Gökbilim
Drain the Atmosphere

I am reading a book where a character smashes open[…]

Autographs from Astronauts

Hello! I'm interested in Astronomy and because of […]

UNIVERSE by the NFB

I have not seen this in quite a while. Not bad for[…]

A week or two back a friend wanted to catch the IS[…]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
Resim

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=080223

Yine muhteşem bir Günün Gökbilim Görüntüsü. Daha önce Uzay İstasyonunun üç boyutlu resmini hiç görmemiştim. Hemen üç boyutlu (kırmızı/mavi) gözlüklerinizi takın, (hala almadıysanız benimle irtibata geçin) ve resme, sanki uzay yürüyüşü yapan bir astronotmuşsunuz gibi bakın. İnsan gerçekten bir an kendini uzay yürüyüşü yapan bir astronot gibi hissediyor. Elinizi uzatsanız istasyona dokunacak gibi... Türkçe çeviri için teşekkürler Murat TUNÇAY ve Tahir ŞİŞMAN
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Yiğit bende gördüm resmi ama gözlüğüm olmadığı için çok üzüldüm.Nasıl gözlük edinebilirim ? Nerelerde satılır? Kendim imal edebilirmiyim ?

Bilgilendirirmisin ? :)
gönderen Hasan Emre Alptekin
Bunların birde şaşı bakınca 3 boyutlu görünen türlerinden var, ben denedim bu olmuyor :shock: :? :roll: , onlardan yapsalar daha pratik ve ekonomik olurdu :) ama gözlükteki kadar iyi olmazdı herhalde bilmiyorum çünkü bende de gözlük yok.
3D GÖZLÜK YAPIMI:
Malzemeler:
1 adet kırmızı şeffaf jelatin kağıdı ve 1 adet mavi jelatin kağıdı(Tüm kırtasiyelerde bulabilirsiniz ve fiyatı da oldukça ucuzdur)
1 Adet karton veya mukavva
Yapımı:
İlk önce karton veya mukavvaya pencereler açıyoruz ve gözlük şeklini veriyoruz,sonra bu pencerelere mavi ve kırmızı jelatin kağıtları uygun biçimde keserek yapıştırıyoruz ve gözlük hazır!
3D GÖZLÜK YAPIMI:
Malzemeler:
1 adet kırmızı şeffaf jelatin kağıdı ve 1 adet mavi jelatin kağıdı(Tüm kırtasiyelerde bulabilirsiniz ve fiyatı da oldukça ucuzdur)
1 Adet karton veya mukavva
Yapımı:
İlk önce karton veya mukavvaya pencereler açıyoruz ve gözlük şeklini veriyoruz,sonra bu pencerelere mavi ve kırmızı jelatin kağıtları uygun biçimde keserek yapıştırıyoruz ve gözlük hazır!
Bir ekleme yapayım kırmızı ve mavi renkler en yaygın kullanılan renklerdir ;ama ben yeşil ve kırmızının kullanıldığı resimler de gördüm. Yani renk seçimi bakılacak olan görüntüye göre değişebiliyor.
Not: Seçtiğiniz renkler ne çok açık ne de çok koyu olmasın ;fakat koyu tonlarınında olmasında fayda var.