Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Meade starnavigator ın üretimi olmadığı yazıyor linkinde. belki bu ilerde bir problem teşkil edebilir. Celestron ise hoş gözüküyor ancak halil bey in daha önce tavsiye ettiği üzere celestron un varsa 70 mm açıklıklı 700 mm ve ya 70-900 gibi bir teleskop sizin için daha münasip olabilir. Hem de ekvatoryel kundakla haşır neşir olmuş olursunuz.
Ne önerirsiniz derseniz ben size dürbün öneriyorum. Yaşınız sanıyorum genç ve hobiden zamanla soğuyabilir veyahut teleskopla gözlem yaptığınızda internette gördüğünüz muazzam gezegen fotoğraflarına benzemediğini farkedip hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.
20x80 dürbün ve sağlam bir tripod iyi iş görecektir.
Selamlar
Yorumunuz için teşekkür ederim ama ben büyüyünce gökbilimci olmaya karar vermiştim ve bu kararımın değişeceğini zannetmiyorum. Evde dürbün var ve aya ve Jüpiter'e( yıldız gibi) bakıyorum. Ayrıca bu teleskoplar iyi değilse rahat bir gezegen,bulutsu vb. gibi bir sürü şeyin gözlemini rahat ve net yapabileceğim bir model söyleyebilir misiniz ama dediğim gibi gezegen gözlemi vb. leri güzel olan kaliteli bir teleskop modeli söyleyebilir misiniz? Teşekkür ederim. Selamlar.
Benim yaptığım gibi en başta bir teleskop alıp bu isten sogumanizi istemem. 10x50 bir durbun aldim ve beni bu ise tekrar basladim. Bence en buyuk hata bu ise baslarken teleskop almak. Ben de tam senin yasundayken o heyecanla almistim telekobu ve sonuc husran oldu. Senin isteklerini tatmin edecek bir sey hem para hem bilgi gerektiri. Evde durbuum var demissin. Bu durbun seni tatmin etmedigine gore bence yeterli bir durbun degil. Bir durbun sana gercekten de alacagin bir teleskoptan daha fazla ufuk açacaktir bu ise seni daha cok baglayacaktir. Simdiki elinde olan durbun ile neler gozlemleyebildin. Jupiterin uydularini rahat gorebildin mi ? Satrunun yuvarlak olmadigini gorebildin mi ? Andromedayi gorebildin mi ? Bunlari cevaplarsan iyi olur. Ayrica telekop icin butcen ne kadar ?
Yorumunuz için teşekkür ederim. Benim dürbünüm Sotem 10x50 105m/1000m yazıyor. Ben dürbünle sadece Ayı( çok da güzel olmasa da) ve jüpiteri(gece çıplak gözle baktığımız yıldızlar gibi ) gördüm başka hiçbir şey görmedim. Ayrıca sizin dürbünüz ne ve neler görebiliyorsunuz? Ve ben neler görebilirim. Teleskop bütçem belli değil hediye olacak yani değişebilir. Ayrıca bana güzel gezegen, andromedayı vb.leri gözlemleyebileceğim dürbün ya da teleskop önerir misiniz?
Not: skywiew programını kullanıyorum.
Not2: ben teleskoptan yanayım. Teleskopta gezegen gözlemini iyi yapabileceğim harçlıklarımıda biriktirerek iyi bir şey alabilirim.( gezegen gözlemi, andromeda,bulutsuları gözlemlemek istiyorum ayrıca fotoğrafta çeksem fena olmaz :D )
Yorumlarınız be yardımlarınız için teşekkür ederim. Selamlar.
:) sizin dürbününüz demekki kağıt üstünde bir dürbünmüş. Durbunle gorebilecekerinizin sınıri yok. Teleskop gibi hantal degil. Yaninda her yere gotur ve gozlem yap. Benimki de 10x50. Fakat mercekden mercege cok fark eder. Benim durbun ile açık takim yildizlari kapali takim yildizlari, çift yildizlar, degisken yildizlar, andromeda galaksisi ( sis bulutu seklinde aydan bile daha buyuk), venusun hilal evresini, satrunun ve jupiterin cevresindeki uyduları, bulutusular, uydular, metorlar... bunun siniri yok. Sinir tamamem sana bagli. Istrsen casus uydu avciligi bile yaparsin. Senin isinj kaliteli bir 10x50 durbun gorecektir. Butcen 270 civari ise olympus 10x50 daha fazla ise nikon 10x50 almani tavsiye ederim. Ama daha buyuk daha hantal bir surbun istiyorsan konus 20x80 al. Bu durbun de 200 civari sanirim. Kalitelidir. Cok kisi kullanir. Kullananardan da kotu yorum goremezsin. Ama bu durbunun tek kotu yani ağır ve en kücük teleskoplar kadar buyuk oldugu icin üc ayak uzerine sabitlemeden kullanamazsin. Ayrica tek bakista ciplak gozle yakin olarak gordugun gok cisimlerini goremezsin. Ama bu durbjnle mesela jupiterin kuşaklaribi fark edersin. Ama kirmizi lekeyi goremezsin tabiki. Ayı çok guzel gorursun bu tavsiye ettigim durbunlerle. Ayin uzerinde efsanevi tam olarak ne oldugu bilinmeyin arada bir ortaya cikan beyaz parlamayi da gorursun. Bence seni konus 20x80 tatmin edecektir. Teleskopfan vaz gec bunu al . Burdaki neredeyse herkezin sana tavsiyesi bu olacaktir. Tatmin edecek bir teleskop da 3-4 bin tl olacaktir. Onu sonraya sakla. Once suyun uxerinde durmayi ogren sonra yuzersin. Tum profosyonel gokbilimcilerin yaninda mutlaka bir durbun vardir . Dedigim gibi direk elinde tasimak istiyorsan 10x50 al, ben daha buyuk istiyorum diyorsan uc ayak uzerinde tasinan konus 20x80 al. Ama hantal olacaktir ve sana gosterdigi cisim miktari da 10x50 ile yuzde 98 ayni olacaktir
Bu beklentileri karşılayacak dürbünler on binlerce liralıktır. Satürn'ün halkası ve Titan uydusu, Venüs'ün evreleri, Jupiter'in kuşakları piyasadaki dürbünlerle görünmez. 70700 mercekli teleskopla hepsini görürsün. Bunları gösterecek dev bir dürbün(mesela40x150) parasına 30-40 tane 70700 teleskop alınır.

