Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Sevgili Onuır,

Çok fazla detaya girmeyeceğim çünkü bu konuların çok detaylı konuşulduğu mesajlar var forumda ama şu kadarını söyleyeceğim, acele ettiğin için paranı boşa harcıyorsun şu anda. Kamerayı da keşke modifiyeli almanın bir yolunu bulsaydın.

CG4 kundakla fotoğraf falan çekemezsin bence parana yazık. Alacağın minimum kundak CG5 olmalı, goto ve autoguider var hiç değilse.

Neden bu acele onu anlamak mümkün belki ama teleskobu ya da kundağı olmadığı için kimse hayati bir tehlike yaşamaz. Zaten kış aylarındayız, kullanabilmek için çok sayılı günün olacak. Sonuçta acele ettiğin için yanlış seçimlere para harcadığınla kalacaksın ve önümüzdeki bahar aylarından sonra aldığı sistemin ne büyük bir hata olduğunu idrak edeceksin.
Merhaba Onur bey,
Belirtiğiniz bu sistemle derin uzay fotoğrafları çekmeniz mümkün ancak bu teleskop ve benzerlerinde fokuser 1.25 Inch ölçüsünde.Bu fokuserlerden çekeceğiniz fotoğraflarda önemli ölçüde köşe kararması olacaktır.İlave olarak kutup ayarı için bir polar scope almanız gerekecek.Teleskoplu çekim için CG-4'ün takip süresi sıkıntı yaratabilir...

Bence alacağınız teleskop 8 Inch'in altında olmamalı,bu teleskopların hemen hepsinde 2 Inch ölçüsünde daha sağlam bir fokuser kullanılıyor ve köşe kararması sorununuz olmaz.Alacağınız şu tip bir teleskop ile işinizi fazlasıyla görürsünüz:
http://www.celestron.com/c3/product.php ... &ProdID=55

Şu an dikkatinizi çekmesede alacağınız teleskobun Go-to'lu olması kıymetli gözlem sürenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacak.Gökyüzüfotoğrafçılığında bütçenin çoğu teleskoba değil kundağa harcanmalı,kundak daha önemlidir...

Güzel bir fotoğraf makinası aldınız,hayırlı olsun güle güle kullanın...
Bence acele etmeyin.Eğer genişaçı çekimlerini seviyorsanız ilk etapta D-SLR ve çeşitli lensler kullanarak çekimler yapabilirsiniz.Basit bir tripod ile takımyıldızlarını çekmeye başlayabilirsiniz...

Selamlar,
Cüneyt
Sedat bey samimi uyarınız için çok teşekkürler. Bende böyle bir hata yapacağımdan endişe duyuyorum. Forumda okuduklarım ve bütçem dahilinde alabileceğim en iyi modeli alarak bu işlere başlamak istedim. Ve hazır gümrüksüz ve kargosuz Avrupa dan bir şeyler alma şansım varken de bu işi halledeyim dedim.
Sedat Bilgebay » 03 Oca 2011, 23:14 yazdı: Evet arkadaşlar...fotoğraf çekmek için mutlaka iyi bir teleskop almayı bekleyenler sanırım 50mm lens ile neler yapılabildiğini görünce biraz çalışmaya başlayacaklardır.

Ben sizin yerinizde olsam, teleskop yerine güzel bir kundak ve kılavuzlama sistemi (autoguider) peşinde koşardım öncelikle...elinizdeki kamera lensleri ile çekilecek daha neler var neler!
Forumda böyle bir yaklaşımınız var. Bugün Cüneyt beye de ö.m attım ve bu konuda danıştım. Acaba diyorum bu Avrupa dan ürün getirtme işinde teleskop yerine 550D ile ilgili bişiler mi getirtsem. Çünkü hem sizin hem cüneyt beyin hemde o tarz(teleskopsuz) fotoğraflar çeken diğer ustaların sonuçları da beni heyecanlandırıyor. Teleskop u yaz aylarına erteleyince 500-600 € gibi bir bütçem var şu an için en akıllıca harcama nasıl olmalı.
p.s:CG-5 ve üstü almalısın uyarınız kayıtlarıma alınmıştır.

Cüneyt bey 1.25 ve köşe kararması durumu uyarınız için teşekkürler. Bu bilgide kayıtlarıma alınmıştır :).
8" lere bakmaya başlayınca bütçemi zorluyorum. 550D beklenmedik bi harcamaydı benim için. (Nikon 90-5000 ile deneyler yapacaktım) onun için alabileceğim en üst 6" olabiliyor şu an için. Ama bir diğer yandan hiç teleskop almama ihtimalide göz kırpmaya başladı Lens ve diğer aparatlara yoğunlaşabilirim.

Biraz daha bana tahammül ederseniz bundan sonra resimlerim ile eşlik etmek istiyorum sizlere acemilik sürecini hayırlısıyla bi atlatabilirsem tabi :)

Hertürlü görüş ve öneriye açığım.
Sevgili Onur,

Birinci önceliğin iyi bir kundak almak olmalı...teleskop sonraki iş. Kundak alana kadar tripodla dahi güzel fotoğraflar çekebilirsin. Keşke kamerayı geri verebilsen ve Amerikadan Astro modifiyeli bir kamera alabilsen.

