Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen blghn27
Merhaba arkadaşlar öncelikle bu form muhteşem emeği geçen herkese çok teşekkürler. Yaklaşık 5 gün önce lisans eğitimimden mezun oldum ve kız arkadaşım mezuniyet hediyesi olarak Lizer 114f1000eq 1000mm marka teleskop almış. Çok mutlu oldum ve hevesle kurulumunu yaptım ilk denememde sadece bulanık görüntüler gördüm ve hayal kırıklığına uğradım yaklaşık 1 saat önceki denememde ise bu forumdaki önerileri okuyarak gerekli işlemleri netlemeleri yaparak aya çok net bir şekilde baktım. Teleskopun yanında 25mm 10mm ve 4 mm mervek var ve ayrıca güneş ve ay filtresi var. Benim sorunum şu bu teleskop iyimidir. Ayrıca ben mars satürn vb gezegenleri gökyüzünde nasıl bulacağım . Yardımcı olursanız sevinirim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Merhaba blghn27 öncelikle foruma hoşgeldiniz
Uyarmam gereken şeyler şöyle;

1. Teleskobunuz tabiri caizse oyuncak sınıfına giriyor, yani bunlar optik kalitesi olarak son derece kötü sadece Ay gözlemi yapabileceğiniz bir teleskop. Yani gerçek bir teleskop değil eğer gözlem yapmayı gerçekten istiyorsanız kendinize bir dürbün alıp başlayabilirsiniz tabi hediye olduğu için geri vermek pek doğru olur mu bilemem :) . Forumda pek çok konu var bununla ilgili pek detaya girmiyorum o yüzden..

2. Kesinlikle güneş filtresiyle güneşe bakmayın, bunlar kalitesiz camlar olup direk çatlar ve gözünüze güneşin ışığının direkçe gelmesini sağlar. Gökyüzünde bu teleskopla gezegenleri nasıl kalitede görürsünüz orasını pek bilmem fakat iyi bir sonuç elde edeceğinizi düşünmüyorum forumda konuları okurken bunu tekrar tekrar göreceksiniz. Simulasyon adına size önerebileceğim program Stellarium olabilir. Konumunuzu belirleyip gökyüzünde o sırada neyin olduğunu çok basit dille anlatan bir program.

3. Dediğim gibi ilerletmek isterseniz bu hobiyi bana göre öncelikle bir dürbün alıp daha sonra gökyüzünü tanırken yaptığımız etkinliklere katılarak gerçek teleskoplarla gözlem yapmanız olacak.

Forumu okuyarak pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz, tekrar hoşgeldiniz.

Saygılar.
gönderen blghn27
Önerileriniz için .ok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Oyuncak demişsiniz, Daha önce hiç teleskobum olmadığı için bu bana baya büyük ve gerçek gibi geldi yani ayaklarıyla birlikte 1 buçuk metre falan baya ayrıntılı birşey gibi. Ayrıca siz oyuncak deyince fiyatına da baktım bimeks te 500 tl fiyatı. Biraz pahalı bir oyuncak sanırım. :) Ben bu hobiyle uğraşmak istiyorum bana önerebileceğiniz başlangıç düzeyinde bir teleskop var mı ?
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre Can Alagöz
Şu şu teleskobu alın diye öneri yapamam kimsede yapmaz fakat yapılan etkinliklere gelip forum üyelerinin teleskoplarıyla gözlem yapıp hangi amaçlar için kullanacağınıza karar verdikten ve tecrübe edindikten sonra sizin karar vermeniz daha güzel olacak. Sözde teleskop satıcılarının 125106x büyütme yazdığı teleskop markalarındandır kendisi. Yani bunlar teleskop işini sadece ticaret adına yapan kişiler sattığı için oyuncak demiştim. 4,5" ve F8 olunca sadece aydaki kraterleri izlemeniz mümkün olur bu yüzden malesef 500 liralık bir oyuncak almışsınız bana göre. Bu ay sanıyorum bir etkinlik yapılcak eğer katılma imkanınız olursa gelmeye çalışın ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. :)

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmett Yılmaz
Emre Can arkadaşımız size çok güzel açıklamış. Bunun dışında teleskop nedir, nasıl çalışır, ne tür teleskoplar vardır bir araştırın. Öğrendikten sonra kendiniz, kendi teleskopunuzu seçmek istediğinizde, "Oyuncak" sınıfını daha iyi anlayacaksınız. Dönüp bakmazsınız bile. Bende bilmeden öyle bir teleskop almıştım zamanında..
gönderen Kaan Çağlar
Herkesten çok çok çok çok özür dileyerek konuyu hortlatıyorum ancak lütfen biraz daha incitmeden kullanırsanız kelimelerinizi. 114 1000 bir teleskopla bence satürn'ün halkaları ve jupiter'in kuşakları belli olur ancak 2. yorumda sadece ay'ın kraterleri gözükür denmiş. Herkes'in maddi durumu mi bresser meade celestron almaya izin vermiyor ve lütfen birisi size bir şey sorduğunda onu kötülemek yerine yardım etmeye çalışın. Burası bir forum lütfen. İnsanları incitmeyelim. Teleskobu iade edebilirseniz yardım ederiz ancak edemezseniz de yardımcı oluruz demek başka, bana göre 500 tllik oyuncak almışsınız demek başka.
Kullanıcı avatarı
gönderen İsmail DAL
Emin olun arkadaşların cevapları ve üslupları çok yerinde.Ben bu işlere yeni başlarken kaç kere şahit oldum"Konu başlıklarını okumadan konu açmayın,okuyun bi zahmet"denildiğini.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]