CELESTRON Powerseeker 127EQ ya da Astromaster 130EQ ?

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
HighHopes
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

CELESTRON Powerseeker 127EQ ya da Astromaster 130EQ ?

Mesaj gönderen HighHopes »

Herkese selamlar,

CELESTRON 127EQ almayı düşünüyorum ama bu ürüne yakın önerileriniz var mıdır acaba ? Işık toplaması bakımından belirlediğim bütçe içerisinde sanırım en iyi sonuç sunan teleskop bu gibi görünüyor. Tabi bunu seçerken ne istediğim önemli, fotoğraf çekme önceliğim yok doğrusu. Mümkün olduğunca bizzat gözlem yapmak derdim. Gezegenler (Ve Jupiter - Saturn gibi gezegenlerin uyduları ) ve bazı derin uzay nesnelerini temel hatlarıyla görebilmek amacım. Bu konu da ne ölçüde verimli olabilir. Youtube ve google üzerinden arattığımda çok fazla sunduğu görsel ile ilgili materyal bulamadım.

Teşekkürler.
En son HighHopes tarafından 20 Haz 2016, 16:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
mehmet GÖKÇE
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen mehmet GÖKÇE »

Öncelikle bütçeniz ne kadar ? Eğer fotoğrafçılık ile ilgilenmiyorsanız dobson kundaklı geniş açıklıklı teleskoplara yönelebilirsiniz.Böylece daha ucuza daha büyük açıklığı olan bir teleskobunuz olur. Göreceğiniz objeler de böylece daha fazla olacaktır
Selamlar
HighHopes

800 900 TL civarı bir bütçe ayırdım doğrusu. Dobsonian taşıma açısından elverişli olur mu ? Şehir merkezindeyim ve gözlem için sık sık araca koyup taşımam gerekecek.
HighHopes

Bir de Celestron 80EQ var gözüme ilişenler arasında. Tabi o mercekli. Derin Uzay Gözlemi konusunda ne derece başarılı olur mercekli olduğu için ? Renk kayması çok yaşar mıyım kullananlar bilgilendirirse sevinirim.
mehmet GÖKÇE

Dobson kullanan arkadaşlardan yorum beklemek en iyisi. Yine de bakınca 6 inç dobson teleskopların bütçeni aştığını görüyorum. 127 eq iyi bir çözüm gibi duruyor
Selamlar
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

HighHopes yazdı:Bir de Celestron 80EQ var gözüme ilişenler arasında. Tabi o mercekli. Derin Uzay Gözlemi konusunda ne derece başarılı olur mercekli olduğu için ? Renk kayması çok yaşar mıyım kullananlar bilgilendirirse sevinirim.

80mm ve 90mm mercekli teleskoplar kullandım, güneş sisteminde çok iyidirler.
Orada sorun renk kaymasından ziyade toplanacak ışık miktarının azlığı olur. Derin uzay cisimleri sönük olur, o yüzden aperture daha önemli.
127 eq iki kat fazla ışık toplayacaktır. Derin uzay için daha anlamlı olur.
HighHopes

127EQ da karar kıldım ancak bir de 130EQ ilişti gözüme astromaster. Bu motorlu dolayısıyla fotoğraf çekimi mümkün olacak sanıyorum.

Ancak 127eq 1000 mm iken 130eq yanlış hatırlamıyorsam 650mm bu çok büyük bir yakınlaştırma kaybı yaşamama sebep olur mu ?

Şu da var ; bu linkte ( http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=14& ... eq#p116333 ) "maltun" kullanıcı adlı arkadaş aslında 127 EQ ların 1000 mm olmadığını, gizli bir barlow içerdiğini, aslında 500 600 mm olduğunu yazmış.

Bu durumda 130EQ ile hemen hemen eşit oluyor. Bu durumda 130EQ ya bir barlow takıp 1000mm e yakın bir değer elde etmem 127EQ odak uzunluğu ve kalitesini elde etmemi sağlar sanıyorum ?

Tabi bir de 127EQ nun 1000 mm üzerine ekstra barlow takıp iyice dibine girmek var orası ayrı :)
HighHopes

Öneriler için teşekkürler
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

HighHopes yazdı:127EQ da karar kıldım ancak bir de 130EQ ilişti gözüme astromaster. Bu motorlu dolayısıyla fotoğraf çekimi mümkün olacak sanıyorum.

Ancak 127eq 1000 mm iken 130eq yanlış hatırlamıyorsam 650mm bu çok büyük bir yakınlaştırma kaybı yaşamama sebep olur mu ?

Şu da var ; bu linkte ( http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=14& ... eq#p116333 ) "maltun" kullanıcı adlı arkadaş aslında 127 EQ ların 1000 mm olmadığını, gizli bir barlow içerdiğini, aslında 500 600 mm olduğunu yazmış.

Bu durumda 130EQ ile hemen hemen eşit oluyor. Bu durumda 130EQ ya bir barlow takıp 1000mm e yakın bir değer elde etmem 127EQ odak uzunluğu ve kalitesini elde etmemi sağlar sanıyorum ?

