Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Kemal Öz yazdı:
Ercan Doğan yazdı:Merhaba arkadaşlar...

Direkt şu model mi bu model mi diye sormak hiç hoşuma gitmiyor, bu yüzden biraz lafı uzatabilirim, kusura bakmayın.

Öncelikle Ağustos 2015'den beri sessizce sizleri takip ediyorum, hatta üç arkadaş Ekim 2015'de Tırnova'ya gittik bile :) (teleskop yok, fotoğraf makinesi ve dürbün ile gözlem sadece)

Dürbünü de zaten buradaki birçok kişinin bahsettiği gibi, önce ekşisözlükteki "yeni başlayanlar için teleskop" başlığındaki arkadaşların pişpiklemesi (yeri gelmişken gıyabında oradaki arkadaşlara teşekkür etmek isterim) ve o başlıktan bu foruma geldikten sonra herkesin ağız birliği etmişcesine "dürbün" demesinden sonra, eh vardır bir hikmeti, almayanı dövüyorlar galiba deyip aldım. İyiki de almışım, kendi adıma çok memnunum. Şimdi sıranın teleskopa geldiğini düşünüyorum, daha doğrusu, laf aramızda, fotoğraf çekerken makinenin başında beklemek çok sıkıyor, teleskopla o sırada gözlem yapsam fena olmaz diye düşünmeye başladım. Eee madem gözlem yapacağım, almışken güzel bir şey olsun da fotoğraf da çekebileyim falan filan derken kendimi 8" teleskoplara bakarken buldum.

Şimdi bir kere, daha önce gözünü teleskop ökülerine hiç dayamamış bir insan evladı olarak, 200mm açıklık 1000mm odak uzaklığı ile fazla mı yükseklerde uçuyorum? Ne yapıyorsun evladım, adam akıllı şu sırayla gitsene der misiniz demez misiniz?

Eğer amacınız görsel gözlemse dobsonian kundaklı 200mm aynalı doğru seçim. Fotoğraf işine girecekseniz paraya kıyıp 80mm(veya maddi duruma göre daha ufak) apo veya semi-apo mercekli teleskop ve ekvatoryal kundak almanızı şiddetle tavsiye ederim. Hele hele benim gibi daha işe yeni başlamışken f numarası düşük newtonian alma hatasına düşmeyin kesinlikle.

Araştırmalarıma başlarken teleskop markalarını hiç tanımadığım için önce marka bazında bir araştırma yapmıştım. Bu araştırmam sonucunda da Meade'nin logosu çok hoşuma gitti. Böyle sade, mavi falan. O yüzden ilk baktığım teleskoplar Meade idi. Celestron ise nedense böyle amerikan-vari, plastik bir tat bıraktı bende (logosundan bahsediyorum hala).

Kullanım alanım genellikle nebula fotoğraflamak üzerine olacak sanırım. Ancak çok büyük bir eksikliğim var, o da yer. İstanbul Anadolu yakasında, nispeten ferah bir mahallede ikinci katta yaşıyorum. Tamam penceremden batı ufkunu rahat rahat gözlemleyebiliyorum ama komşular da beni görebiliyor. Ve birisi beni izlerken hiç rahat edemem. Hafta sonları şehir dışına çıkmaktan yana şimdilik çok bir sıkıntı yok. Zaten Delmece Yaylası / Yalovaya gide gele baya alıştım (gündüz fotoğraf çekmek için de arada sırada giderim ben böyle). Şimdi bunları niye anlattım? 200/1000 gibi bir teleskop alırsam, ilk birkaç seferden sonra "ehh amma ağırsın sen yav" der miyim? Zira benim canım çok kıymetlidir.

Nebula fotoğraflamak maalesef doğa/manzara fotoğrafçılığı gibi değil. Sadece polar alignment/drift alignment yapmanız, odaklama, auto guiding için kalibrasyon vs. derken 1-2 saatin geçtiğini fark edeceksiniz. Tabi tecrübeyle beraber bu süre kısalacaktır. O yüzden en az 1 gece kamp yapmak üzere gitmeniz lazım. Zaten light, dark, flat frame çekimleri derken sabah olmuş olur.

