Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Merhaba Arkadaşlar,
Yeni teleskop sahibi oldum ancak malum teleskobu almakla iş bitmiyor, hiç olmadı yeni göz mercekleri ve filtrelere ihtiyaç duyuluyor, peki bunları nereden alabiliriz, nasıl daha uygun fiyatla sahip olabiliriz?

Türkiye`de internet üzerinden satış yapan bildiğim sadece http://www.extshop.com var, teleskop satan başka yerli siteler var ama bunlar aksesuar satışı yapmıyor, zaten Türkiye fiyatları da dışarıya göre pahalı. Önerebileceğiniz, Türkiye`ye gönderim yapan yabancı siteler, bunun dışında yerli site ve mağazalar varsa ve paylaşırsanız memnun olurum, sadece benim için değil herkesin faydalanabileceği bir başlık olur umarım bu...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba Taner,

öncelikle aramıza hoşgeldin.

teleskop marka ve modelini paylaşırsan ayrıntılı olarak yardımcı olabiliriz.

Türkiye'de teleskop satan ve güvenilir olduğunu düşündüğüm Optronik var. meade marka teleskoplar satıyor, meade marka aksesuarlar senin teleskobuna uygunsa Optronik'ten edinebilirsin.

http://www.optronik.com/

hoşçakal..
gönderen eren mutluay
Merhaba,
A.B.D.'de tanıdık birini bul, internet'ten siparişlerini geç ve ona yollat. Sana elden getirsin, zaten bir naylon torba dolusu aksesuar olabilecek tüm ihtiyacını karşılar. Avrupa ve Türkiye'de hem kalite çok pahalı hem de çeşit yok. Teleskobunun model marka ve özelliklerini bildirirsen (bana göre) optimal aksesuar liste fiyat ve kaynak siteleri bilsirebilirim. SAygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Selam.
Bende batan geminin malları diyebileceğim aksesuarlar var. filtereler gözmercekler vs. vs.
İhtiyacınız olan aksesuarları bana yazarsanız size fiyat ve ürün hakkında (elimde varmı-yokmu) bilgi verebilirim.

astronomy81@hotmail.com
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
bende bir teleskop dürbün satıcı olarak bu konudaki taleplerin farkındayım ürünlere aksesuar için ciddi bir çalışma içindeyim kısa süre sonra sitemizde de bu ürünler için yeni bir bölüm oluşturup ve daha önemlisi alan ve satan kişilerin ürünlerinide yayınlamak istiyorum selamlar http://www.garantisite.com
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim, uzun zamandır takip edemiyordum siteyi, ancak görebildim...

Teleskobum Meade DS2114, 114mm çaplı bir newtonian, elimde sadece teleskopla gelen MA9 ve MA25 göz mercekleri var, bildiğim kadarıyla çok ta kaliteli değiller, henüz farklı bir teleskopla ya da daha kaliteli bir göz merceğiyle gözlem yapmışlığım da yok ancak satış yapan sitelerdeki kullanıcı yorumlarına baktığımda kaliteli plössl merceklerin belirgin farklar yarattığı gibi bir izlenim edindim... Aslında bu da sormak istediğim bir şey, gerçekten büyük bir fark oluyor mu, iyi bir göz merceğiyle kötüsünü ayıran (görüş açısı, göz rahatlığı hariç) farklar nedir?

Bütçem aslında bir öğrenci olarak çok çok sınırlı ama birer birer de olsa daha kaliteli ve farklı odak uzaklıklarında mercekler edinmek istiyorum, en azından geleceğe yatırım olsun, bir yola girdik, ömrüm oldukça, gözüm gördükçe işime yarayacaktır :D

Çok oldu ama bir soru daha, Soligor Plössl mercekler Türkiye`de 73YTL gibi bir fiyata satılıyor, en azından Türkiye şartlarında uygun bir fiyat, önerir misiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
Merhaba Taner bey,

Öncelikle şunu söylemek istiyorum; piyasada bulabileceğiniz çok çeşitli ve farklı kalitelere sahip teleskop üreticileri ve bunların aksesuarları mevcut. iyi bir gözmerceği seçiminde;
1-) Öncelikle görüş açısı sizin ne türden gözlem yapmak isteğiniz önemlidir: (Geniş alan/dar alan)
2-) Tercih edeceğiniz Gözmerceğinin teleskoğpunuzla Uyumu: (Tüm dünyada sadece 3 ayrı açıklıkta gözmercekleri üretilmektedir. bunlar 0,965 inch, 1.25 inch ve 2 inch dir. tüm teleskop üreticilerinin farklı farklı açıklıklarda gözmerceği ürettiği de bilinmektedir. ancak genellikle üretilen ve kabul görmüş açıklık 1.25 inch dir.)
3- Teleskopunuzun yay saniyesi cinsinden ayırma gücü, yada basit bir ifadeyle hangi çap teleskop için hangi mm oküler tercih etmeniz gerektiğidir. (Bir teleskopun sağlıklı kullanımı için X cinsinden büyütme/yakınlaştırma katsayınız teleskopun açıklığının 1 cm'si için 20X dir. eğer çok ufak bir teleskop için çok küçük bir oküler tercih ederseniz hiç bir zaman sağlıklı bir görüntü elde edemezsiniz.

