Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
https://www.alve.com/s/1234668/Meade-Po ... -1000.html
https://www.alve.com/s/276357/Bresser-P ... 0-EQ2.html
http://www.teleskobum.com/Barride-Optic ... PR-50.html
http://www.teleskobum.com/Barride-Optic ... PR-51.html
Yukarda yazdığım gibi hem taşınabilir olmalı, hem de biraz kalite sunmalı? Ya da gönderdiğim linklerde başka teleskoplar da var tavsiyelere açığım...
Merhaba bir teleskop almayı düşünüyorum . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . Tasco Spacestatıon 114x500 mm Reflektör teleskop modelini gördüm ve beğendim . Sizlerin bu marka ve model hakkında yorumlarınızı almak isterim . Mercek kalitesi nasıldır acaba ? Şimdiden teşekkürler .
mintas2373 yazdı:Merhaba arkadaşlar araçla taşıyabileceğim, kendimle kampa götürecebileceğim bir teleskop arıyorum. 15 cmlik ya da 20 cmlik teleskop uygun olur mu taşımaya, aynalı teleskop olacak. Var mı tavsiye edeceğiniz bir model? Teşekkürler şimdiden...
Neler görmek istiyorsunuz? Bütçeniz ne kadar? Fotoğrafçılık ile ilgileniyor musunuz yoksa sadece gözlem amaçlı mı düşünüyorsunuz?
Bunları bilmeden pek yorum yapılamıyor maalesef.
selamlar
kenan01 yazdı:Merhaba bir teleskop almayı düşünüyorum . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . Tasco Spacestatıon 114x500 mm Reflektör teleskop modelini gördüm ve beğendim . Sizlerin bu marka ve model hakkında yorumlarınızı almak isterim . Mercek kalitesi nasıldır acaba ? Şimdiden teşekkürler .
Bu model ve marka hakkında pek olumlu yorum duymadım ancak forumda kullanan arkadaşlar vardır belki. Yine de daha bilindik markalara yönelmekte fayda var bütçeniz müsaitse.
mehmet GÖKÇE yazdı:
kenan01 yazdı:Merhaba bir teleskop almayı düşünüyorum . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . Tasco Spacestatıon 114x500 mm Reflektör teleskop modelini gördüm ve beğendim . Sizlerin bu marka ve model hakkında yorumlarınızı almak isterim . Mercek kalitesi nasıldır acaba ? Şimdiden teşekkürler .
Bu model ve marka hakkında pek olumlu yorum duymadım ancak forumda kullanan arkadaşlar vardır belki. Yine de daha bilindik markalara yönelmekte fayda var bütçeniz müsaitse.
Peki ya National Geographic 114/500 Kompakt teleskop hakkında bir bilginiz var mı ? Benimle paylaşırsanız sevinirim.
kenan01 yazdı: . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . .
bunun için 6 inç ve üzeri bir teleskop gerekir. Eğer amatörseniz 20x80 dürbünlerle de iyi bir tripod şartıyla oldukça fazla derin uzay objesi görülebilir. ayrıca taşınabilirliği yüksektir. National geo. 114/500 teleskop ise masaüstü gibi bir dizaynı var sanıyorum. pek kullanışlı değil . eğer bütçeniz düşükse size dürbün öneriyorum. Veyahut kendi teleskobunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Biraz zahmet çekersiniz ancak optik açıdan çok kaliteli bir teleskoba sahip olursunuz. konuyla ilgili çeşitli başlıklar forumda mevcut.
selamlar
mintas2373 yazdı:Amatörlerin kendi çalıp kendi oynadıkları bir sayfa olmuş :)
sayfalarca yazı yazılmış çeşitli modeller değerlendirilmiş önerilerde bulunulmuş. bunların tek kelimesini okumadan teleskopların linklerini kopyalayıp hangisini alayım diyenler kendileri çalıp kendileri oynamış oluyor maalesef.
Çoğumuz günlük temposunda zor bela vakit ayırdığımız bu hobide hepimiz amatörüz hiç şüphesiz. Tatmin edici cevaplar alamıyorsanız biraz daha sabırla beklemenizi öneririm. veyahut bu başlık altındaki 137 sayfadan son 20 sayfayı okursanız belki cevabınızı da bulursunuz.
mehmet GÖKÇE yazdı:
mintas2373 yazdı:Merhaba arkadaşlar araçla taşıyabileceğim, kendimle kampa götürecebileceğim bir teleskop arıyorum. 15 cmlik ya da 20 cmlik teleskop uygun olur mu taşımaya, aynalı teleskop olacak. Var mı tavsiye edeceğiniz bir model? Teşekkürler şimdiden...