Bu teleskoplarda ağır olan şeyin kundak olduğunu anlıyorum. Optik tüpün ağırlıkları genelde nasıl oluyor? Zira bir teleskopa bakıyorum, yabancı sitede ağırlığına 18Kg demiş. Aynı teleskop ile verilecek kundağa başka bir siteden bakıyorum, sadece kundak 18Kg demiş. Eee bu tüpün ağırlığı nerede? Bunu şu yüzden soruyorum, fotoğraflardan gözümün kestiği kadarı ile, eğer ağır olan kundak ise, onu bir şekilde taşırım, zira taşınası boyutlara sahip, böyle derli toplu falan. Yok ağır olan tüp ise, onu taşımak sıkıntı. Yani 18Kg ağırlığında bir soba borusunu neresinden tutar da merdivenden indirip arabaya nasıl yüklerim hiç hayal edemiyorum.

Benim 200/800 yaklaşık 10 kilo(bulucu, halkalar dahil). 10 kilo da karşı ağırlık. Yaklaşık 10 kilo kundak(EQ5), bi 5 kg da tripod olsa 35 kg sadece teleskop ve kundak. Daha bide bi dolu ıvır zıvır var. Bahçeli ev veya teras yoksa çok sıkıntılı bir olay hele hele kurması sökmesi tek bir gece için...

Şimdi; ilk günden beri aklımda olan model Meade LX70 8" 1000mm Manuel EQ kundak, fiyatı 3800 liracık. Linki şu
http://www.hepsiburada.com/meade-8-lx70 ... AST8LX70EQ

Bu hep aklımın bir kenarındayken diğer markaları araştırdım ve bu forumda da marka olarak kullanıldığını gördüğüm bir başka model gözüme çarptı: SkyWatcher 200P Explorer 8" 1000mm Manuel EQ kundak (EQ-5 Deluxe), fiyatı 2800 liracık, linki ise bu
http://www.teleskobum.com/Explorer-200P ... 12445.html

Ancak ben kısıtlı bilgim ile bu iki teleskop arasındaki 1000 liralık farkın nerden geldiğini bir türlü anlayamadım. Üstelik SkyWatcher için "Dual-Fit 1.25'' / 2'' Fokus" gibi bir ibareye yer verilmiş özelliklerinde. Youtube'da bir videoda da görüp teyit ettiğim kadarı ile bu teleskopa 2"lik göz mercekleri takılabiliyor? Yanlış mıyım? Bu meade lx70'e göre iyi bir şey değil mi? Yoksa 2" göz merceği lüzumsuz bir özellik de ben onu gözümde mi büyütüyorum?

Fotoğraf makinesi lenslerinde "genelde" olduğu gibi, bir lens pahalı ise vardır bir hikmeti kuralı, muhtemelen bu teleskop dünyasında da geçerlidir diye düşünüyorum. Yukarıdaki iki teleskop arasındaki 1000 liralık fark sizce nedir?

Bu iki kundak birbirinin birebir aynısı. Çin'de aynı imalatçı(Synta) tarafından üretiliyorlar, Japon Vixen markasının GP modelinin klonları. Teleskoplar hakkında bir bilgim yok maalesef ama onlarda birebir aynı olabilir. Fiyat farkı marka ve Türkiye'deki çok saygıdeğer tüccarlarımızdan kaynaklanıyor :evil: Aslında Meade de Skywatcher'dan daha iyi bir marka değil, yanlış bilmiyorsam bikaç kere iflas edip el değiştirmişler. İkisinin de sahibi Çinliler. Yanlışsam arkadaşlar düzelteceklerdir.

Fotoğraf çekecekseniz focuser(odaklayıcı) tahmin ettiğinizden çok daha önemli hele aynalı teleskoplarda. Kolimasyon için ve odak noktasının kaymaması için sağlam ve mümkünse ince ayarı olan bir focuser tercih etmeniz lazım. Fotoda gözüken focuser yeterli gözükmüyor. 2" bağlantı olmassa bir çok aparatı bağlayamazsınız, şimdilik detaya girmiyorum.

"Hem fotoğraf çekeceğim diyorsun hem de manuel kundaklara bakıyorsun, sen ne yapıyorsun arkadaşım!" demeyin bana. Gene fotoğraflardan ve izlediğim youtube videolarından gözümün kestiği kadarı ile o kundağı goto'lu yaparım ben arkadaş! Hatta stellarium'u bile direkt yüklerim içine (an itibari ile fena gaza gelmiş durumdayım).

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=14&t=9588 Ben yaptım isterseniz inceleyin.

