Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Herkese merhabalar,

Oldum olası astronomiye ilgi duymuşumdur ancak hiçbir zaman bu konuda harekete geçmedim. Can sıkıntımın gitgide katlandığı şu günlerde teleskop araştırmalarına başladım. Başlangıçta 70mm bir Lizer buldum. Ancak siteleri biraz irdeleyince bende Lizer'in ciddi bir teleskop üreticisi olmadığı yönünde bir intiba oluştu. Nitekim 30-40 liralık, sanırım çöp olarak nitelenebilecek teleskoplar da üretmişler. 600 liranın üzerinde teleskoplarına rastlamadım. Bu nedenle Lizer'i teleskop alırken tercih etmemeye karar verdim. Yanlış düşünüyorsam lütfen uyarın.

Celestron ve Meade gibi markalara yöneldim. 40mm teleskopları 200 lira. Araştırmalarımdan anladığım kadarıyla ana optik aracın açıklığı muazzam derecede önemli ve yanlış hatırlamıyorsam açıklık ile netlik arasında "üssel" bir ilişki varmış. Bu nedenle 40mm ile 80mm arasında uçurum var galiba. Beni biraz ürküttü. Bütçem başlangıçta 200 liraydı, 400 lira seviyesine çektim. 400 liraya 70mm (sanırım 2.7 inçe denk geliyor) almayı düşünüyorum.

400 liralık bir teleskopla yıldızlara baktığımda daha parlak ve çok sayıda ancak yine nokta şeklinde şeyler görmeyi umuyorum. Ay'dan yana umutluyum. Gezegenlere bakınca da dolgun şeyler görmeyi umuyorum. Ayrıntı değil ama, noktasal değil de küresel olduklarını görsem yeter. Satürn'ün halklarını görmesem de olur.

Teleskop meselesinde fazla ileri de gitmeyebilirim ama her insanın hayatında en az bir kez gökyüzünü daha yakından görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle teleskop almak ve canım sıkıldığında gökyüzünü rastgele taramak istiyorum. Bu arada yıldız takımlarını, başlıca yıldızların yerini de öğrenmek istiyorum.

Teleskop almadan önce dürbün alarak gökyüzünü öğrenmem gerektiğini okudum ancak ona ayıracak bütçem yok. Biraz daha fazla çabayla işe teleskoptan başlamak benim için daha makul olacak.

Son olarak, teleskopta görüntüyü büyüttükçe -sanırım- karesel olarak parlaklık düşüyormuş. Yani 2 kat büyütme, parlaklığın 4'te 1'ine düşmesi demekmiş. Andromeda'nın Ay'dan 6 kat daha fazla yer kapladığını okudum. Eğer Andromeda'yı görebileceksem teleskop 10x bile büyütebilir. Böyle bir imkanım var mıdır?

Benim gibi birinin teleskop alırken dikkate alacağı hususları ve zahmet olmazsa teleskop önerilerinizi bekliyorum.