Aşağıda 50mm lens ile çektiğim bir resmi paylaşıyorum tekrar. Bu resmi daha önce forumda paylaşmıştım ama bugün yeniden işledim. Sanıyorum bu versiyon daha iyi oldu.

[img]http://astrobin_images.s3.amazonaws.com/59706f1a-aa36-423a-bb6b-ad6392459863_thumb.png[/img]

Bu işte ekipmandan çok teknik önemlidir. Bir sürü ekipman alıp hala güzel fotoğraf çekemeyen binlerce insan var dünyada.

Sana tavsiyem forumda çekim ve işleme tekniği üzerine olan başlıkları okuman. Ayrıca ingilizce biliyorsan http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... s.php?Cat= adresinde Nights forumlarına üye olarak dağarcığını doldurmanı tavsiye ederim.

Sevgiler
Güne yine araştırmalar ile başladım.

Teleskop için 8" CG-5 ve 2" focuserli Bu modeli buldum 35-40 kg gibi bi ağırlık ile Karaburun tepelerinde nasıl dağ bayır dolaşacam bilemedim.

Daha sonra sadece fotoğraf için neler alabilirim e baktım Losmandy StarLapse bunu buldum. Ancak bu haliyle bile telescope dan pahalı bi seçim. Bunu alırsam başka hiç birşey alamıyorum. Sayfadaki samanyolu fotoğrafı çok hoşuma gitti tabiki benim foto.mak. ve lens im ile onu öyle çekemem ama bu tarz fotolar çok hoşuma gitmekte.

Daha sonra sadece mount bakayım dedim ve Skywatcher EQ5 Pro SynScan GoTo bunu buldum. Üsteki teleskop ve mount un toplam fiyatı kadar. Peki bu mount u aldım dersek fotoğraf çekmek için başka neler almam gerekecek? 8" den vazgeçeyim bu sene mount ve fotoğraf mak. ile çekim yapayım. 2012 sonlarına doğru da bi 8" almayı düşünürüm yada lens değiştirip makina çekimine devam edebilirim.

Son olarakta Skywatcher Merlin Multi-functional bunu buldum. Sizce buda başlangıç için güzel şeyler sunmuyor mu? Ve klasik sorunum bununla beraber başka bağlantı aparatları yada ilk etapta almam gereken başka neler vardır? Bununla çekilmiş örnek resim bulamadım.

Fotoğrar makinasına yatırım yapmak daha sıcak gelmeye başladı gözüme. Sanırım tripod, motor vs yoğunlaşacam. Belki yaza doğru uygun fiyatlı sadece gözleme dayalı bi mercekli teleskop seçebilirim.
Mesajımı yazarken sizden yeni mesaj gelmiş. Teleskop almaktan vaz geçtim Sedat bey. Orta halli bişi alıp mutsuz olacağıma iyice fotoğraf konusunda piştikten sonra yarı profesyonel bir teleskop daha akıllıca duruyor. Foto. Mak. iade edemem sanıyorum. O modifiyeli model şansımı kaybettim. Forumdaki çekim ve işleme başlıklarına 550d yi almadan önce meraktan bakmıştım ancak çoğu şey pek birşey ifade etmedi bu tip olayları test ederek bol bol hata yaparak öğrenmek daha iyi sanıyorum. Bu geceden itibaren okuya okuya bazı denemeler yapacam düz tripod ile. Az önceki mesajımdaki Losmandy ve Merlin Multi ler hakkındaki görüşleriniz nedir? Yada gece gökyüzü çekimine başlarken eq1-2 bir mount ile denemeler mi yapsam. Sonuçta ben 1 ay önce derin uzay fotoğrafı çekmekten çok gökyüzünü incelemek istiyordum daha sonra okudukça ve gördükçe uzay fotoğrafına yoğunlaşmam gerektiğini hissettim şimdide gözlemi ayrı fotoğrafı ayrı çekmemin bana daha çok uyacağını düşünüyorum. Yaza doğru yada bir sonraki yıl gözlem amaçlı mercekli bi teleskop alıp o isteğimide halledebilirim.
İngilizcem o siteyi sadece gözlemlemek için yeterli olacaktır yani yeterli değil. Ancak orayıda dolaşacağımdan emin olabilirsiniz bilgiye aç bi çaylağım :)
Birazdan bir de sırf tripod ile çekmiş olduğım bir resmi paylaşacağım...artık sen karar ver duruma :)
[img]http://astrobin_images.s3.amazonaws.com/8f06a36d-88d6-42a6-9aba-b901fac500d2_thumb.png[/img]

Bunu 15 mm lens ile tripod üstünde ISO 6400 de çekmiştim. Senin gibi arkadaşlara fikir verebilmek adına.

