Teleskop veya dürbün almak isteyenlere öneriler

Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Pradatör »

Merhabalar tamamen merakımdan soruyorum daha yeni teleskop aldım ve şuanlık almaya pekte niyetim yok . Celestron Türkiyeden teleskoplara ve teleskop aksesuarlarına bakıyordum Cpc serisini gezerken bilgisayar bağlantısı için RS 232 portu adlı bir ifade gözüme çarptı . Acaba bu teleskoptan alabiliceğimiz görüntüyü direk olarak bilgisayara verebiliyor muyuz ? canlı bir şekilde . Diğer bir sorumsa Celestron Nexstar 8 Se ile Cpc 800 ün özellikleri aynı gibi acaba bunlardan hangisi gözleme daha uygun ? astro fotoğraf değilde sadece gözlem için hangisi daha çok tercih edilir ?
We are just stardust
Şule Kuzpınarı
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Amatör

Mesaj gönderen Şule Kuzpınarı »

Pradatör yazdı:.... bilgisayar bağlantısı için RS 232 portu adlı bir ifade gözüme çarptı . Acaba bu teleskoptan alabileceğimiz görüntüyü direk olarak bilgisayara verebiliyor muyuz ? canlı bir şekilde .
Bu kabloyu ilk duyduğumda ben de bu işe yaradığını sanmıştım. :lol: Maalesef böyle bir şey teleskobun göz merceği taktığın kısmına bir kamera bağlamadıktan sonra mümkün değil. Bu kablo kundağa takılıyor. Kundağa program yüklerken ya da kundağı bilgisayarla kontrol etmek istediğinde bu kablo gerekiyor. Yani kundak sadece tüpü yönlendirir, görüntü işine karışmaz. :wink:
Pradatör yazdı:... Diğer bir sorumsa Celestron Nexstar 8 Se ile Cpc 800 ün özellikleri aynı gibi acaba bunlardan hangisi gözleme daha uygun ? astro fotoğraf değilde sadece gözlem için hangisi daha çok tercih edilir ?
Tüp çapı, odak uzaklığı aynı. Değerlere bakılırsa görüntü kalitesi de aynı. 5 fark var: 1. Cpc'nin bulucu dürbünü büyütmeli. 2. Cpc'nin kundak sistemi farklı, tripodu daha iyi gibi. 3.Cpc 9 kg daha ağır 4. Birinde 40 mm, diğerinde 25 mm mercek var. 5. Cpc'de GPS sistemi var.

Astrofotoğrafi için ekvatoral kundak daha uygundur. Bunların ikisi de çatal kundak. Sadece gözlem içinse ucuzunu tercih ederdim ben. :mrgreen:
Dünyanın kalabalığında boğulan her insan, eninde sonunda bir gün başını kaldırıp, uçsuz bucaksız uzayı fark edecek ve bir daha asla o kalabalığın içine geri dönemeyecektir.
Kullanıcı avatarı
Pradatör
İlgi düzeyi: Tutku

Mesaj gönderen Pradatör »

Şule hanım bilgilendirme için çok teşekkürler . Kabloyu bir an için öyle sanıp epey sevinmiştim zira gerçekten hoş birşey olurdu .
We are just stardust
mehmet duran

Mesaj gönderen mehmet duran »

10" Dobson http://www.teleskobum.com/asp/product/19/XT10-Klasik teleskobum için bulucu dürbün almak istiyorum . Bu bulucu teleskobum için uygun mudur ?
Dobsonian » XT10 Klasik

Göz Mercekleri Sirius Plossl 25.0mm (1.25in.)
ozanturna
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen ozanturna »

Bu akşam media markt ta gezerken dürbünlere rastladım. Deneyimli çoğunluğun tavsiye ettiği üzre 10x50 dürbünleri aramaya koyuldum. Zaten nikon ve konus markalarının dürbünleri vardı, nikonun 10x50 si de yoktu. Konus(2018) un 10x50 mm lik dürbünü 69₺ olunca dur alma dandik olabilir, biraz arastır daha iyi bi markanınkini alırsın falan diye düşünürken, hhavaların bulutlu seyretmesinede rağmen aldım, dayanamadım.

Teşhiri yoktu, kutuyuda arabada açtım, gözümüzü dayadığımız kısım kırık çıktı. Farkedince geri döndüm ama mağaza kapanmıştı. Yarın iade edersiniz dediler, tamam dedim.

Yarın iade edicem 16 şubat ta yani. Sonra aynısının sağlamını aliyim mi? Yoksa gerçekten başka bi markamı alıyım. Bushnell veya tasco?

konus un 20x80mm olanını siz ustalar çok tavsiye ediyorsunuz ama o da piyasada en ucuz 225₺ ye var. Yine çok bahsettiğiniz www.garantisite.com dan 333₺ ye alınıyor orda neden pahalı acaba tripodla birliktemi satıyorda öyle fiyatı?

Bugün garantisite.com un dükkanına da gittim kadıköye kapalıydı. Ama sonra bi kaç siteye bakınca gördümki daha ucuza bulmak mümkün İstanbul da yaşayanlar için en azından.