Sevgiler... :merhaba
Oldum olası astronomiye ilgi duymuşumdur ancak hiçbir zaman bu konuda harekete geçmedim. Can sıkıntımın gitgide katlandığı şu günlerde teleskop araştırmalarına başladım. Başlangıçta 70mm bir Lizer buldum. Ancak siteleri biraz irdeleyince bende Lizer'in ciddi bir teleskop üreticisi olmadığı yönünde bir intiba oluştu. Nitekim 30-40 liralık, sanırım çöp olarak nitelenebilecek teleskoplar da üretmişler. 600 liranın üzerinde teleskoplarına rastlamadım. Bu nedenle Lizer'i teleskop alırken tercih etmemeye karar verdim. Yanlış düşünüyorsam lütfen uyarın.
Doğru düşünüyorsunuz, bilindik teleskop markalarından şaşmamak lazım. Çünkü bu hobide kalite oldukça önemli.
Celestron ve Meade gibi markalara yöneldim. 40mm teleskopları 200 lira. Araştırmalarımdan anladığım kadarıyla ana optik aracın açıklığı muazzam derecede önemli ve yanlış hatırlamıyorsam açıklık ile netlik arasında "üssel" bir ilişki varmış. Bu nedenle 40mm ile 80mm arasında uçurum var galiba. Beni biraz ürküttü. Bütçem başlangıçta 200 liraydı, 400 lira seviyesine çektim. 400 liraya 70mm (sanırım 2.7 inçe denk geliyor) almayı düşünüyorum.
Evet büyüklük arttıkça ışık toplama kapasitesi üssel olarak artar. Çünkü dairenin alanı üzerinden hesap yapılıyor. Fakat gözümüz de logaritmik olarak algılar. Dolayısıyla elinize aldığınızda, "hımm bu iki kat daha parlak gösteriyormuş" diyemezsiniz. Ama farkı anlarsınız. Hiç görmediğiniz yerlerde yıldızlar belirmeye başlar.
400 liralık bir teleskopla yıldızlara baktığımda daha parlak ve çok sayıda ancak yine nokta şeklinde şeyler görmeyi umuyorum. Ay'dan yana umutluyum. Gezegenlere bakınca da dolgun şeyler görmeyi umuyorum. Ayrıntı değil ama, noktasal değil de küresel olduklarını görsem yeter. Satürn'ün halklarını görmesem de olur.
Doğru şeyi umuyorsunuz. Yıldızlar ne olursa olsun nokta kaynak olarak görünürler(çok istisnalar hariç, zaten onların da sanatsal bir yanı yok).
Teleskop meselesinde fazla ileri de gitmeyebilirim ama her insanın hayatında en az bir kez gökyüzünü daha yakından görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle teleskop almak ve canım sıkıldığında gökyüzünü rastgele taramak istiyorum. Bu arada yıldız takımlarını, başlıca yıldızların yerini de öğrenmek istiyorum.
Teleskop almadan önce dürbün alarak gökyüzünü öğrenmem gerektiğini okudum ancak ona ayıracak bütçem yok. Biraz daha fazla çabayla işe teleskoptan başlamak benim için daha makul olacak.
Bu konuda yanılıyorsunuz. Özellikle sizin bütçenizde alınabilecek en iyi şey bir dürbündür. Neden? Çünkü daha fazla açıklığa ve daha fazla ışık toplama kapasitesine sahip olursunuz. Ay'dan umutlu olduğunuzu, gezegenleri küresel yapılar olarak görmek istediğinizi söylemişsiniz. Alacağınız bir dürbünle bunların yanında küresel ve açık yıldız kümelerini, bulutsuları ve gökadaları da göreceksiniz. Ama teleskopla göremezsiniz, çünkü daha az açıklığa sahip olacağı için daha az ışık toplayacak. Bir de ne yaparsanız yapın daha çok yakınlaştıracağı için haricen bir de buradan ışık kaybedeceksiniz. Sizin istekleriniz doğrultusunda, hatta tam olarak bu istekleri karşılayacak doğrultuda uygun dürbünler var. Misal Konus 20x80. Bizzat kendim uzun bir süre kullandım bir üç ayak ile beraber. Satürn'ü ayırt edebiliyordum, ortasında çizgi olan yıldız gibi görünüyordu. Bir sürü bulutsuyu, gökadayı ve kümeleri gördüm. Venüs'ü, Jüpiter'in uydularının hareketini izledim. Bence bu dürbün tam sizin gibi hedefleri olanlar için tasarlanmış. Ama bir üçayak şart. 80mm mercek açıklığı ile 20 kat yakınlaştırmaya sahip. 20 kat yakınlaştırmada eliniz titrediğinde bir şey göremiyorsunuz(zaten bir süre sonra ağırlıktan kolunuz yoruluyor)
Son olarak, teleskopta görüntüyü büyüttükçe -sanırım- karesel olarak parlaklık düşüyormuş. Yani 2 kat büyütme, parlaklığın 4'te 1'ine düşmesi demekmiş. Andromeda'nın Ay'dan 6 kat daha fazla yer kapladığını okudum. Eğer Andromeda'yı görebileceksem teleskop 10x bile büyütebilir. Böyle bir imkanım var mıdır?
Andromeda çıplak gözle de görünebiliyor. Oldukça büyük, Ay'dan büyük eve 6 kat mı bilmiyorum alan olarak hiç incelemedim. Ama göremememize sebep olan şey ışık kirliliği. Böyle büyük gök cisimlerini en iyi dürbün gibi geniş açılı araçlarla görebilirsiniz. Gerçi teleskoplarda da deyimi yerindeyse tam ekrana oturan bir cisim. Ama bizim üniversitedeki teleskoplarla görüntüye sığmıyor mesela, fazlasıyla büyük geliyor.

