Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Herkese selamlar.Bir parça yardım ve fikir almak üzere bazı düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
Öncelikle daha önce ETX-125 almayı düşünüyordum.Ancak epeydir aklımı kurcalayan şeyler var.Benim için önemli olan şeyler kısaca mobilite,gezegen gözlemi,fotoğraçılıkla ilgilenmiyorum.
Ancak son zamanlarda celestron nexstar 8 se aklımı çelmekte.Etx 125in çok yavaş olduğunu düşünmeye başladım.Acaba ilerde ilgi alanım derin uzaya da kayarsa bir de focal reducer yardımıyla iki kuş mu vurmalıyım.Işık kirliliğinden fazlasıyla etkilenir miyim,etkilenirsem 8se almak para ziyanlığı mı olur?Gerçi 5" etx125 e 700$vermek de para ziyanlığı gibi geliyor.Doğrusu biraz kafam karıştı.
Özetle 8se ışık kirliliğinde ne kadar etkilenir,internetten yorumları okuduğumda ışık kirliliği olan yerlerde 6se ile aralarında anlamlı bir fark olmadığı yazılmıştı.CloudyN da ise ışık kirliliğine rağmen şaşırtıcı derecede iyi olduğu belirtilmiş.Doğrusu nexstar 8se şimdilerde öne çıkmış durumda ancak bunların dışında da teleskop önerebilirsiniz,ne de olsa yaza kadar araştırmaya daha çok vaktim var.Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum
Merhaba,

Siteye yeni üye oldum sayılır ve zevkle takip ediyorum. Astronomi ile uzun yıllardır ilgilenen, çok okuyup araştıran birisiyimdir. Kitaplığım evren, fizik ve astronomi konulu yayınlardan geçilmiyor o derece :) Uzun süredir Konus 20x80 dürbün ile de terasımda gözlem yapıyorum. Artık biraz daha bunun üzerinde iyi bir teleskop ile başlamak istiyorum. Garanti siteden Harun Bey in yanına uğrayarak bu konuda kendisinden yardım istedim. Dürbünümü bana satan da yine kendisidir. O da sağolsun bana Konus un şu anda elinde bulunan 200 mm açıklıklı 1793 modelini önerdi. Gerçekten kaçırılmayacak bir teleskop fakat fiyatı şu an için buna ayırabileceğimin biraz fazla üzerinde. (1.850 TL) Ben bütçeme biraz daha uygun olabilecek hem ayna çapı derin uzay gözlemi için tatmin edici düzeyde ışık toplayabilen hemde ay ve gezegen gözlemleri için odak uzunluğu yeterli bir teleskop arıyorum. İşin aslı mesela ayı dürbünümle aylardır gördüğümün ötesinde artık daha yakından görmek istiyorum mesela. Celestron Astromaster 130 EQ ilgimi çekiyor fakat bunun da odak uzunluğu bana pek yeterli gelmiyor (650 mm). Meade bresser Pollux 150x1400 modeli de sanırım barlow lens kullanıyor. O yüzden buna da çok fazla güvenemedim. Ben bu noktada takip motoru da içeren ve başlangıç için yeterli bir kundağa sahip en fazla 1.200 - 1.300 TL bütçe ayırabileceğim fakat sonrasında içime sinecek ve uzun süre kullanabileceğim bir ilk göz ağrısı arıyorum.
Forumun değerli yetkililerinden bu konuda yardım ve önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.
Merhaba Sinan Bey,kısaca aklınızı karıştırmak gerekirse :)
Uzun vadede astrofotografi ile ilgilenecek misiniz?Kundak seçimi bu noktada önem kazanıyor.Meade pollux larda barlow kullanmak gibi bir durum söz konusu değil.Barlow kullanımı opsiyoneldir.İyi seeing koşullarında kaliteli bir barlow ile çok keyif alabilirsiniz.Gözlem noktanız terasınız mı?
Şahsi fikrim uzun bir araştırma ve okuma sürecine girip bu esnada biraz daha fazla para biriktirmeniz.Zaten mevsim gözlem için pek uygun değil.Yabancı forumları da takip ederseniz sorularınıza daha hızlı cevaplar alabilirsiniz sonuçta forumdaki uzman arkadaşlar biraz bezmiş durumda gözlemlediğim kadarıyla.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin
Sinan bey aramıza hoş geldiniz. 1 aydır buradayım aralıksız bişiler sordum sonunda tüm üstadlar sustu :D Bezginliğin nedeni benim diye düşünüyorum :)
Yurtdışı bağlantınız varsa direk yurtdışından alın. O ayırdığınız bütçe ile Türkiyede istediğiniz tarz birşeyler bulamıyorsunuz. Aynı durumu yaşamış ve halen yaşıyor olan biri olarak yazıyorum bunları. Bir kaç sayfa geriye doğru okursanız neler dediğimi göreceksiniz deli dana gibiydim :) Sonunda birşeyler aldım geçtim halen elime gelen bişi yok katakulliye geldim ama bişiler almış ve bekliyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bence harun beyle tekrar konuşun bi güzellik yapsın o modeli alın geçin ilk göz ağrınız olacağı için nolursa olsun seveceksiniz :)

