Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
Merhaba,

Aranıza yeni katıldım. Astronomi sevdam Sabancı Üniversitesi'ndeki eğitimim sırasında "What is There in the Universe: Inside the Milky Way?" dersini almamla başladı. Daha sonra belgeseller (özellikle Brian Cox'un hazırlayıp sundukları), araştırmalar derken 4 ay önce Konus 2110 aldım. Bu dürbünü forumdaki başlıkları uzunca bir süre okuduktan sonra aldım. Henüz teleskop tecrübem yok ama ben de tecrübeli üyeler gibi başlangıç için şiddetle tavsiye ediyorum.

Dün gece görüş çok iyiydi. Dürbünümle sırasıyla Jupiter, Pollux, Castor, Ay, Mars, Spica, Satürn'e baktım. Jupiter, Satürn ve Mars'ı ilk defa bu kadar net gördüm. Tabii dürbünün üzerinde 2 tane ayar yeri var. Onları halledince geriye sadece bakmak kalıyor. Dolayısıyla yakın bir zamanda (ne zaman kafama yatan bir teleskop bulursam) bir kademe daha ilerletmek istiyorum merakımı.

Uzun lafın kısası ikinci el 125-300mm teleskop arıyorum. Terimlere halen yabancıyım, ayna çapı aralığı yazdım ancak başka tip teleskop da olabilir. Amacım bir seferde iyi bir teleskop alıp, onunla bu emekleme döneminde uzun bir vakit geçirmek. Geçenlerde forumda satılan Konus 1793 hem performansı hem de uygun fiyatıyla iyi bir örnek. :) Henüz yolun çok başındayım. Forumda okuyacak, öğrenecek çok şey var.

Elinizde arayışıma uygun satmak istediğiniz bir teleskop varsa, haber verebilirseniz çok sevinirim.

Ömer
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
Nextstar 8se iyi bir başlangıç olacak sizin için belkide,sahibinden de 3850 ye satılıyor şu anda,pazarlık edersiniz belki.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
İsmail DAL yazdı:Nextstar 8se iyi bir başlangıç olacak sizin için belkide,sahibinden de 3850 ye satılıyor şu anda,pazarlık edersiniz belki.
Sahibinden.com'a bakmak hiç aklıma gelmemişti, diğer teleskoplara da bakayım. Fiyat benim için fazla maalesef. Bütçe belirtsem daha iyi olacak. Şu aşamada en fazla 1000TL verebilirim. Konus 1793 örneğini o yüzden verdim. Bana biraz daha gezegen detayı sağlayabilecek, 2. el emektar bir teleskop arıyorum. :)

Bu arada kimseye özel mesaj atamıyorum. Kontrol panelimde "Üzgünüz, ancak bu özelliği kullanmaya yetkili değilsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için burada kayıtlı olmalısınız ve daha fazla katılım göstermelisiniz." uyarısı mevcut. Az önce teleskopla ilgili bir özel mesaj geldi ancak cevaplayamıyorum. Açıkçası bana bu kural biraz garip geldi. Bot saldırılarıyla mı ilgili? Yani gözlem üzerine neredeyse hiçbir tecrübem yok, nasıl bir katılım gösterebilirim bilemiyorum... Herhalde belli bir mesaj sınırını aşınca otomatik olarak açılacak.
Ben istek üzerine dobson kundaklı teleskop yapıyorum.Aynası özel yapım olduğu için emsali hazır teleskoplardan daha keskin görüntü sağlar.
Özel mesaj atamıyorsan mail adresimi vereyim. İstersen oraya yazabilirsin.
gönderen mehmet GÖKÇE
Öncelikle hoşgeldiniz. Forumda bir süre önce olan bot saldırısı sonucu gelmiş olmalı bu durum.
İkinci el pazarında böyle fırsatlar her zaman çıkmıyor. Bana kalırsa o zaman kadar biraz daha araştırma yapıp bütçeni arttırmayı deneyebilirsiniz.
Bu arada gözlem mekanınız neresi olacak?İlerde fotoğraf çekme istiyor musunuz?
Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
atila tınkılıç yazdı:Ben istek üzerine dobson kundaklı teleskop yapıyorum.Aynası özel yapım olduğu için emsali hazır teleskoplardan daha keskin görüntü sağlar.
Özel mesaj atamıyorsan mail adresimi vereyim. İstersen oraya yazabilirsin.
E-mail atabiliyorum forumdan. E-mail adresi gözükmüyor ancak özel mesaj gibi yazabiliyorum. Hatta size e-mail attım az önce. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
mehmet GÖKÇE yazdı:Öncelikle hoşgeldiniz. Forumda bir süre önce olan bot saldırısı sonucu gelmiş olmalı bu durum.
İkinci el pazarında böyle fırsatlar her zaman çıkmıyor. Bana kalırsa o zaman kadar biraz daha araştırma yapıp bütçeni arttırmayı deneyebilirsiniz.
Bu arada gözlem mekanınız neresi olacak?İlerde fotoğraf çekme istiyor musunuz?
Selamlar
Teşekkürler, hoşbulduk. :) Gözlem mekanım 6. kattaki evin balkonu olacak. Bildiğimiz apartman balkonu, açıkçası tavan yüzünden tripod + dürbünle bile zorlanıyorum. Teleskopla nasıl olacak bilemiyorum. Onun dışında tamamen pencerelerle kaplı bir diğer balkondan ve odamdaki pencereden 2 farklı yöne daha kısıtlı da olsa bakabiliyorum.

