Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Bahsettiğiniz teleskobun ışık toplama gücü fena sayılmaz ama görüntü keskinliği iyi değil.Aynası parabolik olması gerekirken daha çok küresele yakın. Bu da odaklama sorununa yol açıyor. Mesela,70 -80 kat büyütme yaptığınızda netlik kaybolur . O fiyata kendiniz daha kaliteli bir teleskop yapabilirsiniz.
atila tınkılıç yazdı:Bahsettiğiniz teleskobun ışık toplama gücü fena sayılmaz ama görüntü keskinliği iyi değil.Aynası parabolik olması gerekirken daha çok küresele yakın. Bu da odaklama sorununa yol açıyor. Mesela,70 -80 kat büyütme yaptığınızda netlik kaybolur . O fiyata kendiniz daha kaliteli bir teleskop yapabilirsiniz.

Yanıtınız için öncelikle teşekkür ederim.Parabolik olmaması "f" odak değerinin az olmasına mı neden oluyor? Küreselde netliğin dışında farklı sorunlar ortaya çıkar mı?

İyi Çalışmalar
Bu teleskoptan bende de vardı.Ay da bile yeterli netlik sağlayamadım.Aynasını test ettiğimde parabolik olmadığını görünce bu duruma şaşırmadım ve aynasını yeniden biçimlendirmek zorunda kalmıştım. F 4 gibi oldukça kısa sayılabilecek aynaların bırakın küresel olmasını iyi yapılamamış bir parabol bile yeterli netliği sağlamaz.Bu teleskop ta f oranı 4 ve tam parabol değil. F oranı 8 ve üstü aynalarda tam parabol olmasa da netlik sorunu çok fazla olmaz.O yüzden f 5 veya f 6 oranında bir ayna yapmak daha mantıklı.

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]