Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
Merhabalar, Emre bey elinize sağlık oldukça kapsamlı güzel bir yazı olmuş.Her bölge için hedefler belirleyip bunları bulmaya çalışmak heyecan verici , bunların devamı varmı? Yada NGC'ler için türkçe kaynak biliyormusunuz?
Emre Bey çok güzel bir kaynak olmuş. Ellerinize, gözlerinize, parmaklarınıza, emeğinize sağlık.

Hepsini okudum ve anladım desem koca bir yalan olur. :) Benim 3,5" teleskop ile kaç kadir cisimleri görebilirim diye araştırma yaparken rastladım ve minik bir kısmını okuyabildim.

Ümit Bey'e hak veriyorum. Bunları bir yerlerde yayımlamak lazım.

Saygılar,
gönderen Emre Evren
Selamlar..

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, ben bu yazıları 2006'da ilk dürbünümü 20*50(ne yazıkki bir doğa gözleminde başına gelen bir kaza sonucu şuan monocular halde ve müzelik olarak duruyor) aldığımda çılgın gibi gökyüzünü tararken dürbünümün açıklığına uygun ve görmek isteyipte göremediğim gökcisimlerinin sayısının az olmasının aslında sistemsiz bir gözlem yapmamdan kaynaklandığını anladım.
ve sonra yıldız haritaları araştırma yoluna gittim. daha sonra cloudynights sitesinde Tom Trusock 'un small wonders serisini gördüğümde hemen çıktılar alıp birde böyle gözlem yapmayı denediğimde, önceden bir oyana bir buyana hedefler arasında koşup boynumu ve akıl sağlığımı zorlamak yerine mesela büyük ayı(ilk Smallwonders gözlemimdir) daha güzel tarif ve önerilerle daha çok(hatta önceden göremediğim) gökcisimlerini gördüğümü farkettim.

işin bir diğer yanı ise eski çevirilerde tam yansıtamadığım yazarın sürükleyici uslubu ve mitolojik hikayelerle zenginleştirdiği anlatımı adeta gözlemin keyfini ikiye katlıyordu.

geçen hafta delmecede onur ile samanyolu turu attık ve kraliçeden akrebe gidene kadar daha kuğu bölgesinde bir sürü hedefe gönlümü kaptırıverdim, mesela buda güzel bir yöntem özellikle sıcak yaz geceleri dama çıkıp yere uzanarak dürbün ile göğü tarama ihtimaliniz varsa.
ama belki gözlem şenliği kısmında okumuşsunuzdur. kuğuda gördüğümüz M57'nin ne olduğunu anlayana kadar 2 gün geçti.
anlatmak istediğim tercümansız çin yada myanmar'a gitseniz ne görüp ne tat alırsanız benimkiside o hesap oldu.

Bu aralar Ümit Hocamında bahsettiği gibi yazıları sayfalar arasında yayınlamak biraz güç olduğunda(yükleme yaparken bazen site fatal error time out hataları veriyor) bu çevirileri dergide yayınlayıp buraya link vermeyi düşünüyordum.
ama gel gelelim gökbilim dergimiz kendisini kurtaracak bir "Perseus" 'a ihtiyaç duyuyor. ama en kısa sürede kafamdaki ve forumdaki bazı sorunlar düzelince daha büyük bir istekle çeviri işine kaldığım yerden başlayacağım

saygı ve sevgilerimle..
Merhaba Emre bey yazı dizinize zaman zaman dönüp bakıyor ve yeni hedefler belirlemeye çalışıyorum.Yazı diziniz insanı derin uzaya götürüyor...
Uzun zamandır havalar kötü gidiyor.Düzelme olursa bu hafta sonu bu sefer D-SLR ile derin uzaya gidebilirim!!!

Başarılar...
gönderen caner gayıp
emre bey acaba elinizde messier 82 ve başak kümesi hakkında türkçe geniş bir döküman varmı sunum yapmam gerekiyor ve ben günlerdir google da aradığımı bulamıyorum ingilizcemde yok maalesef yardımcı olursanız çok sevinirim son umudum siz kaldınız :(
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
Emre Bey askerde maalesef :D .O şimdi asker...

selametle...
Kullanıcı avatarı
gönderen arda guler
Kendi başıma bunu teleskobumla denesem 9 saatimi alır...