Fotoğraf forumdan takip edebildiğim kadarıyla biraz komplike bir işe benziyor. Mesela akvaryum hobimde fotoğrafı çektiğim an işim bitiyor. :) Ama sizlerden takip ettiğim kadarıyla fotoğraf üzerinde biraz çalışmak gerekiyor. Yanlış mıyım? Şu aşamada fotoğraf çekme imkanı olmasa da olur.
gönderen Quanta
öncelikkle tebrik ederim, aramıza hoş geldin. teleskop konusunda tabi ki beklentilerimiz çok yüksek. durum boyle olunca sınırlayıcı unsur bütçe oluyor. 1000 tl olarak belirttiğiniz bütçede görüntü kalitesi olarak konuşursak (konfor -taşınabilirliği kısmamız gerekiyor) 6'' bir dobson tipi teleskop işinizi görecektir. eğer şehir dışında bir yerde oturuyorsanız epey nesne görürsünüz şehir içinde malesef 12 inch teleskop da olsa ışık kirliliği çok engel oluyor. ancak yinede dürbünle gördüğünüzden çok daha fazla derin uzay cismi görüyorsunuz. ama siz taşınabilirlik ve go-to özellik ya da motor takip sistemi ( go-to ve motor takip nesneyi bulmanıza ve takip etmenize yarar) istiyorsanız ve bütçeniz 1000 lira ise ayna açıklıklığından fedakarlık etmeniz gerekir ki bu da görüntü kalitesinin azalmasına ve sönük cisimlerin görülememesine yol açar.
bende dobson tipi kullanıyorum cisimleri bulmak biraz tecrübe istiyor ama zamanla alışıyorsun. ancak kendi araban yoksa taşınabilirliği hiç olmuyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
Quanta yazdı:öncelikkle tebrik ederim, aramıza hoş geldin. teleskop konusunda tabi ki beklentilerimiz çok yüksek. durum boyle olunca sınırlayıcı unsur bütçe oluyor. 1000 tl olarak belirttiğiniz bütçede görüntü kalitesi olarak konuşursak (konfor -taşınabilirliği kısmamız gerekiyor) 6'' bir dobson tipi teleskop işinizi görecektir. eğer şehir dışında bir yerde oturuyorsanız epey nesne görürsünüz şehir içinde malesef 12 inch teleskop da olsa ışık kirliliği çok engel oluyor. ancak yinede dürbünle gördüğünüzden çok daha fazla derin uzay cismi görüyorsunuz. ama siz taşınabilirlik ve go-to özellik ya da motor takip sistemi ( go-to ve motor takip nesneyi bulmanıza ve takip etmenize yarar) istiyorsanız ve bütçeniz 1000 lira ise ayna açıklıklığından fedakarlık etmeniz gerekir ki bu da görüntü kalitesinin azalmasına ve sönük cisimlerin görülememesine yol açar.
bende dobson tipi kullanıyorum cisimleri bulmak biraz tecrübe istiyor ama zamanla alışıyorsun. ancak kendi araban yoksa taşınabilirliği hiç olmuyor.
Hoşbulduk. :) Maalesef şehrin göbeğindeyim, Kadıköy/İstanbul'da oturuyorum. Ev dışına taşımayı düşünmüyorum. Kalamış sahil var aklımda görüş imkanı olarak ancak insanların rahat bırakacağını pek sanmıyorum. Aynı yerden olta ile balık tutarken tinercisine kadar gelen oluyor maalesef. Ev içinde taşımam gerekebilir ama balkonda kurulu bir şekilde bırakmam zor olur.