Genel Özet :
- İyi bir kundak herşeyden önemlidir
- Astrofotoğraf için teleskop şart değildir.
- Tam manası ile takip yapamadıktan sonra derin uzay fotoğrafı çekilmez.
- Tripod ve 30" lik çekimlerle harikalar yaratılabilir.
- İnsan gaza geldimi tüm tavsiyeler önemini yitirir ve Bütçeye uygun birşey alınır.
- Hata yapa yapa öğrenmek en ilkel ve geçerli yöntemdir :P

saygılar

imza : Bir çaylak
Mehmet Bey ve Onur Bey,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Evet terasımda gözlem yapıyorum ve bu hususta kendimi biraz şanslı hissetmiyor değilim :) Gerçi hoş bu günlerde pek terasa çıkmak akıl işi olmuyor :) Onur Bey, Harun Beyin önerdiği teleskopta aklım kalmadı değil açıkçası ama taksitle almak istesem bile biraz tuzlu oluyor ve pek cesaret edemedim. Biraz daha beklemek ve araştırmak daha mı mantıklı olur acaba. Bu işte sabır en önemli husus anlaşılan...
Beklebiliyorsanız tabiki bencede bekleyin. Geçen yaz eyp-optik güzel bi kampanya yapmış mesela. Yine öyle birşey olabilir. Yada teleskobum.com yada harun beyin sitesi. Bana söylenen ve okuduklarımın özeti, muhakkak güzel bi kundak alın üzerine ne koyarsanız gidiyor zamanlada tüp ü değiştirip gezegenden derin uzaya doğru devam edersiniz. Yalnız forumda dolaşınca yazıları okudukça resimleri gördükçe bi an önce birşeyler sahip olma isteği kamçılanıyor ona dikkat edin :)
Aradığın özellikler için fiyat olarak epey hoşuna gidecek bir kombinasyon yazıyorum. Aradığın iyi açıklık ve yüksek f oranıda var. Ama 1800TL lik bişey düşünürsende hiç düşünmeden Omni XLT serisine bak derim. Neyse aşağıda sanırım aradığın teleskop kombinasyonu mevcut. Motor distribütörde vardır bayilerde yoksa. Yılların Meadecisiyim(Gönlüm Takahashi tabi ama:P) son zamanlar Celestroncu oldum:)

Celestron AstroMaster 114EQ (114mm (4.5”) çap Newtonian reflektör, 1000mm odak uzunluğu (f/9))
+ Motor Sürücü, AstroMaster için = (359 $ + KDV) + (72 $ + KDV)
Sinan Duygulu yazdı:Merhaba,

