir kopyası gibi. Aslında soluk kopyası sizin çektiklerinizde de var ve sanki bu kopyalar fotoğrafda çıkıyor olmalı! Ben hiç çıplak gözle yanındakini görmemişimdir, siz gördünüz mü?

Bence yanındaki kopyası yakın çevre boyunca daha fazla adette olmalı. Sadece bizim açımız iki tanesini görmeye yetiyor, öyle değil mi? Süratle gökkuşağı çevresinde dönmüş olsaydık diğer kopyalarını da görecektik. Tabi önceki gördüklerimiz kaybolacaktı. Belki çok iyi bir açıyla ikiden fazla bile görülebilir veya fotoğrafı çekilebilir.
Kendi adıma söyleyecek olursam, yukardaki fotoğraflarımda ikincil gökkuşaklarını çıplak gözle de görmüştüm. Hatta ikincilini görmediğim nadirdir. Gökkuşağı görünce ikincilini de kontrol ederim her zaman ama daha fazla kopyasının görülmesi konusunda bir şey diyemeyeceğim, bilmiyorum. Hatta ben de bununla ilgili bir soru sormuştum ancak cevap alamamıştım. Yengem art arda 3 tane gördüğünü söylemişti, belki de yukarda bulunan ilk fotoğraftaki gibi gökkuşağı da görmüş olabilir. Les Cowley'e de sordum ancak cevap gelmedi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Optik atmosfer olaylarının konusu burda geçtiği için buraya yazıyorum. Glori videosu eklemek istedim. Sisli bir ortama girdiğimiz zaman aklımızda bulunsun, bir yerlerden Güneş ışığı (veya başka ışık kaynakları) geliyorsa Güneş'i arkamıza alalım ve glori avına çıkalım :)

Kaynak:
http://www.atoptics.co.uk/droplets/glovid.htm
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Allah Allah... :shock:

Üç kişiler mi? Ama en az iki kişi olmalılar. Gerçekten ilginç bir olay. Son 48 saattir gökkuşağı ve yıldız kayması dışında bir çok gökolayı daha olduğunu öğrendim. Hayretler içindeyim. Başka şeyler daha söylemek isterdim ama kelimeler dökebileceğimi sanmıyorum. :oops:

Paylaşım için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Merhabalar,

Beni mutlu eden bir haberi sizinle paylaşmak istedim :) Daha önce bu sayfaya da koyduğum bir fotoğrafım (kırmızı gökkuşağı) Les Cowley'nin sitesinde yayımlandı. Bu sitede "günün fotoğrafı" adlı bir bölüm eklendi, orda yayımlanıyor ve ana sayfada da görülebiliyor.

http://www.atoptics.co.uk/fz24.htm

Ana sayfa:
http://www.atoptics.co.uk/index.htm
En son Aysun Ülger tarafından 29 Mar 2008, 18:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aysun hanım tebrik ederim..

Bize olumlu yönde örnek oluyorsunuz...:)

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Aysun Ülger yazdı:Merhabalar,

Beni mutlu eden bir haberi sizinle paylaşmak istedim :) Daha önce bu sayfaya da koyduğum bir fotoğrafım (kırmızı gökkuşağı) Les Cowley'nin sitesinde yayımlandı. Bu sitede "günün fotoğrafı" adlı bir bölüm eklendi, orda yayımlanıyor ve ana sayfada da görülebiliyor.

http://www.atoptics.co.uk/feature.htm

Ana sayfa:
http://www.atoptics.co.uk/index.htm
Tebrikler Aysun hanım :) Çok sevindim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Tebrikler Aysun Hanım,

Bu konu üzerine uzunca süredir kafa yorduğunuz belli oluyor.