Gökbilim

Chui introduced the co-ordinators to the new Virtu[…]

Guardian Review for Juan Carlos

Yesterday's Education Guardian featured a review o[…]

Virtual School to Close

I thought you might be interested in reading this […]

The Virtual School is “made for European tea[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

İki Amatör astronom tarafından çekilen resim gerçekten mükemmel. Sizlerle paylaşmak istedim.

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/image/0803/ ... ch_big.jpg (Tam Boy Resmi)

Asıl hoşuma giden bu iki genç arkadaşın kullandıkları ekipman.

http://www.deepfield.at/equipment/

Bu resmide eğer bir hatam yok ise bu ekipmanlarla çekmişler. Pentax 75 SDHF apochromatic refractor ve Canon 20D ve vixen marka kaliteli bir kundak.
Ancak sitelerini incelerken dikkatimi çeken bir şey oldu.

Resim

Altta bağlı olan bir maksutov değilmi ?

Pentax 75 SDHF ve Canon 350D ile çelikmiş başka güzel resimler için

http://www.23hq.com/nazarenobellucci/photo/2776386?

M81 ve M82'nin hikayesi

"Açıklama : Sol tarafta yer alan, mavi sarmal kollarla çevrelenmiş sarmal gökada M81'dir. Sağda yer alan ve kırmızı gaz ve toz bulutlarıyla göze çarpan ise düzensiz gökada M82'dir. Yukarıdaki çarpıcı manzara, bu iki devasa gökadanın milyarlarca yıldan beri içinde bulundukları bir kütleçekim mücadelesi içerisinde kilitlenip kaldıklarını göstermektedir. Her bir gökadanın kütleçekimi, milyonlarca yıl süren geçişler sırasında diğerini belirgin bir biçimde etkilemektedir. M82'nin kütleçekimi, son geçişte büyük bir olasılıkla M81 üzerinde yayılan yoğunluk dalgaları yaratmış ve sonuç olarak M81'in sarmal kollarındaki zenginliğe neden olmuştur. Buna karşılık M81, M82'yi öyle zorlu yıldız oluşum bölgeleri ve çarpışan gaz bulutlarıyla baş başa bırakmıştır ki; enerji yükünden dolayı gökada x-ışını dalga boyunda parıldamaktadır. Birkaç milyar yıl içerisinde ortada yalnızca bir gökada kalacaktır." www.bulutsu.org/ggg

Emeği geçenlere teşekkürler...
Saygılarımla...

M.K.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Şaşalı cümlelere hiç gerek yok! Resim kendini ifade ediyor, çok güzel bir fotoğraf çekmişler... :shock:

Dediğiniz gibi diğer teleskop Maksutov türü olmalı. Sanırım kılavuzlama için kullanılıyor. Tıpkı aşağıda adresini verdiğim başlıktaki gibi giriş seviyesi bir ürün. Bunlardan ben de bir tane almayı düşünüyorum. Fazla ağır olmadıkları için teleskopa monte edilebilir.

http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=1322

Paylaşım için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mücahit KÖMÜR yazdı: Resim

Merhaba mücahit Bey,

http://www.deepfield.at/equipment/ adresindeki sayfada yazılı ekipmanlara göre bu bir Meade ETX-105 (Guidescopes satırında yazıyor)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mücahit Bey,