Sözün özü, bir dürbün sizin için tam biçilmiş kaftan. Özellikle Konus 20x80. Forumda birçok inceleme yazısı da bulunuyor, hem tam da bütçenize uygun. Kesinlikle çok mutlu kalırsınız.

Benim gibi birinin teleskop alırken dikkate alacağı hususları ve zahmet olmazsa teleskop önerilerinizi bekliyorum.
Tekrar merhaba,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. :) Dürbün konusundaki görüşlerinize muhalefet etmek istemem zira profesyonel olarak ilgileniyorsunuz astronomiyle. Ama ben biraz da "teleskop atmosferi" yaşamak istiyorum. Gökyüzünü bir borunun ardından görmek istiyorum. Şu teleskopu almayı düşünüyordum. Önerdiğiniz dürbün 80mm, bu teleskop da 70mm. 20mm göz merceği takarsam onun da yaklaştırması 35 kat oluyor? Aslına bakarsanız ben bir dürbüne benzeyen bir teleskop arıyormuşum. Eğer teleskop hobisinde bir ilerleme amacım olsaydı veya bir yıl sonra 2-3 bin liralık bir teleskop alma planları yapsaydım tavsiyenizi kesinlikle dinlerdim, hatta dürbünü çoktan sipariş etmiştim. Ama hayatım boyunca teleskopa 500 liradan fazla para harcar mıyım bilmiyorum. Bu nedenle teleskop fikrinde ısrar etmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Merhabalar merakınız çok hoş araştırmayı da oldukça seven birisiniz anladığım kadarıyla teleskopları verimli şekilde kullanmak biraz zaman gerektiren bir şey bazı kullanıcılar da bu safhada sıkılıp bırakıyorlar. Arkadaşlarımın dürbün tavsiye etme nedeni kullanımının kolay olması ve gökyüzü hakkında muazzam şeyleri öğretecek bir kılavuz olması eh tabi maliyetinin az olması da önemli. Ancak şu da bir gerçek ki teleskobun yeri bambaşkadır. Peki hiç aklınızdan kendi teleskobunuzu yapmak geçti mi? eğer tercihiniz aynalı bir teleskop olursa, bütçenize ve gözlem tercihine göre hazırlayacağınız bir aynayla çok güzel gözlemler yapabilirsiniz hem de harcadığınız emekten dolayı bu hobiye iyice bağlanırsınız. Gerek bu forumda gerekse diğer mecralardan (http://www.atmturk.org/index.php/Ana_Sayfa) yararlanabilirsiniz.
tok gonullu adam yazdı:Tekrar merhaba,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. :) Dürbün konusundaki görüşlerinize muhalefet etmek istemem zira profesyonel olarak ilgileniyorsunuz astronomiyle. Ama ben biraz da "teleskop atmosferi" yaşamak istiyorum. Gökyüzünü bir borunun ardından görmek istiyorum. Şu teleskopu almayı düşünüyordum. Önerdiğiniz dürbün 80mm, bu teleskop da 70mm. 20mm göz merceği takarsam onun da yaklaştırması 35 kat oluyor? Aslına bakarsanız ben bir dürbüne benzeyen bir teleskop arıyormuşum. Eğer teleskop hobisinde bir ilerleme amacım olsaydı veya bir yıl sonra 2-3 bin liralık bir teleskop alma planları yapsaydım tavsiyenizi kesinlikle dinlerdim, hatta dürbünü çoktan sipariş etmiştim. Ama hayatım boyunca teleskopa 500 liradan fazla para harcar mıyım bilmiyorum. Bu nedenle teleskop fikrinde ısrar etmek istiyorum.
Bahsettiğim gibi siz 70mm ile 35 kat yakınlaştırma yapacaksınız, ben size 80mm ile 20 kat öneriyorum. Bu yakınlaştırma farkı ile daha fazla detay almayacaksınız, yani bariz bir fark olmayacak. Ama gelen ışık ciddi miktarda değişecek. Benim bu dürbünden başka hala bir ekipmanım olmadı açıkçası. İlk başlarda ben de bir hevesle basit bir teleskop almıştım ama bana mekaniği öğretmekten başka bir işe yaramadı. Bu dürbünü ise uzun süre keyifle kullandım. İlla ki ısrarcıysanız, gökyüzünde göreceklerinizden ziyade teleskop sizi etkileyecekse ikinci elleri araştırabilirsiniz. Şahsen ben başlangıç olarak Celestron EQ127'den başka pek model önermiyorum, bir de Bresser var benzeri.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]