*** Not: şimdi önizleme butonundan baktım da baya abartmışım ben, kusura bakmayın gerçekten. Goygoyu kesip bir kısa soru daha sormak istiyorum. İş yerinden bir arkadaşım da iş yerinde dönen bu kadar teleskop/gök yüzü/nebula muhabbetine fazla ilgisiz kalamadı. Ancak onun kullanım amacı benimkisinden biraz farklı, biraz daha gezegen gözlemi ağırlıklı bir şey istiyor ve benim tahminim benim kadar özgür hafta sonu oraya gideyim buraya gideyim insanı değil. Ancak evinden / sitesinden gözlem imkanı benim konumumdan daha iyi.

Onun için baktığımız teleskop ise gene SkyWatcher 6" 1200mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 liracık
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12444.html

ve kuruşu kuruşuna aynı fiyata SkyWatcher 6" 750mm Manuel EQ kundak (EQ3-2), 2000 lira
http://www.teleskobum.com/Explorer-150P ... 12441.html

Şimdi, bu iki teleskop arasındaki fark neden fiyata yansımamış? Bizim aklımızı kurcalayan şey bu. Kıt bilgimizle anladığımız kadarı ile gezegen gözlemlemek için 1200mm odak uzaklığı olan daha iyi (daha yüksek F). Ama internette gördüğüm kadarı ile birçok kişi 750mm olan modeli tercih etmiş (daha düşük F, daha hızlı fotoğraf). Bu iki teleskop arasında gezegen gözlemi açısından çok büyük bir fark var mıdır? Hani hep gezegen dedim ama arkadaş çok ileride belki fotoğrafçılık işine de girebilir belki? Ama şimdilik birinci önceliğimiz, gökyüzüne çok ilgili olan küçük çocuğuna satürnü olabilecek en güzel şekilde gösterip, dibini düşürmek :)

F numarası fotoğrafçılıkla ilgili, bu iki teleskopta aynı açıklığa sahip olduklarından cisimleri insan gözüne aynı parlaklıkta göstericeklerdir. Zaten kundak ve focuser derin uzay fotoğrafçılığına müsait değil istesenizde. Ama ileride webcamle gezegen, ay, güneş(filtre ile) fotosu çekilebilir. Bu cisimler parlak oldukları için yüksek f numaralı teleskoplarla da çekilebilirler.

Eğer sadece gezegen gözlemi için istiyorsa odak uzaklığı yüksek olanı almak daha mantıklı. veya öbürünü alıp 5x barlow da alınabilir. Teleskobun maksimum büyütmesini hesaplayıp ona göre karar vermek lazım. Gökyüzüyle gözünüzün arasına ne kadar az cam koyarsanız o kadar iyi olur. Ama odak uzaklığı çok yüksek olursa Orion Nebulası, Andromeda Galaksisi gibi gökyüzünde geniş yer kaplayan cisimleri gözleyemeyebilirsiniz. Karar sizin.

Ha bu arada 1200mm olan model, boyutları itibarı ile arkadaşın gözünü korkutmakta. Sırf boyut yüzünden 750mm olanı seçmek mantıklı mı? Bu iki model dışında bu arkadaş için başka bir öneriniz var mıdır acaba?

Son bir ek daha, Bresser Pollux 150/1400 gibi bir model görmüştük, ancak araştırmalara devam ederken yabancı bir sitede, bu teleskop için dahili "barlow" tarzı birşey kullanarak 1400mm odak uzaklığını elde ettiğini öğrendik. Zaten boyutlarındaki tutarsızlık yüzünden şüphelenmiştik. Bu dahili barlowları tavsiye etmezsiniz herhalde değil mi? Eder misiniz yoksa? Zira 1100 lira gibi güzel bir fiyatı var.
http://www.hepsiburada.com/bresser-poll ... OPT4690900

Bird Jones denilen dizayn. Ayna parabolik değil spherical o yüzden spherical aberration'ı düzeltmek için focuser'ın içine sabit barlow tarzı bir mercek koymuşlar. Bi ara bende düşünmüştüm ucuz diye ama yorumlar çok kötüydü. Aman uzak durun.

şimdi tekrar baktımda bird joneslar genelde tam tersi oluyordu, f numarası baya düşük yani. bu öyle değil benim dediğim şu modeldi; http://www.hepsiburada.com/bushman-bn-2 ... DUDUBUSH16

Başınızı ağrıttım. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Saygılar.