Gayet derin bir fotoğraf, özellikle Pentax 75 gibi küçücük bir teleskop için. Dikkat ederseniz, M81 in üzerinde sönükçe Holmberg IX gökadasını bile yakalamışlar. Bu oldukça sönük bir gökada.
Mücahit KÖMÜR yazdı:...Asıl hoşuma giden bu iki genç arkadaşın kullandıkları ekipman
...
...
Mücahit Bey, bu bence fotoğrafçılığa başlamak için güzel bir ekipman örneği. Bende resimdeki Pentax 75 ve Vixen kundakları (SP, GP ve GPDX) var. Fotoğrafa yeni başlayacak arkadaşlara gerçekten tavsiye edebilirim. Pentax 75'in önemli bir özelliği, arka kısmında bulunan ilave mercekler sayesinde görüntü düzleminin oldukça düz olması. Dolayısıyla düz (2-boyutlu) bir fotoğraf sensörü üzerine yansıtıldığında, yıldızlar ortada net oldu mu kenarlarda da net olacaktır. Çoğu başka 80mm lik apokromatik refraktörde bu ancak ilaveten alınacak bir "field flattener" ile sağlanabilir. Renk hatası bakımından Pentax 75'den daha iyi refraktörler var ancak Pentax yine de yeterli. Pentax 75'in bir önemli mahsuru fotoğraf için oldukça yavaş olması, zira göreli açıklığı yanılmıyorsam f6,7. Öte yandan, odak uzaklığı sadece 500mm olduğundan geniş bulutsular için çok uygun ve başlangıç için ideal.

Vixen kundaklarına gelince, nispeten uygun bir fiyata fotoğraf için kullanılabilecek bir ürün olarak değerlendiriyorum. Ancak bu kundaklar ideal veya hatasız olmaktan çok uzak. Özellikle motor montajı oldukça gelişi güzel yapılmış (eski SP modelinde iyiydi), dolayısıyla boşluk ile karşılaşmak mümkün. Resimdeki tripod Vixen değil, muhtemelen Berlebach marka. Bu oldukça pahalı bir ürün (350 EUR civarı). Vixen'in de küçük bir tahta tripodu var (P90). Bunun fiyatı (özellikle kundak ile beraber alındığında) çok daha uygun ve Pentax 75 gibi bir refraktör için yeterli (resimler http://www.telescope-service.com/vixen/ ... s.html#GPE).

Evet, paralel olarak takılan teleskop bir Maksutov ancak markasını anlayamadım.Teleskopları paralel takma aparatı Vixen'in olabilir (bendeki Teleskop-Service'ninki). Dikkat ederseniz Pentax 75 in ayrıca iki eksenli bir ayarlama platformuna takıldığını görebilirsiniz. Bu parça da Teleskop-Service'den elde edilebilir (http://www.telescope-service.com/access ... tml#GeLeit).
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
H-alpha filitresi kullanıldığı için böyle olmalı. Yıldız çevresindeki halelere dikkatinizi çekerim. Aslında çok parlak bir bulutsu ve filitresiz çevredeki o minik yıldızları fotoğrafınıza düşürmeye kalkarsanız merkezin aşırı doyuma ulaşacağınız göreceksiniz. Tabii gördüğümüz gerçek yıldızın boyutları mı, tartışılır!
Evrenin Haritası yazdı:Koni Bulutsusu, Avcı Kolu'nda, NGC 2264 yıldız kümesini çevreleyen ünlü bir bulutsudur. Koni, bulutsunun alt kısmında yer alan üç köşeli bir karanlık bulutsudur. Aşağıdaki resmin merkezinde yer alan parlak yıldız 15 Tekboynuzlu'dur (veya S Tekboynuzlu). Bu yıldız aslında, ışıl ışıl dört mavi-beyaz yıldız (07, B7, B8 ve A6 sınıfları) içeren dörtlü bir yıldız sistemidir ve bulutsunun parlamasından kısmen de olsa sorumludur.

Kaynak:
http://www.bulutsu.org/evreninharitasi/ ... gc2264.php
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Bilmiyorum, ben fotoğraftaki yıldızları fazla süper bulmuyorum, ama Amerikalıların dediği gibi "güzellik bakanın gözündedir" :lol:
Salih Dinçer yazdı:Tabii gördüğümüz gerçek yıldızın boyutları mı, tartışılır!
Gerçek boyutu olamaz, bu kesin. Yıldızların çapı Airy Disk e bağlı, teleskop büyüdükçe küçülür (çünkü çözünürlük artar). Göreli açıklık azaldıkça da (yüksek f-oranı) yıldızlar fotoğraflarda büyür, keza atmosfer türbülanslıysa da böyle olur. Fotoğraf için kullanılan teleskopun pek büyük olmadığını tahmin ediyorum.