Go-to özellik ya da motor takip sistemi olmasa da olur. Kendim uğraşarak halledebilirim herhalde. Bu tip lüksler bir sonraki aşamada olsun. :)
gönderen Quanta
Ömer Tanrıkulu yazdı:
Quanta yazdı:öncelikkle tebrik ederim, aramıza hoş geldin. teleskop konusunda tabi ki beklentilerimiz çok yüksek. durum boyle olunca sınırlayıcı unsur bütçe oluyor. 1000 tl olarak belirttiğiniz bütçede görüntü kalitesi olarak konuşursak (konfor -taşınabilirliği kısmamız gerekiyor) 6'' bir dobson tipi teleskop işinizi görecektir. eğer şehir dışında bir yerde oturuyorsanız epey nesne görürsünüz şehir içinde malesef 12 inch teleskop da olsa ışık kirliliği çok engel oluyor. ancak yinede dürbünle gördüğünüzden çok daha fazla derin uzay cismi görüyorsunuz. ama siz taşınabilirlik ve go-to özellik ya da motor takip sistemi ( go-to ve motor takip nesneyi bulmanıza ve takip etmenize yarar) istiyorsanız ve bütçeniz 1000 lira ise ayna açıklıklığından fedakarlık etmeniz gerekir ki bu da görüntü kalitesinin azalmasına ve sönük cisimlerin görülememesine yol açar.
Hoşbulduk. :) Maalesef şehrin göbeğindeyim, Kadıköy/İstanbul'da oturuyorum. Ev dışına taşımayı düşünmüyorum. Kalamış sahil var aklımda görüş imkanı olarak ancak insanların rahat bırakacağını pek sanmıyorum. Aynı yerden olta ile balık tutarken tinercisine kadar gelen oluyor maalesef. Ev içinde taşımam gerekebilir ama balkonda kurulu bir şekilde bırakmam zor olur.

Go-to özellik ya da motor takip sistemi olmasa da olur. Kendim uğraşarak halledebilirim herhalde. Bu tip lüksler bir sonraki aşamada olsun. :)
ev içinde taşımada sıkıntı olmuyor. hatta bahçeye felan veya bunun gbi yakın bi yere rahatlıkla goturursunuz. dobson ayak yaklaşık 9-10 kg civarı optip tüp ise ondan biraz daha hafif. go-to ve motor takip sistemi olmasa da olur diyosanız. ve fototgraf çekmek gibi bi amacınız da yoksa 1000 liraya en mantıklı seçim 6'' ( eğer alabiliyosanız daha üstü ama markaya dikkat edin) bir dobson tipi teleskop olur. bu sitede dobson teleskoplar üretenler var sanırım ben tecrübe etmedim ama o kişilerden alan kimselerle konuşarak veya yapanlarla ayrıntıları konuşarak o yolla da temin edebilrisiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ömer Tanrıkulu
Bu sabah gün doğarken Venüs'ü de izledim. Uranüs ve Neptün'ü görme şansım yok sanırım bu dürbünle. Merkür'ü de yakalamak ve görmek zor sanırım.

İlkbahar'da bu kadar güzel gözlem yapılabiliyorsa Yaz aylarını düşünemiyorum. Nisan-Mayıs ayları Şubat-Mart aylarına göre çok daha iyi geçti gözlem açısından.

Celestron AstroMaster 130EQ-MD indirime girmişken alsam mı diye düşünüyorum günlerdir. Forumda eski başlıklara göz attım. Bulucu dürbünü büyütme özelliği olmadığı için pek iş görmüyormuş. Işık kirliliği fazla olan yerler için de tavsiye edilmiyor ki İstanbul'un göbeğindeyim ışık kirliliği açısından. Detaylı Ay gözlemi, Jüpiter'in çizgileri, Mars'ın belli belirsiz yüzeyi, Satürn'ün genel hali var işin ucunda...

Bu teleskobu dürbünden sonraki ilk teleskop olarak tavsiye eder misiniz? Başlangıç bile olsa almışken daha iyi bir teleskop mu almalıyım? Celestron AstroMaster 130EQ-MD'den daha iyi teleskoplar için ikinci el beklemek durumundayım bütçe 1000TL olduğu için.

Şuana kadar yardımcı olan herkese teşekkürler.
gönderen mehmet alp tekin
ömer bey bende sizin gibi aynı durumdayım bekliycez napalım bende düşündüm astromaster 130 eq ama bence çok doğru söylediniz almışken iyisini almak lazım aslında bir yurt dışına çıkabilsek 6-7 inch teleskoplar 200 euro yemin ederim http://www.astroshop.eu/telescopes/10/pr,200-300 bütçelerimiz aynı fikir alışverişinde buluna biliriz
Kullanıcı avatarı
gönderen yenice
Ultra light 6"
1.5 kg teleskop, 0.5 kg üç ayak = 2 kg toplam ağırlık.
Uçakta el bagajı olabilecek toplanmış hacim

http://www.garyseronik.com/?q=node/189

Sadece evinizden sahile değil, uzun yıllar gittiğiniz gideceğiniz her yerde gözlem imkanı. Arabalı ve arabasız taşınabilirlik.