Tabi bir de 127EQ nun 1000 mm üzerine ekstra barlow takıp iyice dibine girmek var orası ayrı :)

127 eq odaklayıcı içind focal extender barındırır. Barlow, göz merceğinin odağını kısltarak büyütmeyi artırırken focal extender, aynanın odak mesafesini artırarak büyütmeyi katlar. Fakat ayna parabolik olmadığı için yüksek büyütmelerde çuvallar. 130 astromaster da yüksek büyütmelerde çuvallar.

Yapabileceğiniz en iyi şey Atila hocayla temasa geçerek malzeme alıp kendi teleskobunuzu yapmaktır. Atila hoca sürecin hiçbir aşamasında kimseyi yalnız bırakmaz. Sürekli destekler ve sonuca mutlaka götürür. Aynı paraya daha büyük ve daha kaliteli bir teleskobunuz olur sonuçta.
HighHopes

127EQ ile yapabileceğim gözlemlerde Nebula ve temel düzeyde de olsa galaksi gözlemleri ne ölçüde yapılabiliyor doğru bir kolimasyon ayarı ile ?

Kullananlar tecrübelerini aktarırsa sevinirim. Bunları çıplak gözle gözlemekten bahsediyorum tabii ki. Astrofotoğrografi ile uzun pozlamalar motoru olmayan bu cihazda mümkün görünmüyor çünkü.

130EQ yu bu yüzden alternatiflerim arasına eklemiştim ancak onun motorunun da ticari amaçlı konulmuş güzel bir motor olmadığı şeklinde yazılar gördüm, sizin bu konuda fikriniz nedir ?
mehmet GÖKÇE

Teleskopla gözlemlerde şu başlık işinize yarayabilir. Tabi Talat beyin teleskobu 8 inç ancak 3 aşağı 5 yukarı ne görürsünüzün tarifi burada
http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=44& ... ng#p115694
İlter Özzengin
İlgi düzeyi: Yeni başladım.

Mesaj gönderen İlter Özzengin »

Merhaba,

Celestron A130EQ large-caliber high-powered night vision HD professional telescopes ile veya 127 EQ ile Mars'ı gözlemleyebilir miyiz ? Mars'a fırlatılacak bir roketin yolda karşılaşacağı bir cisim olup olmadığını görmek istiyoruz. Birde bu teleskoplar Mars yüzeyini görmemizi sağlar mı, veya hangi model bir cihazla bunu görebiliriz bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Saner GÜLŞEN
İlgi düzeyi: Yeni başladım

Mesaj gönderen Saner GÜLŞEN »

Merhaba,
1 aydır forumu okuyorum. Siteye yeni üye oldum. Dürbünle gözlemlerden bir üst seviyeye geçmek için teleskop almaya karar verdim.

Sorumu tam olarak buraya yazmayı uygun buldum. Çünkü aynı 2 teleskop arasında kararsız kaldım.

Öncelikli amacım ileride galaksi ve nebula fotoğrafları çekeceğim için celestron astromaster 130eq md modeli.

Fakat bu modelin odak uzaklığı celestron Powerseeker 127eq dan daha az olduğu için saturn ve gezegen gözlemlerinde daha az büyütme alır mıyım diye kaygıya düştüm.

Powerseeker 127eq modelinde alabileceğim büyütmeyi ve görüntü kalitesini astromaster 130eq md de alır mıyım? Ya da büyütmeyi arttırmak için alacağım barlowlar görüntü kalitesini çok bozar mı?

Cevaplarınızı büyük bir merakla bekliyorum.

Saygılar.
Dt. Saner GÜLŞEN
Saner GÜLŞEN
İlgi düzeyi: Yeni başladım

Mesaj gönderen Saner GÜLŞEN »

Arkadaşlar konu güncel. Foruma giren varsa lütfen yorumlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
Firochromis
İlgi düzeyi: Yeni Başladım

Mesaj gönderen Firochromis »

Merhaba,

Benim kısa cevabım Astromaster 130EQ olur. Artıları:

- Gerçek bir Newtonian tasarıma sahip. 127EQ Bird Jones diye adlandırılan farklı bir tasarımdır)
- CG3 kundak ile geliyor. İyi kundak +2 puan gücündedir.
- Fotoğraf çekmek için odak oranı daha uygun (f/5) Odak oranı büyüdükçe pozlama süreleri artar.

Yanlış anlamayın ama yeni olan herkes yüksek büyütme oranlarının önemli olduğunu düşünür; değildir. Büyütme arttıkça mercekteki görüntü kararır. Derin uzay objeleri ise zaten çok zayıf ışık kaynaklarıdır. Uzakta olan cisimler olduğu için yüksek büyütme gerektirdiğini düşünmek bir yanılgıdır; tam aksine düşük büyütme ve mümkün olduğunca parlak bir görüntü gerekir. Yüksek büyütmeyi ancak gezegenlerde kullanabilirsiniz; br barlow işinizi görür.

Unutmayın, 18yy da Messier, Caldwell ve Herschel günümüzdekine göre çocuk teleskobu kalitesindeki teleskoplar ile yüzlerce cismi tanıklamıştır.

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 103 misafir