Yıldızlar etrafındaki halelerin kullanılan bir filtrede oluşan yansımalardan kaynaklandığını sanıyorum. Bence bunlar güzel veya istenen bir şey değil, ama oluyor işte.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar
Salih Dinçer yazdı: Şaşalı cümlelere hiç gerek yok!
Yazı üslubum konusunda özür dilerim. Ben oldukça sade -basit bir yazı diye düşünmüştüm...
Gülhan Yaşar yazdı: sayfada yazılı ekipmanlara göre bu bir Meade ETX-105
Bende sonradan farkettim Gülhan Bey. Teşekkürler. Galiba siteyi incelerken biraz acele etmişim. Evet bir Maksutov.
Tahir Şaban yazdı: Mücahit Bey, bu bence fotoğrafçılığa başlamak için güzel bir ekipman örneği. Bende resimdeki Pentax 75 ve Vixen kundakları (SP, GP ve GPDX) var.
Evet. Ne güzel bir başlangıç olurdu. Hani düşünmüyor da değilim aslında.Gözlem notlarını böyle güzel resimlerle süslemek – desteklemek çok iyi olur. (Ama şimdilik gözlemle yetiniyorum). Sizinde bu ekipmanlarla çektiğiniz resimler varsa görmek isterim doğrusu.
Tahir Şaban yazdı: Resimdeki tripod Vixen değil, muhtemelen Berlebach marka.
Haklısınız.Sitede tekrar göz geçirdikten sonra kullandıkları kundağın Vixen GP-DX , üçayağında Berlebach UNI-18 olduğunu gördüm.
Tahir Şaban yazdı: Teleskopları paralel takma aparatı Vixen'in olabilir (bendeki Teleskop-Service'ninki).
Telescop-service sitesinde gördüğüm Guide Scope Rings ‘lerle bendeki Konus 1795 Maksutov'un üzerine bir pentax 75 bağlanabilir sanırım. Tabi iyi bir kundakla...Verdiğiniz bigiler için teşekkür ederim Tahir Bey.
Resim
http://www.telescope-service.com/access ... tml#GeLeit (Resim için)

Saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mücahit KÖMÜR yazdı:
Salih Dinçer yazdı: Şaşalı cümlelere hiç gerek yok!
Yazı üslubum konusunda özür dilerim. Ben oldukça sade -basit bir yazı diye düşünmüştüm...
Estağfirullah,

Sanırım yazdıklarım yanlış anlaşılmış. Ben resim için fazla söze gerek yok demek istemiştim.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Telescop-service sitesinde gördüğüm Guide Scope Rings ‘lerle bendeki Konus 1795 Maksutov'un üzerine bir pentax 75 bağlanabilir sanırım. Tabi iyi bir kundakla...
Eğer refraktörü sadece sımsıkı tutmak istiyorsanız iyi bir fikir. Ancak ikinci teleskop ile kılavuzlama yapacaksanız ve kılavuzlayıcı olarak bir webcam kullanıyorsanız (ben genelde böyle çalışıyorum), yeterince parlak bir yıldız bulmak için kılavuzlama teleskopunu bazen asıl cisimden birazcık başka tarafa çevirmek gerekebilir. Bu durumda, tüpü 3 noktadan tutan halkalar son derece kullanışsız. Çok pahalı olmasına rağmen, (önce kendim başarısız olarak benzer bir parça yapmaya çalıştıktan sonra) resimlerde görülen 2 eksenli ayarlama aparatını Teleskop Service den aldım ve şimdi memnunum.
gönderen ANIL KOÇAŞ
Ben resmi mükemmel buldum... :? :) :D :D :o