Ne kadar yazı yazma meraklısıymışım yahu, ben bile şaştım şu an... şuna bak... in in bitmiyor. Kusura bakmayın tekrar.
Merhaba Kemal Bey;

Sizin ilanınızı baya bir süre önce görmüş ve nedenlerini çok merak etmiştim. Sizinle iletişime geçmeyi düşünürken, siz beni buldunuz :)
Kemal Öz yazdı:
Eğer amacınız görsel gözlemse dobsonian kundaklı 200mm aynalı doğru seçim. Fotoğraf işine girecekseniz paraya kıyıp 80mm(veya maddi duruma göre daha ufak) apo veya semi-apo mercekli teleskop ve ekvatoryal kundak almanızı şiddetle tavsiye ederim. Hele hele benim gibi daha işe yeni başlamışken f numarası düşük newtonian alma hatasına düşmeyin kesinlikle.
Fotoğraf işine gireceğim kesin. Zaten her şey var olan fotoğraf ilgimden başladı. Cevabınızdan sonra fark ettim ki yaptığım araştırmalarda yanlış yol izlemişim, astrofotoğraf'a özel bir araştırma yapmamışım. Dün gece cevabınızı okuduktan sonra yaptığım basit google aramasındaki ilk iki seçeneğin de mercekli teleskop önerdiğini görünce, bilgisayarı kapatıp yattım hemen. Biraz canım sıkıldı, böyle hevesi kursağında kalmış gibi oldu biraz.

Yalnız ben hala bir şeyi beceremiyorum sanırım, hepsiburada, teleskopum.com, garantisite dışında teleskopları inceleyebileceğim bir yer bulamadım. Bu sitelerde bulunan mercekli teleskoplar sanki çok giriş seviyesi gibi duruyor. Daha sonra Amazon.com'dan biraz baktım, orada muhtemelen bahsettiğiniz özelliklerdeki mercekli teleskopları görebildim, televue, vixen falan. Zaten +1000$ ile direkt dikkat çekiyorlar :\ Orada 700$ olan teleskop burada 3800TL olunca insan iyice korkuyor. Ki hadi fiyatını geçtim, böyle bir mercekli teleskobu Türkiye'de satış yapan sitelerde göremedim bile (şimdilik diyeyim, aslında bunu demek için erken, çok da aramadım henüz)

Daha önce yurtdışından kargo ile getirme işini araştırmıştım biraz, ama herkes olmaz o iş diyor. Eskiden amazon.com Türkiye'ye yollamıyordu, ancak şimdi bazı satıcılar amazon.com üzerinden Türkiye'ye yollayacaklarını belirtiyorlar. Hatta seçip biraz ilerleyince vergiyi bile peşin peşin shipping ücretine koyduklarını gördüm. Şeytan denememi salık veriyor bana ama gözüm yemiyor açıkçası.