İstiflemesinde bir hata yapmışım o nedenle yıldızlar uzamış biraz ama yakında bu ve benzeri başka çekimleri tekrar işleyeceğim. O zaman sonuçlar çok daha güzel olacak.
Harika özendirici bi çalışma. Evet bir fikir verdiniz.
Normal bi tripod var. Haftasonu da şehir dışında olacam bol bol deneme yaparım. Yurtdışı alımı içinde belki bi lens yada sırf bu işleri deneyimlemek için eq1 mount (EQ1tisch) ve motor alabilirim 100 € civarı tutuyor ilk tecrübeler için gözden çıkartılabilecek bi mebla. Hatta çokta iyi olmayan eq1 li bir teleskop seçip AY a falan bakmak ve eq1+motor ile de teleskopsuz çekim denemelerine başlayabilirim sanırım(eq1 e 550d bağlama aparatı diye bişi varmı). 2012 yada 2013 yaz a girerkende 8"lik bir sisteme geçer derin uzay denemelerine başlarım. Sizce nasıl bu harekat planım :umk

(EQ1Tisch çok pratik taşınabilir gözüktü gözüme ondan ona baktım teleskopsuz sadece ekvatoryal takip edeyim diye)
Merhaba Onur bey,tecrübe kazanmak ve asıl yatırımı sonra yapmak üzere bu yola başvurabilirsiniz.Canon 550D'yi EQ-1 kundağına takıp 18-55 ve alacağınız başka lenslerle takipli genişaçı fotoğrafları çekebilirsiniz.EQ-1'in performansından çok fazla birşey beklemeyin ancak 100 euroluk gözden çıkarılacak bir meblağa ile gökyüzüfotoğrafçılığına giriş yapmış olursunuz...

Bu alışverişi yurtdışından yapmanız gerekmez,yurtiçinden aynı fiyata alabilirsiniz.Bende önce şöyle bir model almıştım:
http://www.hepsiburada.com/Liste/konus- ... yId=354988

Bunun tüpünü söküp D-SLR makinamı üzerine taktım.Bu bağlantı için demirden küçük bir lam parçası ayarlamanız gerekir.Şu başlığı gözden geçirin (2. sayfa ):
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=1114

Alırsanız EQ-1 kundağını masa tipi sakın almayın ( Doğada masa bulamazsınız!!! ) normal tripodlu olanı tercih edin.Dediğim gibi EQ-1 den fazla birşey beklemeyin sadece olaya giriş yapmış olursunuz ve 60mm ile aya bakarsınız...

Sizin mutlaka edinmeniz gerekenler: ( Yıldız atlası, Gökyüzünü Tanıyalım gibi kitaplar, Stellarium pogramı , astronomiye uygun bir dürbün , Canon 550D için bir telelens )

Selamlar,
Cüneyt
Masa tipi kundak alınmayacak kayıtlara geçti :)
Linki okudum, çok yararlı. Oradan birde Türk astro linki gördüm ama okuyacak fırsatım yoktu. Yarında orayı kurcalayacağım.
bu sayfadaki fotoğrafa bayılıyorum. Lens olarak 14mm 2.8 yazmışlar. Sizin öneriniz nedir.
Merhaba Onur bey,
Bence şu an böyle bir lense hiç ihtiyacınız yok,zaten 14 mm 2,8 L 'nin dışarıdaki fiyatıda 1500$!! Şimdilik elinizdeki canon 18-55mm lensini kullanın,bunun 18mm'si ilede samanyolunu çekebilirsiniz.İlerde ihtiyaç duyduğunuzda ultra genişaçı için canon 10-22mm EF-S ( 650$ ) gibi bir lens bakabilirsiniz...

Bence bu tip lenslerden önce Sigma 70-300mm APO, Canon 70-300mm USM gibi bir telelens ihtiyacı daha çok olacak.Tabii her zaman için sabit odaklı Canon 400mm L f/5,6 ( 1200$ )gibi lensler daha iyi sonuç verir ancak bu tip lenslerin fiyatı çok yükdek...

Selamlar,
Cüneyt
Çok teşekkürler Cüneyt bey. Bu gece bi terslik olmazsa şehir dışına çıkacağım biraz sağı solu çekerim birazda donarım :)
70-300mm lere hangi tür fotoğraflar için ihtiyacım olacak artık teleskop alıp 550d ile çekim yapmaya niyetim yok,o lens önerileriniz teleskop için miydi normal tripod la çekimler için mi.
Resim

Merhaba Onur bey,teleskop almadan kundağın üzerine sadece fotoğraf makinanızı takarak elinizdeki 18-55mm ile çekimler yapabilirsiniz.Bir süre sonra ise objeleri daha yakından çekme isteği ortaya çıkar.Bu nedenle 2. adım olarak bir telelens bakılır...

Fotoğrafçılıkla ile ilgili başlıklarda D-SLR ve çeşitli lensler kullanılarak çekilmiş çok sayıda fotoğraf mevcut,onlara bakabilirsiniz.Hepsinde çekim bilgileri mevcut...

Bol fotoğraflı günler dileklerimle...
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 142