Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen rat.planet
Arkadaşlar en fazla 5000 tl civarında kaliteli bir teleskop arıyorum.Gezegen gözlemi,Derin uzay gözlemi,fotoğraf çekme gibi özellikleri önemli.Birçok sitede bu konuda yardım istedim fakat bu konuda uzman olan yoktur. 1-2 model aklımda var ama emin değilim.

1. ihtimal
Celestron CPC 800 GPS (XLT) Teleskop (203x2032mm

http://www.hepsiburada.com/liste/celest ... CL11073XLT

2.ihtimal
Celestron NexStar 8SE Teleskop (203x2032mm)

http://www.hepsiburada.com/liste/celest ... PORCL11069

3.ihtimal

CL 21034 Ambassador 80 AZ Pirinç Teleskop

http://www.sportcity.com.tr/CL-21034-Am ... 36653.html

Arkadaşlar 3.olan ambassador pirinç teleskop çok hoşuma gitti.Fakat bununla celestran nextstar 8e arasında nasıl farklılıklar var.Ambassador çok şık duruyor ama görüntü kalitesi iyi olur mu?.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Sanıyorum pirinç olan teleskop sadece yapım itibariyle bu fiyata sahip. Yani bir kullanım ürününden ziyade bir dekorasyon ürünü. Gözlem de yapılabilir elbette, fakat zaten iyi bir kundak veya takip sistemi yok. Dolayısıyla fotoğraf çekmeniz pek mümkün değil.

Diğer teleskopların açıklıklarıyla karşılaştırıldığında aralarında ciddi bir fark var. Yani daha ziyade gözleme yöneleceğim diyorsanız üstteki iki modelden birini seçmenizde fayda var. Yani görüntü kalitelerini kıyaslamaya bile gerek yok, açık ara üstteki iki teleskop daha iyi sonuç verir.

Üstteki iki ürün arasında ne derece bir fark var bilmiyorum. Fakat ben olsam 800 GPS'i tercih ederdim. Mekanik yapısı itibariyle çift çatal kundağın daha stabil olduğunu düşünüyorum. Tek taraflı yaptıklarına göre de iyi bir sonuç çıkıyordur. Fakat 8" büyük bir miktar, mekanik aksamı zorladığı için takip bunda daha zor olabilir. Çift çatal daha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum. Tabi bu dediğim ne derece doğru bilmiyorum, sadece bir fikir.

Bir de şu durum var. Birisi 40mm(plössl) birisi 25mm(marka verilmemiş) göz merceği gönderiyor. 50 kat ile 81 kat yakınlaştırma demek bu. Ben 40mm merceğim her zaman olsun isterim, en geniş açıya o hitap ediyor çünkü. Gezegen gözlemi için de daha düşük değerli (15mm gibi - 130 kat civarı yakınlaştırma) bir gözmerceği alırdım yanında.

Tecrübeli üyelerimiz bu konuda yorum yapacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Fotoğraf çekmeyi biraz açarsan iyi olur. Çünkü derin uzay gözlemi ve bunların uzun pozlamalarla fotoğraflanması ise istediğin üçü de kundak bakımından uygun değil. Bunlar için ekvatoryal kundaklı teleskop tercih etmelisin. Yada cpc 800 için extra bir aparat daha sipariş verip sistemini ekvatoryal özelliğe getirmen gerek. Bunun da sağlık olup olmadığını tecrübe sahibi üyeler bilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Çatal kundaklı sistemlerde de bir hayli pozlama yapılabildiğini bir ara tartışmıştık sanırım bunu kullanan birisiyle. Böyle sistemde tek sorun alan dönmesi(field rotation). Cisme göre etki miktarı değişir elbette. Kullananlar tecrübeleri paylaşabilirlerse sevinirim, ben de bir hayli merak ediyorum.

Aparat ile sorun çözülüyor. Gözlemevlerinde hep bu sistem kullanılıyor zaten, ekvatoryal sistem ile çatal kundak mercekli teleskop ile aynalı teleskop gibi bir durum oluyor.
gönderen mehmet GÖKÇE
Fotoğraf çekmek istiyorsanız ekvatoryel kundaklı bir teleskop bakmalısınız.Çatal kundaklı sistemlerde field rotation sorunu var bildiğim kadarıyla ancak bu tip kundak kullanan bir arkadaş yorum yaparsa bizde merakımızı gidermiş oluruz. Yine de Sedat abinin 20 dakikalık takip süresini göz önüne alırsak ekvatoryel kundaklar amatör gözlemciler için daha uygun gibi düşünüyorum.