Aynalı teleskop ile sizin şikayetçi olduğunuz konular nelerdir? Bahsedebilir misiniz biraz? Ağırlık, kurulum zorluğu ve aşağıda bahsettiğiniz focuser sıkıntısı dışında aynalı teleskopta başka bir sıkıntı çektiniz mi? Özellikle düşük f numarası nasıl bir sıkıntı yarattı size? Zira amazondan mercekli teleskoplara bakarken, düşük f numaralı olmasına dikkat etmeye çalışmıştım gene.
Kemal Öz yazdı:
Fotoğraf çekecekseniz focuser(odaklayıcı) tahmin ettiğinizden çok daha önemli hele aynalı teleskoplarda. Kolimasyon için ve odak noktasının kaymaması için sağlam ve mümkünse ince ayarı olan bir focuser tercih etmeniz lazım. Fotoda gözüken focuser yeterli gözükmüyor. 2" bağlantı olmassa bir çok aparatı bağlayamazsınız, şimdilik detaya girmiyorum.
Evet, farkında olmadan aklıma yatmayan bir konuyu da böylece biraz netleştirmiş olduk. Birçok teleskopta focuser için "rack and pinion" ifadesi yer alırdı. Benim de aklıma yatmazdı zaten "koca fotoğraf makinesini bir dişli nasıl taşıyacak ki?" diye. Keşke en azından sonsuz dişli falan olsaymış derdim. Neyse, dün akşam daha dikkatli bakınca, crayford focuser diye birşey olduğunu fark ettim. Aslında daha önce de görmüştüm ancak "bu ne?" diye aratmamıştım. Anladığım kadarı ile bu tip (belki bu bile değil) focuser gerekiyor fotoğrafçılık için? Zira kendisi pahalı teleskoplarda bulunuyor. :\
Kemal Öz yazdı:
http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=14&t=9588 Ben yaptım isterseniz inceleyin.
Elinize sağlık, sizin kundağın fotoğrafını görünce, "tamam ya, işte motor basitçe takılabiliyormuş manuel kundağa" demiştim. Benim için hala goto'lu kundak masraf farkı, teleskopa yatırılabilir olarak olarak görülüyor. Mekanik aksamı çok yormayacak bir iş gibi duruyor, elektronik ve yazılımda ise hiç bir sıkıntım yok çok şükür :)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, burada alıntılamadığım diğer yazdıklarınızı da göz önünde bulunduruyorum.
Saygılar.
Yalnız ben hala bir şeyi beceremiyorum sanırım, hepsiburada, teleskopum.com, garantisite dışında teleskopları inceleyebileceğim bir yer bulamadım. Bu sitelerde bulunan mercekli teleskoplar sanki çok giriş seviyesi gibi duruyor. Daha sonra Amazon.com'dan biraz baktım, orada muhtemelen bahsettiğiniz özelliklerdeki mercekli teleskopları görebildim, televue, vixen falan. Zaten +1000$ ile direkt dikkat çekiyorlar :\ Orada 700$ olan teleskop burada 3800TL olunca insan iyice korkuyor. Ki hadi fiyatını geçtim, böyle bir mercekli teleskobu Türkiye'de satış yapan sitelerde göremedim bile (şimdilik diyeyim, aslında bunu demek için erken, çok da aramadım henüz)
Türkiyede fazla seçenek yok mecbur yurt dışından alacaksınız. Varsa telefoto lensde olur başlangıç için. Gerçi canon'un iyi lensleri teleskopları katlar fiyat olarak.

Yanlız Autoguiding için bir guidescope ve kamerayıda hesaba katmanız lazım. Guiding olmadan eq5 kalitesinde kundaklarla hele hele 10kg yükle 1000mm odak uzaklığında 1 dk dan fazla çekim yapamazsınız hatta 30 sn. En az 5 dakika pozlayabiliyor olmanız lazımki karanlık cisimler için yeteri kadar data toplayabilesiniz.
Daha önce yurtdışından kargo ile getirme işini araştırmıştım biraz, ama herkes olmaz o iş diyor. Eskiden amazon.com Türkiye'ye yollamıyordu, ancak şimdi bazı satıcılar amazon.com üzerinden Türkiye'ye yollayacaklarını belirtiyorlar. Hatta seçip biraz ilerleyince vergiyi bile peşin peşin shipping ücretine koyduklarını gördüm. Şeytan denememi salık veriyor bana ama gözüm yemiyor açıkçası.
Ben herşeyi yurtdışıdan aldım, şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Aliexpress, ebay ile çinden ufak tefek şeyler getirmekle başlayın isterseniz zaten 75€'ya kadar herhangi bir engel yok.
Aynalı teleskop ile sizin şikayetçi olduğunuz konular nelerdir? Bahsedebilir misiniz biraz? Ağırlık, kurulum zorluğu ve aşağıda bahsettiğiniz focuser sıkıntısı dışında aynalı teleskopta başka bir sıkıntı çektiniz mi? Özellikle düşük f numarası nasıl bir sıkıntı yarattı size? Zira amazondan mercekli teleskoplara bakarken, düşük f numaralı olmasına dikkat etmeye çalışmıştım gene.
Collimation diye aratırsanız görürsünüz, kısaca aynaların hizalanması. Ayrıca off axis coma hızlı reflektörlerde korkunç boyutlarda oluyor örnek olarak bir foto koyuyorum. Köşelere doğru yıldızların şekilleri bozuluyor. Coma düzelticiler bunları düzeltiyor ama collimation çok iyi olmak zorunda. Teleskop hızlandıkça da bu iş zorlaşıyor. Metal tüpün esnemesi, ısı değişikliğinden uzaması kısalması bile collimationı etkiliyor. Karbon tüpler buna çözüm olabiliyormuş. Mercekli teleskoplarda collimation problemi yok, okuduğum yorumlara göre düşürmezseniz bi kere yapılan ayar ömür boyu gidiyormuş. Ben yeri geliyor bi gecede 2-3 kere kontrol ediyorum:) Ama off axis coma hızlı merceklilerde de var, coma düzeltici yerine field flattener kullanılıyor. Bunlar hep ekstra masraf ve ucuz aksesuarlar değiller kesinlikle.

