Gökbilim
Drain the Atmosphere

I am reading a book where a character smashes open[…]

Autographs from Astronauts

Hello! I'm interested in Astronomy and because of […]

UNIVERSE by the NFB

I have not seen this in quite a while. Not bad for[…]

A week or two back a friend wanted to catch the IS[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Ben de bu manzarayı görmek isterdim. Heyecan verici. Gökkuşağının nasıl oluştuğu hakkında bilgi sahibi olmayanlar varsa sitedeki açıklamayı okumalarını öneririm.

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070912

Resim
En son Çağrı Erdoğdu tarafından 11 Ağu 2008, 13:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Ömer Ekim Genel
Evet müthiş bir fotoğraf.Gökkuşağı hakkında küçükken annelerimiz bize:"bak yavrum gökkuşağının başlangıcında ve bitiminde altın perileri var"derlerdi... :lol: :lol: :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Bu fotoğraftaki gökkuşağının oluşumu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler burayı inceleyebilirler. Bu fotoğraf bu sitede daha önce yayımlanmıştı. Aynı zamanda bu sitede bir çok farklı gökkuşağı hakkında bilgi var. Örneğin:

Yukardakine başka bir örnek (Reflection Rainbows - Reflected ayrı reflection ayrı)
Kırmızı Gökkuşakları (Red Bows) (Bu şekilde adlandırılmaları için kırmızı rengin ağırlıkta olması yetiyor ve Güneş'in ufka çok yakın olması gerekiyor)
Gökkuşağı Tekeri/Çarkı (Rainbow Wheel) (Bu tip ışınların Güneş'in olduğu tarafta oluşması gerekir diye düşünürüz ama bazen karşı taraftada da oluşabiliyorlar, gökkuşağı da bunun bir kanıtı :wink: )
İkiz Gökkuşakları (Twinned Rainbows)
Sadece Güneş mi gökkuşağı oluşturur? Hayır!
Alçak Gökkuşakları 1 (Low Rainbows) (Güneş gökyüzünde daha yüksekteyken bu şekilde oluşurlar)
Alçak Gökkuşakları 2
Yolun sağındakiler nereye gidiyor dersiniz? :)

Daha fazlası için bu sayfadan başlayıp gökkuşaklarının diğer çeşitlerini de görebilirsiniz. Ama sadece gökkuşakları değil, bir sürü optik atmosfer olayı var. O yüzden en iyisi ana sayfadan başlayıp gezin :D

Soru sormak istediğiniz zaman sitenin sahibi olan Les Cowley'e ileti gönderbilirsiniz. Cevaplar biraz geç geliyor ama! :evil:
En son Aysun Ülger tarafından 21 Nis 2008, 01:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Ömer Ekim Genel
Aysun Ülger yazdı:Bu fotoğraftaki gökkuşağının oluşumu hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler burayı inceleyebilirler. Bu fotoğraf bu sitede daha önce yayımlanmıştı. Aynı zamanda bu sitede bir çok farklı gökkuşağı hakkında bilgi var. Örneğin:

Yukardakine başka bir örnek (Reflection Rainbows - Reflected ayrı reflection ayrı)
Kırmızı Gökkuşakları (Red Bows) (Bu şekilde adlandırılmaları için kırmızı rengin ağırlıkta olması yetiyor ve Güneş'in ufka çok yakın olması gerekiyor)
Gökkuşağı Tekeri/Çarkı (Rainbow Wheel) (Bu tip ışınların Güneş'in olduğu tarafta oluşması gerekir diye düşünürüz ama bazen karşı taraftada da oluşabiliyorlar, gökkuşağı da bunun bir kanıtı :wink: )
İkiz Gökkuşakları (Twinned Rainbows)
Sadece Güneş mi gökkuşağı oluşturur? Hayır!
Alçak Gökkuşakları 1 (Low Rainbows) (Güneş gökyüzünde daha yüksekteyken bu şekilde oluşurlar)
Alçak Gökkuşakları 2
Yolun sağındakiler nereye gidiyor dersiniz? :)

Daha fazlası için bu sayfadan başlayıp gökkuşaklarının diğer çeşitlerini de görebilirsiniz. Ama sadece gökkuşakları değil, bir sürü optik atmosfer olayı var. O yüzden en iyisi ana sayfadan başlayıp gezin :D

Soru sormak istediğiniz zaman sitenin sahibi olan Les Cowley'e ileti gönderbilirsiniz. Cevaplar biraz geç geliyor ama! :evil:

yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Ömer Ekim Genel yazdı:yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim... :lol:
Rica ederim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sanki 7 tane öyle değil mi? Yani sudaki 3 yansıması haricinde, tıpkı sağdaki orijinalin bittiği yerde tekrar yansıyan iki tane gibi, solda da çok sönük bir tane daha ikili grup var.