Bu arada gözlem yeriniz neresi olacak?
rat.planet yazdı:Peki ambassador pirinç teleskop hakkında ne düşünüyorsunuz.Onu çok sevdim ama gözlem kalitesi hakkında şüphelerim var.
Daha çok dekoratif amaçlı bir ürün. Amaç gözlemse bu teleskop para ziyanlığı olur.
gönderen rat.planet
Arkadaşlar yukarı sayfada belirttiğim gibi konu hakkında yeterli bilgi sahibi değilim.Ve Birçok sitede bu konuda yeterli yardım alamadım.Bu sitede konuya hemen cevap yazılınca aklımdaki bazı sorular halloldu.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki yukarıda belirttiğim özelliklere uygun sizin önerebileceğiniz bir ürün var mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Benim sana tavsiyem butceni biraz zorlayip VX kundak uzerinde 8" teleskop alman yonunde olacak. Tabii fotograf cekmeyi gercekten istiyorsan. Aksi taktirde CPC800 cok daha iyi bir secim olacaktir.

CL 12026 Advanced VX 8 SCT
8" Schmidt-Cassegrain teleskop. Gelişmiş Advanced VX kundak. StarBright
XLT kaplama. 6" teleskoba göre %84 daha fazla ışık toplama gücü. Uzun
pozlama için Auto Guider Port. 203 mm açıklık. 2.032 mm odak uzaklığı. f/10
odak oranı. 2" paslanmaz çelik tripod. 20 mm göz merceği. 6x30 bulucu
dürbün. Yeni Nexstar+ el kumandası.
2.797 $ + KDV

Elbette butceyi biraz daha acarim dersen Edge HD modelini alirsan cok daha iyi... ne yazik ki Amerikada 2000 dolar olan teleskop burada 3443 dolar + KDV oluyor :(

CL 12031 Advanced VX 8 HD
8" EDGE HD teleskop. Gelişmiş Advanced VX kundak. StarBright XLT
kaplama. Uzun pozlama için Auto Guider Port. 203 mm açıklık. Fastar uyumlu
tüp f/2.8 görüntüleme için çıkarılabilir ikincil ayna. 2.032 mm odak uzaklığı. f/10
odak oranı. 2" paslanmaz çelik tripod. 20 mm göz merceği. 9x50 bulucu
dürbün. Yeni tasarım motor gövdeleri ve Nexstar+ el kumandası.
3.443 $ + KDV

Ben bunu gecen sene nisan ayinda vergi dahil 1700 dolar'a aldim amerikadan...
gönderen rat.planet
Sedat Bey bütçem ancak 5000 tl civarı olur.Önerdiğiniz ürünler beni aşar. Sanırım fotoğraf çekme özelliği olmayan bir teleskop alacağım.Böyle fiyatlar beni aşıyor.Daha bunun mercek vs. şeyler var. Acaba fotoğraf özelliği olmayan fakat gezegen ve uzay gözleminde iyi sonuçlar veren bir teleskop önerir misiniz? Yurtdışı fiyatları gerçekten çok iyi ama ben yurtdışından getirtemem. Öyle bir imkanım yok.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
O zaman asagidaki urunu onerecegim:

http://www.hepsiburada.com/liste/celest ... 8#Yorumlar

Ben yillarca 5" olanini kullandim. Butun derin uzay cisimlerini onunla gordum ilk defa. Bu da Amerikada 700 dolar burada ise neredeyse 2 kati ama disardan getirme olanagim olmasaydi bu fiyata Turkiyeden alirdim.

Bu teleskop 6" ve odak uzakligi 1500mm. Bende aynisi var ve son derece memnumum. Muhtemelen yaslilik yillarimda kullanacagim tek teleskop bu olacak.... uzun lafin kisasi, gozlem icin ideal bir teleskop.
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
Sedat bey neden özellikle VX kundak öneriyorsunuz? Cgem ve cg5 ' e göre yeni tanıtıldı.Kullandınızmı hiç acaba?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ozellikle onermiyorum. EYB listesinde CG5 gormedim, CGEM de pahali....

CG5 kundagi 7-8 yil kullandigim icin gayet iyi taniyorum. VX kundak CG5'e gore daha fazla ozellik barindiriyor. Ben 1 yildir kullaniyorum ve cok da memnunum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cevdet D. Dündar
Sedat Bilgebay yazdı:O zaman asagidaki urunu onerecegim:

http://www.hepsiburada.com/liste/celest ... 8#Yorumlar

Ben yillarca 5" olanini kullandim. Butun derin uzay cisimlerini onunla gordum ilk defa. Bu da Amerikada 700 dolar burada ise neredeyse 2 kati ama disardan getirme olanagim olmasaydi bu fiyata Turkiyeden alirdim.

Bu teleskop 6" ve odak uzakligi 1500mm. Bende aynisi var ve son derece memnumum. Muhtemelen yaslilik yillarimda kullanacagim tek teleskop bu olacak.... uzun lafin kisasi, gozlem icin ideal bir teleskop.

hizlial.com'da daha ucuz :)

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]