Bunun dışında odak uzaklığı ne kadar uzun olursa guiding o kadar zorlaşıyor, 80mm apolar genelde 400-500mm arası daha hata affeder aralıktalar.
Evet, farkında olmadan aklıma yatmayan bir konuyu da böylece biraz netleştirmiş olduk. Birçok teleskopta focuser için "rack and pinion" ifadesi yer alırdı. Benim de aklıma yatmazdı zaten "koca fotoğraf makinesini bir dişli nasıl taşıyacak ki?" diye. Keşke en azından sonsuz dişli falan olsaymış derdim. Neyse, dün akşam daha dikkatli bakınca, crayford focuser diye birşey olduğunu fark ettim. Aslında daha önce de görmüştüm ancak "bu ne?" diye aratmamıştım. Anladığım kadarı ile bu tip (belki bu bile değil) focuser gerekiyor fotoğrafçılık için? Zira kendisi pahalı teleskoplarda bulunuyor. :\
"Rack and pinion" olup çok kaliteli olan focuserlar da var. Ama crayford daha yaygın olarak kullanılıyor, galiba belli bir kaliteyi tutturmak nispeten daha kolay.
M45 (1 of 1).jpg
M45 (1 of 1).jpg (224.77 KiB) 745 kere görüntülendi
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Kemal Bey. Aynalı teleskop işini şimdilik askıya alıyorum ve mercekli teleskopları araştırmaya başlıyorum. Bu sırada fırsat buldukça elimdeki lenslerle teleskopçuluk oynarım artık :)

Saygılar.
merhaba herkese
inşaeallah yakın zamanda bir teleskop almayı düşünüyorum
450 tl kadar bir bütçem var.
çok bilgim olmadığından dolayı bu bütçedeki teleskoplarla samanyolu dışındaki yıldız kümeleri nebulalar gözlemlenebilir mi?yoksa bu tarz gözlemler için 15.000 tl bütçeli teleskoplar mı kullanılıyor?
bu tarz bir ürün varsa önerebilir misiniz?
mirrorflower yazdı:merhaba herkese
inşaeallah yakın zamanda bir teleskop almayı düşünüyorum
450 tl kadar bir bütçem var.
çok bilgim olmadığından dolayı bu bütçedeki teleskoplarla samanyolu dışındaki yıldız kümeleri nebulalar gözlemlenebilir mi?yoksa bu tarz gözlemler için 15.000 tl bütçeli teleskoplar mı kullanılıyor?
bu tarz bir ürün varsa önerebilir misiniz?

Güneş sistemi için yeterli olacak bir 70 mm mercekli alırsınız. Parlak yıldız kümelerini, Andromeda ve Orion nebulasını görürsünüz. Daha ilerisi için 20 cm ve üstü bir aynalı gerekir.
Merhaba arkadaşlar, daha öncede yazmıştım ama cevap veren olmadı. Yardımcı olacak olan yok mu?

Aşağıda yer alan 3 teleskop arasında kaldım. Kullanan veyahutta bunlar hakkında bilgisi olan varsa gerçekten çok sevinirim. Ayrıca başka öneriniz de varsa onları da duymak isterim.

Şimdiden teşekkürler.

