Gökbilim
Drain the Atmosphere

I am reading a book where a character smashes open[…]

Autographs from Astronauts

Hello! I'm interested in Astronomy and because of […]

UNIVERSE by the NFB

I have not seen this in quite a while. Not bad for[…]

A week or two back a friend wanted to catch the IS[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Resim
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=080229

Tutulmaları görme şansını arttırmak için uzun yolculukları göze aldığını söyleyen gökbilim fotoğrafçısı Tunç TEZEL, sözlerinin devamında yazdı:4 Nisan 1996, 27 Eylül 1996, 16 Eylül 1997 tutulmalarını Bursa'dan gözlemiştim. Kışa denk gelen 21 Ocak 2000 ve 9 Ocak 2001 tutulmalarını görme beklentim pek yüksek olmamasına rağmen, her ikisinde de şansımız yaver gitti. Bunları Ankara'da, ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu'ndan arkadaşlarla gözleyebildim.

9 Kasım 2003, 28 Ekim 2004, 4 Mart 2007 ve 21 Şubat 2008 tutulmalarını görmek için Kaş'a gittim. İlginç bir şekilde 4 tutulma da sabahın ilk saatlerinde gerçekleşmişti. Deja vu...

4 Mayıs 2004 tam tutulmasını Eskişehir'de, 7 Eylül 2006 parçalı tutulmasını da Bolu'dan gözledim.

Bu 12 tutulmadan yalnızca biri, 28 Ağustos 2007'deki Türkiye'den izlenememişti. O tarihte ABD'de bulunduğum için onu da gözleyebildim.

Buradaki 11 tam ay tutulmasından başka, görebildiğim 12. bir ay tutulması daha vardı. 28 Ekim 1985 akşamı gerçekleşen bu tutulmada fotoğraf çekmemiştim; çünkü o zaman yalnızca 8 yaşındaydım...
gönderen UĞUR TARDUŞ
bu fotoğraflar ne ile çekilmiş teleskoplamı yoksa odak uzaklığı yüksek slr lamı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen SEDAT CANLI
Merhaba,
Bu fotoğraflar teleskopla çekildi. Yani en azından 28 Ağustos 2007 tutulması Hawai de teleskopla çekildi. Sağolsun Tunç bana aldığı teleskobu ilk o kulllandı ve en azından bana ait bir ekimanla çekilmiş bir fotoğraf APOD oldu. :)
Ekipman: f/10 Celestron OmniXLT 127
Canon EOS 5D
Filtre kullanıp kullanmadığını bilmiyorum.

Tunç'un kendisinin de 1250mm odaklı 5 inç teleskobu var ve diğer fotoğrafların çoğunu onunla çekti ancak çok eskileri ne ile çekti bilmiyorum.