Böyle bir teleskopun aynası ve birçok kısmını siz kendiniz yapabilirsiniz veya Atila Bey size rahatlıkla yapabilir diye düşünüyorum. Mevcut bütçenizle hazır alacağınız teleskopların ayna kalitesinden daha iyisine bu yol ile sahip olabilirsiniz. Bursa şenliğinde Atila Beyin neler yapabildiğini kendi gözümle gördüm. Yukarda benim verdiğim adrestekinden daha iyi çözümler de önerecektir.

Yurt dışında başka ülkelerin insanlarının yaptığı teleskopları, alım gücü bizlerden daha yüksek olan insanların, bizlerden daha ucuz fiyatlara alabilme imkanı varken, bizler Türkiyede alım gücümüz daha az olduğu halde döviz bazında daha pahalıya almak zorunda kalıyoruz. Eğer içimizden bazıları kaliteli üretim yapabiliyorsa ve bu sonuçta bize daha pahalıya gelmeden optik olarak fayda sağlayacaksa, ve paramız başka ülkelerdekilere değil bu ülkenin insanına gidecekse, hele bu kişi üretimi burada yapıyorsa, böyle bir işlem her iki taraf için de (hem üreten ve hem de satınalan) uzun vadede daha mantıklı olur sanırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Timur Öner
Ömer Tanrıkulu yazdı:Bu sabah gün doğarken Venüs'ü de izledim. Uranüs ve Neptün'ü görme şansım yok sanırım bu dürbünle. Merkür'ü de yakalamak ve görmek zor sanırım.

İlkbahar'da bu kadar güzel gözlem yapılabiliyorsa Yaz aylarını düşünemiyorum. Nisan-Mayıs ayları Şubat-Mart aylarına göre çok daha iyi geçti gözlem açısından.

Celestron AstroMaster 130EQ-MD indirime girmişken alsam mı diye düşünüyorum günlerdir. Forumda eski başlıklara göz attım. Bulucu dürbünü büyütme özelliği olmadığı için pek iş görmüyormuş. Işık kirliliği fazla olan yerler için de tavsiye edilmiyor ki İstanbul'un göbeğindeyim ışık kirliliği açısından. Detaylı Ay gözlemi, Jüpiter'in çizgileri, Mars'ın belli belirsiz yüzeyi, Satürn'ün genel hali var işin ucunda...

Bu teleskobu dürbünden sonraki ilk teleskop olarak tavsiye eder misiniz? Başlangıç bile olsa almışken daha iyi bir teleskop mu almalıyım? Celestron AstroMaster 130EQ-MD'den daha iyi teleskoplar için ikinci el beklemek durumundayım bütçe 1000TL olduğu için.

Şuana kadar yardımcı olan herkese teşekkürler.
Astromaster 130 EQ-MD kullanıcısı olarak diyebilirim ki bu teleskop fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor.Tek eksiği dediğiniz gibi dürbününün büyütme yapmaması dolayısı ile şehir içinde kullanılmasının parlak olmayan cisimler için daha zor ve uğraştırıcı olması.Şahsen ben miyop olduğum için bu dürbünü kullanmayı hiç beceremedim(Gözlükle de çok zor oluyor).Yine de gözünüzde problem yok ise parlak hedeflere normal dürbünden lazer özelliği ve daha geniş görüş açısı sayesinde daha kolay odaklanabilirsiniz.
Bu teleskobun başka bir özelliği ise motorlu olması.Yani belirlediğiniz hedefin uzun süre görüş alanının içinde kalmasını istiyor iseniz bu özellik işinizi görür.
Ne görebileceğinize gelirsek şahsen ben de İstanbul'un ışık kirliliğinden etkilenmeme rağmen ağzımı açık bırakacak gökyüzü manzaraları ile karşılaştım.Görebildiğim yıldızların kadir(parlaklık sınırı) yaklaşık 12.Derin uzay cisimlerinden biraz örnek verirsek M57(Halka bulutsusu)'nun halka yapısı rahatlıkla seçilebiliyor.Messier cisimleri ise bazı sönük galaksiler dışında rahatlıkla incelenebilir.Yüzlerce yıldız kümesi görebilirsiniz.Özellikle M13 ağzımın suyun akıttı :)

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]