Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen Erhan Ozturk
#113711
Merhaba,
Mevcut teleskobumun taşınabilir olmamasından dolayı kendime küçük, taşınabilir ikinci bir teleskop almak istiyorum. Orion 80ED ile hafif, kuvvetli bir altazimutal kundak almayı düşünüyorum ama bir yandan da kendi kendime "şu goto olayını da bir denesem" diyorum. Her ne kadar teleskobu taşınabilir alsam da teleskobu yine de en çok evimin balkonunda kullanacağım. Bu durum da iki önemli sınırlama getiriyor:
1- Fiziksel nedenlerle Alman ekvatoral kundağa sahip olmamalı
2- Gecenin yarısı komşuları rahatsız etmek istemediğim için sessiz olmalı.
Sırf bu ses meselesinden dolayı goto işine hiç girmedim. Ama teleskop alma konusu gündeme gelince şansımı denemek istedim; bildiğiniz goto özelliğine sahip, sessiz, çatal kundak var mı? ETX, Nexstar SE, her ne kadar tercih etmesem de Nexstar SLT (veya aklıma gelmeyen başka benzer) kundakları kullananan kişiler bu ses meselesi konusunda görüşlerini paylaşırsa çok memnun olurum.

Selamlar,

Erhan Öztürk
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
#113713
ETX 70 kullanıyorum,öyle birilerini rahatsız edecek sesi yok ama komşularınız çokmu hassaslar acaba?
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
#113714
Sevgili Erhan,

Ses konusu goreceli bir kavram elbette... ancak en sesli kundaklari bile hedefe biraz daha yavas gidecek sekilde ayarladiginda son derece sessiz hale geldigini biliyorum. Ornegin eskiden kullandigim CG5AS-GT kundak oldukca gurultulu bir kundak.... hedefe giderken normalde 9 suratinde hareket edecek sekilde (slew speed) geliyor fabrika ayarlarinda... bunu istege gore 8,7,6 gibi hizlara dusurdugunde kesinlikle cikan ses kimseyi rahatsiz etmeyecektir. Normal takip sirasinda gurultu yapan bir kundakla karsilasmadim zaten.

Nexstar SE kullaniyorum, zaten pek sesli degil ama dedigim gibi ayarlayacak olursan iyice sessiz hale gelecektir.

Selamlar

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
#113725
6SE