Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Hamza bey bence sizin biraz daha araştırma yaparak bizim önümüze sunacağınız modeller hakkında düşünceler ve kullanıcı yorumlarını alıp daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.Çünkü bizim size tavsiye edeceklerimiz sonucu alacağınız bir teleskop bizim için iyi iken sizin için yetersiz olabilir.Bence bu yolu takip edip ve biraz daha forumu incelerseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.
Ben Kıvanç arkadaşa katılmıyorum. En doğrusu şu modelmi bu modelmi diye araştırıp sormaktan ziyade, Niçin ve Ne amaçla bir teleskop alınmak istendiğini alt alta yazmak. Çünkü teleskop seçerken iki ana etmen vardır bunlar açıklık ve odak uzaklığı değil, bütçe ve kullanım amacıdır. Bu sebeple kullanım amacınızı açıkca belirtmeniz öneriler için yararlı olucaktır.
Utku abi farkındaysanız öyle önüne geleni sormasını kastetmiyorum.Ben forumu daha iyi araştırıp belli teleskoplar seçtikten sonra az sayıdaki seçenek hakkındaki yorum ve değerlendirmelerden bahsediyorum.Yoksa tabi ki piyasadaki tüm teleskopları sorması kadar saçma bir şey olamaz.Ve dediğim gibi sizin(veya benim) söyleyeceğimiz bir teleskop modeli daha sonradan arkadaş tarafından beğenilmeyip onu soğutabilir.
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Ben Kıvanç arkadaşa katılmıyorum. En doğrusu şu modelmi bu modelmi diye araştırıp sormaktan ziyade, Niçin ve Ne amaçla bir teleskop alınmak istendiğini alt alta yazmak. Çünkü teleskop seçerken iki ana etmen vardır bunlar açıklık ve odak uzaklığı değil, bütçe ve kullanım amacıdır. Bu sebeple kullanım amacınızı açıkca belirtmeniz öneriler için yararlı olucaktır.
Hayatında hiç teleskop kullanmamış hatta belki de doğru yerde ve zamanda kullanmamış kişi için kullanım amacını sağlıklı tespit edebilmek ne kadar mümkün? Sonuçta farklı dalları olan bir hobi bu.
Bütçe kısmının sonuçta Astronomi ile alakası yok:) Kullanım amacına gelirsek geçenlerde mesela bir arkadaş ben gökyüzü fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum bu fiyata en uygun teleskop şu mu bu mu diye yazmıştı bu başlığa, en sonunda iyi bir kameraya yönlendirildi teleskop yerine.

Aynı şekilde bir başkasıda ben gökyüzüne bakmak istiyorum en güzel neyle görürüm dediğinde aklından astrofotoğrafi geçmediği anlaşılabilir veya kameram yok ilk aşamada fotoğraf çekme gibi bir amacımda yok diyebilir. Bunun yanında gökyüzünü hiç bilmiyorum demesi bile uygun bir GO-TO'lu ya yönlendirmek için sebeptir. Çünkü çoğu yeni başlayan insan ekvatoryal kundak alıp kuramayıp gökyüzünde kursa bile gökyüzünde bakıcak bişey bulamayıp tozlu dolaplara kaldırıyor teleskoplarını.

Kimse başlangıçta işte insan kendi bulmalı tanımalı çok güzel öğreniliyor demesin çünkü bir gökcismine teleskobu doğrultmak ile o cismi görüş açısına sokmak bambaşka iki şey bunu hepimiz biliyoruzdur. Gözmerceğinden bakmayı öğrenmek bazen daha önce hiç deneyimi olmamış bir insan için Modern Fizik Final sorusu çözmeye benzeyebiliyor.

Bence teleskop tavsiyesi isteyen birine ilk olarak bütçesi sonra kullanım amacı ki bu kullanım amacını söylerken insan deneyimi olup olmadığınıda size söylüyor. ÖRN: ''Bilmiyorum ki daha önce hiç bakmadım işte yıldızlara gezegenlere bakıyım yazlıkta balkonda bana yeter'' demekte bir kullanım amacı belirtmek bence.