Az önce resim ışık ayarlarıyla oynayınca daha belirgin oldu. Hatta aynı teori ile gidersek bu sonsuza kadar tekrarlıyor olabilir. Gözlerimiz ve standart kameralar sadece 3 ya da 4 yansımayı tespit ediyorlarsa!

Sadece bir tespit işte, yoruma bile gerek yok...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Evet, fotoğrafta en parlak olan gökkuşağının ikincili var, bir de bunun dışında açısı farklı olan gökkuşağının da ikincili var aslında. Çok belli belirsiz :)

Sinop'taki bir yengem de art arda 3 tane gördüğünü söylemişti. Bu mümkün mü sizce? Belki de yukardaki gibi bir gökkuşağı görmüştür. Bir çok site gezdim bu optik olaylarla ilgili ama böyle bir şeye rastlamadım.

Ben de bir keresinde 11-12 yaşlarımdayken uçaktan tüm bir gökkuşağı görmüştüm :) Ama uçaktan çekilmiş öyle bir fotoğraf da bulamadım. Bir Örnek. Uçakla daha da yukarda olduğumu düşünürsek normal benimkisi :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Paylaşımlarınız için teşekkürler :) Bu güzel anım tazelendi...
gönderen Yiğit Kaçar
Gökkuşağı gerçekten muhteşem doğa olaylarından biri bence. Her zaman görmek çok hoşuma gitmiştir. Aşağıdaki resimleri askerdeyken çekmiştim. (Aramızda kalsın zira askerde fotoğraf yasak :lol: )Sizlerle paylaşmak istedim.

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Ben de paylaşayım bir kaç tane :) Bu şimdiye kadarki ilk ve son alçak gökkuşağım. Odamda bir şeylerle uğraşıyordum. Sabah bulutlu olduğunu biliyordum havanın, yağmur da yağmıştı bir ara. Gün içinde havanın nasıl olduğu aklıma kazınıyordu her zamanki gibi (Çünkü optik atmosfer olayları sıkı bir takip gerektiriyor, 1 dk veya daha kısa sürede oluşup kaybolan olaylar da var). Sonra Güneş'in göründüğünü farkettim. Başımı hemen kaldırdım, gözlerim açıldı :idea: Güneş biraz yüksekteydi, acaba alçakta bir gökkuşağı oluşmuş muydu? Hemen koştum Güneş'in karşı tarafını gösteren pencereye ve bu manzarayla karşılaştım :D

İkincili de var çok hafif...
Resim

Bunu da abim farkedip göstermişti bana. Bu da şimdiye kadarki ilk ve son kırmızı gökkuşağım. Kırmızı renk ağırlıkta olduğu için sanırım böyle adlandırabiliriz.

Resim

Bu da gökkuşağının iç kısmıyla dışı arasındaki renk farkını göstermek için:

Resim

Bu da başka bir tane:

Ben bunları yazarken başka bir atmosferik olay olmakta, biraz mola, geldim :P

Resim

Bu kadar :)

Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Bu arada Yiğit,

Son gökkuşağı fotoğrafın bir çocuğun yaptığı gökkuşağı resimlerini anımsattı bana, çok hoş. Bulutların arasından çıkıyor falan :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
Spaceweather.com'un bugünün sayfasındaki fotoğraflardan biri de buydu:

Mila Zinkova çekmiş... Helikopterden görmüş bu gökkuşağını ve balıkgözü objektifi yanında olsaymış tamamını çekebilecekmiş. Ama insan almaz mı öyle bir yere gidince önemli malzemelerini yaa :(

Resim
gönderen robin hud
Çok güzel bir baloncuğa benziyor dikkatli bakılırsa teşekürler :)