Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#24553
Merhabalar,

Biraz önce aldığım bir habere göre 29P Schwassmann Wachmann peryodik kuyruklu yıldızında (aslında kalıntılarında) beklenmeyen bir parlama olmuş. Şu anda gözle / dürbünle görünecek bir şey değil (11-12. kadir). Ama belli olmaz. Bu nedenle bu KY ı takip etmeliyiz.
gönderen Emre Evren
#26403
Merhaba;

Oldukça geç kalınmışda olsa konuyu canlandırmak adına birşeyler hazırladım kendimce.
Kasım sonları ve aralık ortalarına kadar 10 kadir parlaklığın üzerindeki bir kaç kuyruklu yıldız için güncel sayılabilecek bir PDF çalışması hazırladım aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

http://www.uploadyeri.com/439135
Alternatif wikiupload sitesi: download_page.php?id=76993

Not: lütfen aldığınız her dosyayı açmadan önce mutlaka virüs taramasından geçirin !!

saygılarımla..
gönderen ömer faruk özbek
#31401
Yeni bir kutupsal kuyrukluyıldız bulundu. Kuyrukluyıldız Yi-Swan 8. kadirden ve küçük teleskoplarla gözlenebilmesi mümkün. Fakat Ay ışığı nedeniyle ay sonuna kadar gözlenmesi bir hayli zor olacak. Kuyrukluyıldız şu an Kraliçe takımyıldızında ve Kahraman'a doğru hareket ediyor ve bu gece Şedar'ın(alfa Cassiopeiea) 0.4 derece güneyinden geçecek böylece ikisi birlikte teleskobun görüş alanına girmiş olacaklar. Yi-Swan, 23-24 Nisan'da da İkiz Küme'nin 1.2o güneyinden geçecek.

Kuyrukluyıldızı ilk bulan kişi, Koreli amatör gökbilimci Dae-am Yi. Kendisi 26 Mart'ta Canon 50d ve 90mm'Lik lens kullanarak keşfetmiş. Rob Matson da kuyrukluyıldızı bağımsız olarak 4 Nisan'da SOHO'Nun SWAN fotoğraflarından keşfetmiş. Bu yüzden kuyrukluyıldızın adı Yi-SWAN (C/2009 F6) konulmuş.

alıntıdır

http://gokyuzu.org/index.php?option=com ... 9&Itemid=2
gönderen Emre Evren
#31402
Paylaşım için teşekkürler ama lütfen forumda ilgili konu başlıkları altında bu haberleri paylaşmaya dikkat edelim. Ayrı ayrı açıldığında, konu ve başlıklar çok fazla dağılıyor böyle önemli haberlerde takip edilemediğinden yitip gidiyor. Bu haberi, Aşağıda gene forum içerisinde kuyruklu yıldızlar başlığı altında açtığımız bölüme taşıyabilirsek daha etkin takip edip tartışabiliriz.

Güncel kuyruklu yıldızlar bölümü

2009 boyunca kuyruklu yıldızın yerini takip etmek için Gök günlüğüne bakabilirsiniz.
http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... 009F6.html

Resim

kuyruklu yıldızın 26 martta 90-mm f/2.8 lens kullanan bir Canon 5D DSLR kamera kullanılarak tespit edilmiş olması çok ilginç. ben böyle bir keşif için hep pahalı büyük açıklığa sahip aletler, CCD'ler ve takip sistemleri kullanılması gerektiğini düşünürdüm.


saygılarımla..
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]