Neler görmek istiyorsunuz? Bütçeniz ne kadar? Fotoğrafçılık ile ilgileniyor musunuz yoksa sadece gözlem amaçlı mı düşünüyorsunuz?
Bunları bilmeden pek yorum yapılamıyor maalesef.
selamlar
Yaptığım araştırmalar sonucu en az 150 mm teleskop almam gerektiğini farkettim. Taşınması zor mu kolay mı? Genelde şehir dışında kamplarda kullanmayı düşünüyorum. Fotoğraf amacım yok. Meade Bresser-Pollux ile Barride-Optics arasında kaldım şua anda. Markalar hakkında fikirlerinizi merak ettim.
Kemal Öz yazdı:
sayfalarca yazı yazılmış çeşitli modeller değerlendirilmiş önerilerde bulunulmuş. bunların tek kelimesini okumadan teleskopların linklerini kopyalayıp hangisini alayım diyenler kendileri çalıp kendileri oynamış oluyor maalesef.
Bu kadar saldırgan olmanız gerekmez kanımca. Susmayı deneyebilirsiniz. Soruma cevap vermiyorsanız susunuz lütfen.
mehmet GÖKÇE yazdı:
kenan01 yazdı: . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . .
bunun için 6 inç ve üzeri bir teleskop gerekir. Eğer amatörseniz 20x80 dürbünlerle de iyi bir tripod şartıyla oldukça fazla derin uzay objesi görülebilir. ayrıca taşınabilirliği yüksektir. National geo. 114/500 teleskop ise masaüstü gibi bir dizaynı var sanıyorum. pek kullanışlı değil . eğer bütçeniz düşükse size dürbün öneriyorum. Veyahut kendi teleskobunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Biraz zahmet çekersiniz ancak optik açıdan çok kaliteli bir teleskoba sahip olursunuz. konuyla ilgili çeşitli başlıklar forumda mevcut.
selamlar
Uzun süredir dürbün kullanıyorum . Ama teleskopla bir deneyimim olmadı . National Geographic marka teleskop masaüstü bir dizayna sahip , doğrudur ,peki optik kalitesi hakkında ne diyebilirsiniz ? . Bu tür dizayna sahip teleskopların (firstscope vb.) kullanıcıların zorluk çektiğini pek duymadım . Sizin " kullanışlı değil " sözünüzle ne demek istediğinizi merak ettim . Bu teleskobu hiç önermeszseniz 550 TL ye en uygun aynalı teleskobu önerir misiniz ? Henüz yeniyim . Beni bu konularda aydinlatirsaniz çok sevinirim . Saygılarımla ...
mintas2373 yazdı:Yaptığım araştırmalar sonucu en az 150 mm teleskop almam gerektiğini farkettim. Taşınması zor mu kolay mı? Genelde şehir dışında kamplarda kullanmayı düşünüyorum. Fotoğraf amacım yok. Meade Bresser-Pollux ile Barride-Optics arasında kaldım şua anda. Markalar hakkında fikirlerinizi merak ettim.
eğer şehir dışında kamplarda kullanacaksanız dobson kundaklı truss tip teleskoplara yönelebilirsiniz. hem parçalayıp götürmesi kolay olur hem de daha ucuza daha büyük açıklıklı teleskop sahibi olursunuz. barride optics in hangi modeli bilmiyorum ancak meade bresser pollux da barlowla sabit geldiği için pek sevilen bir model değildir. barlowlar yeterli kalitede olmayınca gözlem zevkini bozabiliyor. isterseniz pollux kullanıcılarının da fikrini alablirsiniz. forumda epeyce kullanıcı vardı.
bu arada ne görmek istiyorsunuz onu pek bilemiyorum. ancak ekvatoryel kundak her zaman maliyeti arttırır. Fotoğrafçılık düşünmüyorsanız kundak tercihinizi gözden geçirebilirsiniz.
Genel olarak yol göstermeye çalıştım. Aklınıza takılan varsa sorabilirsiniz.
Selamlar
  • 1
  • 135
  • 136
  • 137
  • 138
  • 139
  • 142

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]