Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
Yurtdışından alınsanıza,çok uygun,ben aldım 4 dolara,memnunum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Canon m42 adaptör al daha sağlam oluyorlar. Ben teleskopla birlikte almıştım t2 ring i bir süre sonra iç taraftaki dişliler bağımsız hareket etmeye başladı.. m42 candır. Şiddetle tavsiye edilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Onur Durma yazdı:Canon m42 adaptör al daha sağlam oluyorlar. Ben teleskopla birlikte almıştım t2 ring i bir süre sonra iç taraftaki dişliler bağımsız hareket etmeye başladı.. m42 candır. Şiddetle tavsiye edilir.
Bu daha uygunmuş. Ne gibi farkları var abi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Resim5 by Yukarıya bakan adam, on Flickr

İlk aldığım zaman soru sormak için hazırlamıştım. 14 nolu resimde t2ring

Bu alttaki büyük resimdekide m42 olan

hiç bir farkları yok. Aynı görevi görüyorlar. Kırmızı noktalı yer fotoğraf makinasına giriyor. Diğer taraftaki dişlide 1.25 adaptörüne takılıyor.

İlk aldığımda fotoğrafıda bunla çekiyordum ama sonra t2 prime aldım 2" oluyor onlar. Şimdi bu m42 yi sadece barlow bağlamak için kullanıyorum gezegen çekimlerinde.
Dosya ekleri
m42.JPG
m42.JPG (347.86 KiB) 635 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Bu bahsettiğim 2" olan. Alt tarafı yine t2/m42 gibi fotoğraf makinesine takılıyor ama bu sefer 1.25" e küçültmüyor direk 2" olarak boru teleskoba takılıyor. Yan kararmalardan kurtuluyoruz.

(Sana gizli web sitemi facebooktan linkini atayım bak çaylak çaylak paylaşımlar yapıyorum :lol: )
Dosya ekleri
2inchT2.JPG
2inchT2.JPG (185.28 KiB) 635 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Teşekkür ederim Onur abi, gizli site bir harika :oku

DSLR'yi hiçbir ekstra olmadan direkt teleskobun çıkışına bağlamayı düşünüyorum. Bu durumda ek olarak 1.25 mi 2 mi yanında lazım olacak? Ne önerirsin?
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
Odaklayıcına 2" bağlanabiliyorsa 2" olan PrimeFocus t2 alabilirsin. Mesela bizim ATM de yaptığımız teleskoplara 1.25" odaklayıcı takıldı öyle bir odaklayıcın olacaksa senin de 1.25 olandan almalısın. 2" alıp takamadıktan sonra yada dönüştürdükten sonra anlamı olmuyor. (ATM deki benim tüp ü 2" olarak kestik ve 2" lik focuser taktık şimdi t2yide 2" olarak direk takacam böylelikle kenar kararması falan daha az olacak)

Şöyle bir parçada alınıp m42 ye takılabilir gibi duruyor.
http://agenaastro.com/gso-chrome-barrel.html
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Durma
http://gokbilim.com/izmir-atm-grup-t828 ... tm#p104380

Lütfü abi liderliğinde teleskoplarımızı yapıyoruz. Son a baya yaklaştık. Ben 6" f/5.3 yaptım. Diğer arkadaşlar 8" f/6-8 yaptılar. Dobsonlar odaklayıcılarını 1.25 Atilla beyden alınanlardan kullandılar. Ben fotoğraf çekeceğim için odaklayıcımı 2" GSO aldım.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]