Saygılar:)
Burak Yakut yazdı:
Utku Gürçağ BORATAÇ yazdı:Ben Kıvanç arkadaşa katılmıyorum. En doğrusu şu modelmi bu modelmi diye araştırıp sormaktan ziyade, Niçin ve Ne amaçla bir teleskop alınmak istendiğini alt alta yazmak. Çünkü teleskop seçerken iki ana etmen vardır bunlar açıklık ve odak uzaklığı değil, bütçe ve kullanım amacıdır. Bu sebeple kullanım amacınızı açıkca belirtmeniz öneriler için yararlı olucaktır.
Hayatında hiç teleskop kullanmamış hatta belki de doğru yerde ve zamanda kullanmamış kişi için kullanım amacını sağlıklı tespit edebilmek ne kadar mümkün? Sonuçta farklı dalları olan bir hobi bu.
Astromaster 114 eq nun içinden çıkan en küçük mercek olan 10mm ile alıcağınız büyütme 100x
Astromaster 130 eq nun içinden çıkan en küçük mercek olan 10mm ile alıcağınız büyütme 60x 'dir.

Bunun yanında GO-TO bilgisayarlı Alt Azimut takip kundaklı 130mm açıklık 650mm odak uzaklıklı Newtonian
31145 NexStar 130 SLT 664 $ + KDV

Veya GO-TO bilgisayarlı Alt Azimut takip kundaklı 127mm açıklık 1500mm odak uzaklıklı Macsutov-Cassegrain
22097 NexStar 127 SLT 761 $ + KDV
teleskoplarda bence iyi çünkü Amerika fiyatlarına en yakın satılan modeller bunlar. İsteyen bakıp kendide görebilir. Genelce Astromasterlar dahil amerika fiyatlarının 2 katı fiyatlarda iken teleskoplar bu SLT serisi 1,3 katlarında geziyor.
HAMZA USLUOĞLU.... yazdı:ya arkadaşlar kararsız kaldım celestron astromaster 114 eq mu yoksa 130 eq mu veya celestron astromaster 114 eq alıp ona motor takmakmı yardımcı olurmusunuz
Güzel bir tercih bence çünkü güzel bir açıklığı olan büyütme gücü yüksek, gözle gözlem için uygun portatif ve kolay bir teleskop. Üstelik yurtdışı ve yurtiçi satış fiyatlarına baktım diğer bütün ürünlere göre bu ürün yurtdışı satış fiyatına çok daha yakın bir rakamdan satılıyor.
HAMZA USLUOĞLU.... yazdı:Galiba karar verdim:))) celestron next star 127 slt alıcam özellikleri ii gezegen ve derin uzay gözlemi yapabilirim 2-3 hafta sonra harun şahin abinin dükkanından alıcam inşallah :)
Merhabalar size bir sorum olacaktı:

5000 TL'ye kadar bütçem var ve derin uzay astrofotoğrafçılığı için kullanılabilecek teleskop fiyatlarını kurcaladım. Ne alacağım konusunda kararsızım. Celestron C8-NGT uygun gözüküyor ama öte yanda Orion Atlas 8'de var. Bu 2'sinin fiyat farkı kundaktan mı kaynaklanıyor acaba? İşte size bulduğum fiyatlar:

eyüboğlu

c8-ngt --- 4000 TL
c10-ngt --- 5340 TL
c8-sgt --- 6360 TL
c9.25-sgt --- 8240 TL

hepsiburada.com

c8-ngt --- 4000 TL
c8-sgt --- 6100 TL

teleskobum.com

Orion Atlas 8EQ-G --- 6120 TL

garantisite.com

c8-sgt --- 6240 TL

hepsikamera.com

Orion Atlas 8EQ-G --- 5840 TL

-------------------------------------------------------------------------------------

Sizce biraz daha biriktirip Orion Atlas 8 almaya değer mi? C8-NGT mi, Orion Atlas 8 mi? Tabi pazarlıkla Orion'un fiyatının aşağıya ineceğini düşünüyorum, ama ne kadar iner hiç bir fikrim yok.

Yoksa SGT tüp mü almalı? Bence yanlış karar olur F değerinden dolayı, odak düşürücü olsa bile Newtonian'ın yanına yaklaşamaz gibi (değil mi?).

Teşekkür ederim...
Evet karar verdim, Orion Atlas 8" alacağım. Hatta cumartesi bile siparişi verebilirim :) Sadece gördüğüm kadarıyla kur farkından teleskobum.com'da fiyatlar çok yükselmiş. Sayın Burak Yakut'un 10" Atlas'ının o zamanlar pazarlıksız fiyatı, şimdi bir 8" pazarlıksız fiyatından bile düşük :( Bakalım, göreceğiz, iyi bir indirim olursa 10" bile alabilirim düşük bir ihtimalle.
  • 1
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 142