Asıl sorum dürbün olayını ne yapayım ilk defa gökyüzü gözlemini bir optik aletle yapıcam, 10x50 lerin fiyatı uygun olur sanırım zoomsuz almam gerektiğinide öğrendim, şimdi söz sizde üstatlar.
Kullanıcı avatarı
ibrahim öztürk
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: merak
İletişim:

Mesaj gönderen ibrahim öztürk »

Bütçen ne kadar bilmiyorum ama 10x50 nikon almanı önerebilirim; tabi fiyatlar aldığın ürün kadar ucuz değil. Aldığın ürünü de kullanabilirsin dikkat etmen gereken şey dürbünün kavuşum noktası, yani iki gözünle baktığın zaman görüntü bir yerlerde teke iniyor olması lazım. Değiştireceğin üründe buna dikkat et. Daha önce test etme fırsatı bulmuştum fakat 7 tane falan denedim hiçbirinde görüntü teke inmedi hepsinde görüntü çiftti bu yüzden almadan çıktım.
ozanturna

Evet İbrahim bey. Görüntüyü teke indirmek için kanatları açıp kapatıyoruz değil mi ? Başka ayar yok çünkü dürbün üzerinde. Yalnız dikkat ediyorum nikonlarda da çok zor oluyo o iş. Bi yerden sonra konsantre olup teke indiriyorum sanırım kanalize olmak lazım?

Belkide direk bakıp tek görmek gerekiyodur bilemiyorum ki. Aldığımı geri iade ettim. Şimdi başka bir mağazada Celestron upclose g2 var onuda burda birisi önermişti. Yani şu şekilde önermişti hiç yoksa celestron upclose al onunda g2 si olsun diyerek. 160₺ fiyatı.

Nikon 10x50 400₺ daha ucuza bulamadım. Ben bu işi keyfini alıp bırakabilirim, o yüzden 400₺ fazla. Yok eğer devam edip teleskop a geçiceksemde fazla bi rakam 400₺ bu sefer teleskoptan yemiş olurum :)

Teşekkürler.
halill07

Mesaj gönderen halill07 »

Nikon 12x50 şurada 306 lira ve taksit imkanı var:
https://www.hayyamcarsisi.com/durbunler?product_id=3570
Çok güzel dürbündür.

Nikon 10x50 şurada 299 lira, taksitle:
http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u

Bunların fiyatı fazla size ise şurada olympus 10x50 188 lira, taksit imkanı var. Bu dürbün nikon 10x50'yi aratmaz.
https://www.hayyamcarsisi.com/durbunler?product_id=3575

İmkanınız varsa ilk ürünü alın.
ozanturna

halill07 yazdı:Nikon 12x50 şurada 306 lira ve taksit imkanı var:
https://www.hayyamcarsisi.com/durbunler?product_id=3570
Çok güzel dürbündür.

Nikon 10x50 şurada 299 lira, taksitle:
http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u

Bunların fiyatı fazla size ise şurada olympus 10x50 188 lira, taksit imkanı var. Bu dürbün nikon 10x50'yi aratmaz.
https://www.hayyamcarsisi.com/durbunler?product_id=3575

İmkanınız varsa ilk ürünü alın.

Bu siteye güvenebilirmiyim sizce ? Fiyat çok cezbediyor, 150 180₺ civarında dolaşırken ben şimdi bu fiyat 12x50 olması gerçekten cezbetti. ama ürünün arızalı çıkması dahilinde yapabiliceklerimin kısıtlı olması beni düşündürüyo. Mağaza gibi değil veya güvenilir bilinen bir bir site değil hemen geri alırlarmı bilemiyorum. Tedirgin edici.

En sonunda eeeh deyip alıcam sanırım nikon u. Doğa gözlemciliğide yapıyorum boşa gitmez diye avutuyorum kendimi :)
ozanturna

Ve 12x50 Nikonun özellikler kısmını okursanız bir yanlışlık olması muhtemel.
halill07

Hayyam Çarşısı galiba Sirkeci'de bir mağazadır. Telefon numaraları var sitede. Arayıp doğrulama yaptırabilirsiniz. Hatta İstanbul'daysanız tam yerini öğrenip gidebilirsiniz de. Hatta bu olursa beni buradan bilgilendirin, belki bir-iki ricam da olur. Selamlar.
ozanturna

Bende sirkeciye gitmeyi düşünüyodum. arayıp teyit ettikten sonra yazarım buradan.

Bu arada anladım ki 69₺ ye aldığım konus 10x50 dürbünü zaten kırık olduğu için 69₺ ye almışım. Media markt ın sualsiz geri iade alışı ve ben iade ettikten sonra tekrar bana verdikleri yere götürüşlerinden anladım. İlginç bir politika. Bende kendimi şanslı hatta media markttan yararlanmış hissetmiştim:)
halill07

Mağazadan elden alınca pazarlık oluyor mu diye merak ettiğimden öyle dedim.
ozanturna

halill07 yazdı:Mağazadan elden alınca pazarlık oluyor mu diye merak ettiğimden öyle dedim.
Halil bey ne istediğini yaz bana istersen mesajla. Şimdi metroyla ulaşıcam eminönüne :) can sıkıntısına dayanamadım. Oraya yaklaşırken telefonumdan bakarım.

Bende pazarlıkla şu nikon 12x50 ye ne yapabilir diye merak ediyorum. Paylaşırım sonra.
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba alabiliyorsanız nikonun 12x50 Action Extreme modelini alın,çok güzel bir dürbündür...
Dürbünün yanında (EX) işareti olacak,saygıdeğer sirkeci esnafına hiç güvenmeyin.Sıkı pazarlık yapın...

https://www.google.com.tr/search?q=niko ... B300%3B233

Selamlar,
Cüneyt
Orion 8'' Newton f/4 , Orion Atlas EQ-G Kundak , Canon EOS 5D,canon 100-300mm f/4,5-5,6 , canon 50mm f/1,8 ,
Tamron 28-75mm f/2,8
Orion 20x80 Astronomy Binoculars,Orion Scenix 10x50 Wide-Angle Binoculars

“Teleskop Alım-Satım/Teleskop Tavsiyeleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 88 misafir