Gökbilim
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Günün Gökbilim Görüntüsü üzerine tartışıyoruz.
#8451
http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=071204

Bu görüntüler hakkında bir iki şeyi merak ettim de...

İlk olarak, günizinin ne demek olduğunu tam anlayamadım.'Dünya gezegeni üzerinde günizi; yıl boyunca her gün aynı saatte, gökyüzünde Güneş'in yerini işaretleyerek elde edeceğiniz 8 biçiminde bir ilmiktir'.Şeklinde bir açıklama yapılmış fakat;her gün resim çekiliyor ama birleştirmede sadece seçilen bir kaç resim mi kullanılıyor :?

Güneş'in yerini işaretlemek ne demek?

Güneş bir gün (misal:saat 9:00'da) aşağıdayken bir kaç ay sonra aynı saatte almış başını yukarılara mı gitmiş oluyor.Bu konuda da biraz kafam karıştı :?

Son olarak babamın günizini benzettiği bir şey var.Sonradan benim neden dikkatimi çekmediğine şaşırdım.
SONSUZLUK :shock:
8)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#8455
İyi akşamlar,

Aslında estetik olması için hergün resim çekmiyorlar. Aradaki boşlukları da doldurmuş olsalar gerçekten de bildiğimiz "8" sayısı çıkacak. Sonsuzluk simgesine benziyor ama bir tarafı küçük. Ben de bu tür resimlere bakarken yörünge çizgileri aklıma geliyor. Aradaki eğim ve mevsim değişmeleri hepsi çizgi üzerinde görünüyor sanki. Mesela geceler ve gündüzlerin kısa veya uzun oluşları. Bütün bir senenin özeti sanki, öyle değil mi?

Teşekkürler...
#34199
bu olay bildigim kadarıyla eksen egıklıgı yuzunden oluyor
bize kısken guneye yaz oluyor bunun sebebi eksen egıklıgı aynı sey tam tersı ıcınde gecerlı bu yuzden sureklı olarak gunes ısınlarının bize gelme acısı degısıyor yazın daha dik gelırken kısın daha egik geliyor bunun sonucunda gunesın asagı yukarı oynayısı acık lanıyor

saga sola oynaması ıse yazın gunlerın daha uzun olmasından cıkarıla bilir ( bundan tam emin degilim) bunun sebebi kurenin ustunu gunese dogru egersen anlarsın kureyı egınce gunes ısıgının bizim enlemimiz boyunca kapladıgı alan artıyor ve gunduz suresı uzuyor bu nedenlede saga sola oynayıslar oluyor olabilir