Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
gönderen Emre Evren
Selamlar;

Yarın (3 Kasım 2013) tam güneş tutulması gerçekleşecek
Maalesef bizim bulunduğumuz konum itibarı ile ancak %10 ~ %20 arasında bir örtülmeye şahit olabileceğiz.
Eğer hava şartları müsait olursa Türkiye saati ile 14:30 ~ 16:00 arasında güneşin ucundan acık gölgelendiğini görebiliriz.
Güneşe bakılırken uygun bir filitre kullanılması tavsiye edilir.
Güneş ve tutulma gözlemleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi forumda bulabilirsiniz.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Evet bunu geçen hafta fark ettim. Çok ufak bir tutulma olacak türkiye açısından ama yine de görmeye değer. Yarın 15:18-16:18 arası F1 izlemeyi bırakıp güneşe geçeceğim, ucundan yenmiş güneşi görmek için :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Haber için teşekkürler Emre abi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Plan yapmadığım için ancak son anda yakalayabildim. Kamera için filtrem yoktu ama Bilim teknik dergisinden Venüs gözlemi için aldığım küçük güneş filtresini hızlıca lense uyarlayarak bir kaç kare aldım. Tutulmanın maksimum olduğu noktayı kaçırdım malesef. Bunu çektikten bir kaç dakika sonra gölge tamamen kayboldu.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
İyi yakalamışsın Ahmet abi.
Ben de kardeşimle beraber Bilim ve Teknik dergisinin verdiği filtreyle gözlemledim. Bursadan minik bir ısırık görmekle yetindik.

Tebrikler Kutay. Projeksiyon yöntemiyle mi çektin?
Koray Kentli yazdı:İyi yakalamışsın Ahmet abi.
Ben de kardeşimle beraber Bilim ve Teknik dergisinin verdiği filtreyle gözlemledim. Bursadan minik bir ısırık görmekle yetindik.

Tebrikler Kutay. Projeksiyon yöntemiyle mi çektin?
Evet Koray. Konus Dürbünle, beyaz kartona yansıtarak çektim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Metin Eser
Biz de Ender Yapıcı ile birlikte çeşitli çekimler yaptık. Facebook a videolardan bir kaç tane koyduk. Materyallerden kayda değer başka şeyler çıkarsa paylaşacağız. Aşağıdaki videonun son saniyelerinde göçmen kuşlar geçiyor :)

https://www.facebook.com/photo.php?v=65 ... =2&theater

(skylux 70/700, philips spc webcam, baader solar filtre ile..)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ender Yapıcı
Merhabalar,
Metin bey ile yaptığımız ufak çaplı gözlem etkinliğimiz sonucunda aşağıdaki timelaps videolarını hazırladık. Makineyi "P" modunda unutunca haliyle patlama çok oldu;
1. Video tutulmanın başladığı sıralar;
https://www.youtube.com/watch?v=QvcmOS2 ... ata_player

2.Video tutulmanın ortaları;
https://www.youtube.com/watch?v=oJrVh3b ... ata_player

3.Video ise artık bu güzel doğa olayının bitip diğer doğa olayının başladığısıraya denk geliyor;
https://www.youtube.com/watch?v=oQ4rZ_J ... ata_player

Bütün çekimler Canon 1100D ve 75-300 kit lens ile yapılmıştır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Video kamera bozuk olunca hanımın telefonu ile çektiğim karelerden bir kolaj yaptım. Manuel ayarlar olmayınca güneş lekeleri çok da net çıkmadı. 15:18 civarı tutulma başladı Afyon'da. Tutulmanın maksimumundan sonra, saat 16:00 da güneş batı tarafımdaki evin bacasının arkasında kaybolmaya başladığı için ikinci yarıyı çekemedim.
collage solar eclipse2.png
collage solar eclipse2.png (816.81 KiB) 544 kere görüntülendi
Ekleme: Orion XT 76/1200mm + BaaderAstrosolar
25mm plossl 48x
Samsung galaxy S3 ile afokal çekim
En son Talat Keleş tarafından 03 Kas 2013, 22:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Arkadaşlar herkes o kadar sürpriz ve bomba çalışmalara imza atmış ki gerçekten umutlandım. Bizden birşey kaçmaz arkadaş! :tap

Kutay dürbün projeksiyonun harika! Eline Sağlık.

Karadeniz çocuklarının etkinliği de süper! Video da! ,

Talat senin kolay muhteşem! Cep telefonu ile bunu yapıyorsan sen kamera alma arkadaş. Bize tası tarağı sattırma :)

Ahmet... Oldu mu kanka yaaaa :lol: Hani powermate ile yakın plan video çekim? Şaka bir yana senin ki de güzel canım arkadaşım.

Hepinizin eline sağlık!
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmet KALE
Ellerinize sağlık arkadaşlar, çalışmaların hepsi çok güzel.
Burak Yakut yazdı:...
Ahmet... Oldu mu kanka yaaaa :lol: Hani powermate ile yakın plan video çekim? Şaka bir yana senin ki de güzel canım arkadaşım.
Powermate'imiz varmı ki çekelim :) Plansız programsız bu kadar oldu, artık 2030'daki tutulmayı bekleyeceğiz :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Koray Kentli
Ender abi güzel çalışmalar yapmışsın. Güneşi de iyi patlatmışsın :)

Talat abi seninkiler de çok güzel olmuş. Ben de o tarz bir şey düşünmüştüm :)
Işık Hızı ve Zaman

Öncelikle bildiğiniz gibi hiç bir şey,[…]