(Not: Teleskopunuz 114mm çapında yani çıkabileceğiniz maksimum büyütme faktörünüz yaklaşık 130x olmalı hatta 130x altında olmalıdır. bunun için tercihen 25mm, 10mm ve en düşük olarak 7,5mm'lik gözmerceklerini tercih etmelisiniz. 7,5 milimetre altındaki gözmerceklerineindiğinizde yavaş yavaş görüntü çözünürlüğünüz ve kaliteniz kaybolacaktır. )

Bunlar sizin tarafınızdan belirlenen özlliklerdir öcelikle bu koşulları sağlamayı hedefleyin. koşullar size uyuyorsa bir problem yoktur.

Bunun dışında soligor teleskop okülerlerinin güvenilirliğini sormuşsunuz. Soligor Dünyaca tanınan fakat çok büyük olmayan bir optik firma. gözmerceklerinin kalitesi orta seviye ve ileri düzeyde tercih edilebilir ve kullanılabilir. (Bu arada soligor gözmerceklerini Türkiye'de nerede buldunuz merak ettim doğrusu... :roll: )

Son olarak Soligor düzeyinde hatta bu konuda daha iyi diyebileceğim Orion marka gözmercekleri elimde bulunuyor. (bir kaç tane gözmerceği ve barlowlar) Eğer İhtiyacınız olan aksesuarlar olursa ve bana yazarsanız size fiyat ve ürün hakkında (elimde varmı-yokmu) bilgi verebilirim.

astronomy81@hotmail.com

İşallah yardımcı olabilmişimdir...
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Bilgiler için çok teşekkürler :)

Soligor marka teleskop aksesuarlarını şu adreste bulmuştum:

http://bilgisayarbakkalim.com/asp/listg ... 15G&Page=1

Bir de biraz eBay`de dolandım da 25-30 dolar gibi fiyatlardan başlıyor (posta dahil) çin-taiwan malı markasız ya da "Knight Owl" markalı sıfır plössl mercekler ya da bilindik markalardan kullanılmış mercekler... Knight Owl hakkında gördüğüm yorumlar genellikle pek te fena olmadığını söylüyor, benim gibi yeni başlayan ve maddi imkanı düşük olanlar için kendini geliştirene kadar 1-2 sene idare edebilecek ürünlerdir belki de...
gönderen hakan eser
mrb arkadaşlar ben iyi bir gözlem yapabiliceğim bir teleskop satın almak istiyorum acaba önerebileceğiniz teleskop markaları varmı :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba Hakan,

meade etx serisinin kullanım kolaylığı, aksesuarlarının fazlalığı, çoğu şeyi otomatik yapması açısından hem başlangıç gözlemleri hem de astrofotograf için bence iyi bir tercih olur. Meade pahalıya mal olsada çok kaliteli. ben meade etx ve lx200gps'in kalitesine dokundum-kullandım-sevdim :)

gittigidiyorda bazen takip motoru olmayan, uygun fiyat diyebileceğim, başlangıç seviyesinde teleskoplar olabiliyor. orayı da bazen incelemelisin. şu an yok sanırım. gittigidiyorda teleskopcu'nun teleskopları iyidir.

atılım'ın getirttiğini söylediği orion markayı hiç görmedim, dokunmadım, kullanmadım:)

daha ayrıntılı bilgiyi Mustafa verir. çeşit çeşit teleskop kullandı sanırım.

Türkiye'de uzun yıllardır teleskop satan optronik firması var onlarla irtibata geçebilirsin. Meade marka teleskoplar satıyorlar.

http://www.optronik.com
http://www.meade.com

Bunun haricinde http://www.telescope.com adresindeki teleskopları getiren atılım firmasıylada irtibata geçebilirsin. Bu firma yakında celestron marka teleskoplarıda getireceğini duyurmuştu.

atılım bilgisayar
F Hassan NURANOGLU
324 626 31 40
TARSUS/MERSIN

şimdilik hoşçakal....
En son Çağdaş Çalış tarafından 08 Ara 2006, 15:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen hakan eser
verdiğin bilgiler için çok teşşekür ederim çağdaş. :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
daha önce belirtmiştim teleskop aksesuarları bu hafta elimde olacak www.garantisite.com
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba Harun Bey,

Sitenizde bahsettiğiniz mercekleri göremedim. Tam adresini yazar mısınız?

Şu an forumda 2. el gözmerceği, barlow, filitre, vs. satmak isteyen kimse var mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
çok yoğunum henüz ekleyemedim kullanılmış yok sıfır mevcut