http://www.celestron.de/product.php?CatID=45&ProdID=863

http://www.celestron.de/product.php?Cat ... rodID=1032

http://www.celestron.de/product.php?Cat ... ProdID=919
Bu teleskoplar ayna çapına göre oldukça pahalı.Ben bazen yazıyorum ama yine belirteyim.25 cm çapında nevton bir teleskobu 200 - 2500 tl arası bir fiyata kendiniz de yapabilirsiniz.Tabii fotoğraf çekmek gibi bir şartınız yoksa.Ben teleskop yapımı ile uğraşıyorum.Eğer kendi teleskobunuzu kendiniz yapmayı düşünürseniz ve kendinize güveniniz varsa bu çok daha güzel ve insana haz veren bir şeydir. Düşünürsen ben malzeme ve teknik konusunda yardımcı olabilirim. İhtiyaç olursa telefonum 0 555 8699165.
merhaba arkadaşlar adım mustafa bu arada.
uzun yazdıgım için galiba hiç kimse cevap yazma gereği duymamış. Amatörlere bişeyler anlatmak zor geliyor anlaşılan.
uzun yazmayacagım bu sefer.
350 ye kadar bütçe ile sadece gezegenler değil derin uzayı da görebileceğimiz, bir teleskop. basta da belirttiğim gibi amatör bir baslangıc olacak fakat basit de olsun istemiyoruz. arastırmalarıma göre baslangıc için aynalı teleskoplar öneriyorlar. kalınlıkları bilemiyorum çok milimetrelik hesaplar var, siz tecrübeli arkadasların anlatıp uygun modelleri bana göstermesini çok rica ediyorum. bu ay içerisinde yardımcı olursanız cok memnun kalacagım eşime yıl dönümü hediyem olacak çünkü.
Merhaba Arkadaşlar,
Uzun zamandır bu konu ile çok ilgiliyim. Kafamda hep teleskop almak vardı ama fiyatlarla ilgili en ufak bir bilgim yoksa. Aklımdaki fiyatlar uçuk şeylerdi, yaklaşık 1 ay önce rastlantı eseri teleskop fiyatlarını gördüm ve başlamak için çok büyük paralara ihtiyacım olmadığı fark ettim.

Ufak bir araştırma yaptım ve benim için en uygun teleskop seçiminin mercekli olduğunu fark ettim.
Nedeni uyumaya bile günde 3 saat ayıran bir insanım çok yoğun bir tempoda çalışıyorum. Gün içinde bana kalan boş vakti bakıma değilde gözleme ayırmak istiyorum.
Araştırdıkça daha iyi birşeyler almam gerektiğini kendime aşılamaya başladım.

Şöyle ki arabam yok, alacağım teleskobu çanta ile tek başıma taşıyabilmem lazım ve verebileceğim fiyat aralığı 600 TL ile 1000 TL arası, 1000 TL ninde üzerine çıkabilirim. Niyetim güneş sistemini fotoğraflamak.

Öncelikle bu bütçede en doğru seçimi bulmaya çalıştım fakat aklım daha çok karıştı. Güeş sisteminde başlangıç olarak ay ve ay üzerinde kraterleri iyi kalitede fotoğraflamak istiyorum. (Mümkün ise bu fiyat aralığında gezegenlerinde incelemek istiyorum. )

Fotoğraflamak için elimde 1 adet canon d550 var, bunu teleskoba bağlayarak ayı fotoğraflamak istiyorum. Bu fiyat aralığında önerebileceğiniz teleskop var mı ?
Doctor yazdı:Merhaba Arkadaşlar,
Uzun zamandır bu konu ile çok ilgiliyim. Kafamda hep teleskop almak vardı ama fiyatlarla ilgili en ufak bir bilgim yoksa. Aklımdaki fiyatlar uçuk şeylerdi, yaklaşık 1 ay önce rastlantı eseri teleskop fiyatlarını gördüm ve başlamak için çok büyük paralara ihtiyacım olmadığı fark ettim.

Ufak bir araştırma yaptım ve benim için en uygun teleskop seçiminin mercekli olduğunu fark ettim.
Nedeni uyumaya bile günde 3 saat ayıran bir insanım çok yoğun bir tempoda çalışıyorum. Gün içinde bana kalan boş vakti bakıma değilde gözleme ayırmak istiyorum.
Araştırdıkça daha iyi birşeyler almam gerektiğini kendime aşılamaya başladım.

Şöyle ki arabam yok, alacağım teleskobu çanta ile tek başıma taşıyabilmem lazım ve verebileceğim fiyat aralığı 600 TL ile 1000 TL arası, 1000 TL ninde üzerine çıkabilirim. Niyetim güneş sistemini fotoğraflamak.

Öncelikle bu bütçede en doğru seçimi bulmaya çalıştım fakat aklım daha çok karıştı. Güeş sisteminde başlangıç olarak ay ve ay üzerinde kraterleri iyi kalitede fotoğraflamak istiyorum. (Mümkün ise bu fiyat aralığında gezegenlerinde incelemek istiyorum. )

Fotoğraflamak için elimde 1 adet canon d550 var, bunu teleskoba bağlayarak ayı fotoğraflamak istiyorum. Bu fiyat aralığında önerebileceğiniz teleskop var mı ?
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 055/detay/
  • 1
  • 134
  • 135
  • 136
  • 137
  • 138
  • 142

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

Yıldızlar