Teleskop seçimi ve sorular

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
cansincokol
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci.
Teşekkür etti: 0

Teleskop seçimi ve sorular

Mesaj gönderen cansincokol »

Merhabalar ben Cansın. Yaklaşık 1 senedir celestron powerseeker 127 Eq kullanıyorum, öğrenebildiğim kadar şey öğrendim mount hakkında optik hakkında vs. hatta orion nebulası gibi derin uzay objelerini gözlemleyebildim. Şuan yeni teleskop bakıyorum yurt dışından alma şansım var tabiki birkaç sorum var. Amacım derin uzayı ve gezegenleri fotoğraflamak.

1) İlk olarak Meade LX-200 8" modelini almaya karar vermiştim ancak astrofotoğrafçılık için mountu uygun değil, wedge bile alsam ayrıca teorikte ekvatoryal kundak oluyor ama pratikte nasıl olur bilmiyorum.

2) Son araştırmama göre en uygunu 8 veya 10" Orion Atlas EQ-G reflektör teleskop olduğuna karar verdim doğru mudur?

3)Kamera olarak celestron neximage 5 kullanıyorum sizce sınırım nekadardır bu kamera ile?
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Eğimli bir çatal kundak olmasının bir sakıncası yok. Zaten büyük bütün gözlemevleri aynı sistemi kullanır.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 86 misafir