Siteye yeni üye oldum sayılır ve zevkle takip ediyorum. Astronomi ile uzun yıllardır ilgilenen, çok okuyup araştıran birisiyimdir. Kitaplığım evren, fizik ve astronomi konulu yayınlardan geçilmiyor o derece :) Uzun süredir Konus 20x80 dürbün ile de terasımda gözlem yapıyorum. Artık biraz daha bunun üzerinde iyi bir teleskop ile başlamak istiyorum. Garanti siteden Harun Bey in yanına uğrayarak bu konuda kendisinden yardım istedim. Dürbünümü bana satan da yine kendisidir. O da sağolsun bana Konus un şu anda elinde bulunan 200 mm açıklıklı 1793 modelini önerdi. Gerçekten kaçırılmayacak bir teleskop fakat fiyatı şu an için buna ayırabileceğimin biraz fazla üzerinde. (1.850 TL) Ben bütçeme biraz daha uygun olabilecek hem ayna çapı derin uzay gözlemi için tatmin edici düzeyde ışık toplayabilen hemde ay ve gezegen gözlemleri için odak uzunluğu yeterli bir teleskop arıyorum. İşin aslı mesela ayı dürbünümle aylardır gördüğümün ötesinde artık daha yakından görmek istiyorum mesela. Celestron Astromaster 130 EQ ilgimi çekiyor fakat bunun da odak uzunluğu bana pek yeterli gelmiyor (650 mm). Meade bresser Pollux 150x1400 modeli de sanırım barlow lens kullanıyor. O yüzden buna da çok fazla güvenemedim. Ben bu noktada takip motoru da içeren ve başlangıç için yeterli bir kundağa sahip en fazla 1.200 - 1.300 TL bütçe ayırabileceğim fakat sonrasında içime sinecek ve uzun süre kullanabileceğim bir ilk göz ağrısı arıyorum.
Forumun değerli yetkililerinden bu konuda yardım ve önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.
1000-1200 tl bütçem var teleskop almak istiyorum alacağım teleskop nebula,gezegen gözlemi yapması benim için çok önemli ben araştırdım celestron astromaster 114 EQ bir de meade bresser pollux (150/1400mm) ve de Konus 1795 Motormax 90mm f1200 bu üçü arasında hangisi iyi veya siz birşey önerirmisin çok memnun olurum teşekkürler :)
Meade Bresser Pollux, Celestron'un PowerSeeker serisinden 21049 PowerSeeker 127EQ kalitesinde bir teleskop o yüzden Meade'i ele.
Konus mu, Celestron mu diye konuşucak olursak bu modeller için, Konus'un motoru beraberinde veriliyor ama 90mm açıklık, Celestronda ise motor için bir 150TL daha vermen lazım ama açıklığı 114mm. Seçim senin bütçene göre tart biç ama Konus ya da Celestron derim.
HAMZA USLUOĞLU.... yazdı:1000-1200 tl bütçem var teleskop almak istiyorum alacağım teleskop nebula,gezegen gözlemi yapması benim için çok önemli ben araştırdım celestron astromaster 114 EQ bir de meade bresser pollux (150/1400mm) ve de Konus 1795 Motormax 90mm f1200 bu üçü arasında hangisi iyi veya siz birşey önerirmisin çok memnun olurum teşekkürler :)
evt daha önce teleskop kullandım gözlem yerim kocaman bir bahçem var ve ışık kirliliği çok fazla değil başka teleskoplar da önerin lütfen derin uzay gözlemi yapmak istiyorum 1000 tl civarı bütçem var yardım bekliyorum dediğim gibi derin uzay gözlemi gezegen gözlemi fotoğraf çekme bağlantılı
Aşağıda yazdığınız teleskop takip motorlu ama odak uzaklığı 600mm yani hızlı bir teleskop. Fotoğraf çekmek için iyi sonuç verebilir ama odak uzaklığı 1000mm olan teleskoplardan daha az büyütme sağlar aynı mercek takıldığında. Önemli olanın açıklık olduğunu dikkate alırsak büyük açıklık iyidir, derim sonuçta 70mm, 900mm f uzaklığı 1000 in vericeği kalite nerdeee 130mm f uzaklığı 600mm nin vericeği kalite nerde:)
HAMZA USLUOĞLU.... yazdı:Celestron AstroMaster 130 EQ (31051) 130mm peki bu motorlumu motorlu ise bunu alıcam bu arada teşekkürler
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 142