Güneş Sistemi, Gezegenler, Galaksiler (Gökadalar), Kuyrukluyıldızlar, Göktaşı yağmuru (Akanyıldızlar), Asteroitler. Çift yıldızlar, Değişen Yıldızlar, Yıldızların Evrimi.
gönderen ANIL KOÇAŞ
#9474
KADİR NE DEMEK? ARKADAŞLAR ÇOK KAFAMA TAKILIYOR.BANA YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
#9477
İlk kez hipparcos'un bilim literatürüne soktuğu bu Kadir kavramı onun çıplak gözle yaptığı gözlemlerden kaynaklanmaktadır. Yani çıplak gözle gördüğü en parlak cisme 1 kadir demiştir. 2 ondan biraz daha az parlak 3 biraz daha az ve bu şekilde + sonsuza giderken parlaklığı az yıldızları tanımlamıştır. Tabi zamanla bilimsel ve gözlemsel aletlerin gelişmesi kadir kavramını kökünden değiştirmesede daha ayrıntılı ölçümler yapılmasını sağlamıştır.
gönderen ANIL KOÇAŞ
#9482
CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER .ANLADIM.SAĞOLUN
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#9488
Tuğrul Beyin güzel açıklamasına eklemek istediğim:

Kadir ölçeği lineer değil logaritmiktir. İki kadir arasında 2,5 parlaklık farkı vardır. Dolayısıyla iki yıldız arasında 5 kadir fark varsa biri diğerinden 2,5x2,5x2,5x2,5x2,5=100 kat daha parlaktır. Güneş -23 (civarında), dolunay -13,4, Venüs -4 (civarı, değişir), Vega 0, insan gözünün zifiri karanlıkta görebileceği en sönük yıldız 6 - 7 (kişiye ve ortam şartlarına göre) Kadirdir. Bir DSLR ile yaklaşık 1 dakikalık pozla 14-15 kadire ulaşılabilir. En büyük teleskopların CCD ile ulaşabildikleri en sönük cisimler 30. Kadir civarındadır.
gönderen Hasan Emre Alptekin
#11197
Kadir değerlerine göre uygun pozlama süresi ile ilgili bir çizelge oluşturmak mümkün mü? 0.125, 0.5, 1, 2, 10,15, 30 sn gibi pozlama süresi değerlerinde kaç kadirde yıldızlar çekilebilir mesela?

Birde teleskopun objektif çapına göre ışık alma değeride değişeceği için kaç kadirde yıldızlar hangi objektif çapı ile görülebilir gibi bir karşılaştırma da belki olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#11199
Merhaba,
Hasan Emre Alptekin yazdı:Kadir değerlerine göre uygun pozlama süresi ile ilgili bir çizelge oluşturmak mümkün mü? 0.125, 0.5, 1, 2, 10,15, 30 sn gibi pozlama süresi değerlerinde kaç kadirde yıldızlar çekilebilir mesela?

Birde teleskopun objektif çapına göre ışık alma değeride değişeceği için kaç kadirde yıldızlar hangi objektif çapı ile görülebilir gibi bir karşılaştırma da belki olabilir mi?
Bu o kadar kolay değil. Bahsettiğiniz teleskop çapı önemli bir etken, ancak kullanılan çipin etkenliği (Quantum efficiency), gürültü oranı, taşma seviyesi (full well capacity) ve dinamiği de çok önemli.

Genel olarak gerçek (soğutulmuş) bir astronomi CCD si kullanıldığında, 6-8" lik bir teleskopla 1 dakikalık pozla 15.-18. kadire erişilebilir, bir DSLR ile daha az (şu anda elimde bir değer yok).

Bildiğim en derin amatör resimleri 24. kadirden (epey eski bir Sky&Telescope makalesi vardı bu konuda), ama belki bunu da geçenler olmuştur? Bu kadar derin bir çekim yapmak için hatırladığım kadarıyla 15-20 saat civarı poz vermek gerekir. Bahsettiğim deneme kuzey Kanada da kışın yapılmıştı.
Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]

https://www.wmpark.com/styles/wmpark/xenforo/styl[…]

Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın[…]