Sotem 10x50 nin sağ tarafında Made in USSR yazısı var mı ve kasa siyah deri kaplamalı metal mi?
Öncelikle dürbününüz çok güzel ve kaliteli bir dürbündür. Nikon action 10x50 Celestron upclose g2 10x50 yahut olympus 10x50 gibi dürbünlerle yarışır, hatta nikon dışındaki ikisini hafif farkla geçer.

Bu söylediklerim, dürbünün bir sorunu olmadığı varsayımına göre elbette.

O dürbün uygun hava ve ışık şartlarında çok güzel gözlemlere imkan verir. Dürbünden detaylı gezegen gözlemi beklemiyoruz. Karanlık bir yerde kullanılınca Jupiter'in uydularını gösterir o. Tabii o anda görülebilir bölgede iseler. Yine de dürbünden asıl beklediğimiz geniş açısı sayesinde geniş bir bölgeyi bize bütün olarak göstermesi. Yoksa noktasal olarak ince detaya girmesini beklemiyoruz.

Go to istediğinize göre pahalı bir şey alacaksınız. Üzerinde durduğunuz iki model de uygun. Go to niçin tercih edilir bilmem. 10 cm çok da büyük bir çap değil. O zaman bari paraya az daha kıyıp Celestron nextstar 6 se alın hiç değilse. Forumda onun evolution versiyonunu kullanan bir arkadaşın çok olumlu yorumları vardı.
  • 1
  • 131
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 142

Biliyorum daha önce atılmış ama linkleri nede[…]