Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Erman Öztürk
#23567
Herkese merhaba resimdeki kırmızılı pembeli ışık kümesi hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. ( nelerden oluşur fln yoksa sadece bi ışık kümesimidir , oluşma nedeni nedir) Yani birisi sorduğu zaman net bir cvp vermek istiyorum. Bazen arkadaşlar beni gökbilim görüntülerine bakarken görüyorlar ve bazı cisimleri soruyorlar bende bildiklerime cvp veriyorum bilmediklerimi ise işallah sizlerin yardımıyla öğrenicem şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#23598
Mücahit KÖMÜR yazdı:...
“Eğer gözleri 10.000 kez daha duyarlı olsaydı, insanoğlu tüm bu gösteriyi çıplak gözle izleyebilirdi.” ( http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=080408 )

Geçenlerde forumda bu konuda bir tartışma vardı. Bende katılmıştım. Avcı’yı heralde bu şekilde görmemizin mümkün olmadığını APOD ( http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ ) gayet güzel açıklamış.

Resimdeki detaylar ise gerçekten mükemmel. Saatlerce incelenebilcek ve yorum yapılabilecek detaylar var...

Son olarak Stéphane Guisard tarafından çekilmiş başka bir avcı resmi ; üzerindeki sanırım kendi çalışması...

Resim
...
Avcıyı bu şekilde görmenin mümkün olmadığı tartışıldığına göre... 1972 yılına kadar köyümde ve etraftaki tüm köylerde elektrik yoktu. Gaz lambaları kullanıyorduk. Işık kirliliği diye bir şeyin sözünün bile edilmediği yıllar olsa gerek. Ben fotoğraftaki kadar belirgin olmasada, Avcının etrafındaki o pembe kıvrımı gördüğümü hatırlıyorum. Acaba gök yüzünde, o kıvrım ile karıştırabileceğim başka bir yer varmı? Yoksa hafızamın bana bir oyunu mu bilmiyorum ama fotoğraftaki şekil bana yabancı gelmedi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#23670
O kıvrımları beli-belirsiz bir kızıllık şeklinde ( renkli ve bembe - kırmızı arası ) gördüm. http://en.wikipedia.org/wiki/Barnard's_Loop adresinde oldukça uygun hava koşullarında çıplak göz ile görülebileceği yazılı. O kızıllığı / pembeliği her ne ise, o yıllarda ancak iki kez görebildim. Yani her gece ve her baktığımda gördüğüm bir şey değildi.

http://home.earthlink.net/~astro-app/es ... ects02.htm adresinde dürbünle de olsa gördüğünden bahseden var.

https://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=62&[…]

teleskop fikri

https://www.astroshop.com.tr/Urun/meade-polaris-13[…]