Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Teleskop almak istiyorum, ekşi sözlükte teleskoplarla ilgili amatör biri için verilebilicek en güzel bilgiyi veren kişi saolsun yazısının başında bu siteyi önermiş. Laf hazır oraya gelmişken reflektör ve cassegrain teleskop arasında kaldım şuan teleskoba ayırabileceğim bütçe 5000 tl (küsürat önemli değil tabiki :) ) bu bütçeyle galaksileri görebiliceğim güzel bi cassegrain alabiliceksem ne güzel ve f oranı düşük olsun istemiyorum o yüzden dobson gibi bir şey düşünmüyorum yani nasıl bir şey önerirsiniz bana? 17 yaşındayım ve amatöründe amatörüyüm astronomiyle çok ilgileniyorum ama teleskoptan 1 kez bile bakmışlığım yoktur..
CerenErim yazdı:Teleskop almak istiyorum, ekşi sözlükte teleskoplarla ilgili amatör biri için verilebilicek en güzel bilgiyi veren kişi saolsun yazısının başında bu siteyi önermiş. Laf hazır oraya gelmişken reflektör ve cassegrain teleskop arasında kaldım şuan teleskoba ayırabileceğim bütçe 5000 tl (küsürat önemli değil tabiki :) ) bu bütçeyle galaksileri görebiliceğim güzel bi cassegrain alabiliceksem ne güzel ve f oranı düşük olsun istemiyorum o yüzden dobson gibi bir şey düşünmüyorum yani nasıl bir şey önerirsiniz bana? 17 yaşındayım ve amatöründe amatörüyüm astronomiyle çok ilgileniyorum ama teleskoptan 1 kez bile bakmışlığım yoktur..

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 4251/detay

İstanbul'da veya yakınlarında iseniz inceleyerek elden alabilirsiniz. 6" olanı bile hepsiburada'da 7600 lira. Adamla 5000 liraya anlaşabilirsiniz sanırım. 5000 lira tam yarı fiyatı olur.
Ali Yılmaz yazdı:Arkadaşlar Jupiter'i ve üzerindeki göz şeklini net olarak görebileceğim ve kayda alabileceğim kameralı teleskop arıyorum. Bu konuda en uygun fiyat çözümünü nereden bulabilirim? İmkanlarım sınırlı, masraf çok. Çıkma da olur. :)
Böyle kombo halinde satılan fantastik cihazlar mevcut değil :) Çıkma kelimesi de hiç bizim hobiye uyan bir şey değil. Yıllardır aynı şey, söyleye söyleye dilimizde tüy biterken değişen bir şey olmuyor. Öyle jüpiterin göz şeklini gözle çok net gören teleskop diye bir teleskop satılmıyor, kayda almak da öyle tak kamerayı çeksin sana al habıl diye bir olay hiç yok. Forum son bir senedir atıl olsa da hala çok zengin bir kaynak olma görevini sürdürüyor. Bolca okuyun güzel kardeşlerim. Sonra mantıklı sorular sorun ki biz de saçma sapan sorulardan bezdiğimiz foruma geri dönüp sizlere doğru bilgiler verecek şevki geri kazanalım :D
Tepearası yazdı:Merhabalar;
Teleskop konusunda güncel tavsiyelerinizi merak ediyorum.
Atilla hocanın ürettiği teleskopu kullananların memnuniyeti nasıl acaba?
Fabrikasyon teleskoplarla farkı nasıl?

Üst düzey bir teleskop önereceğiniz markalar nelerdir.
Üst düzey bir teleskop nedir? Hubble var!!! Mt. Palomar telescpoe, ESO şili teleskopları var, james webb teleskobu inşaa halinde bitti biticek? 30 metrelik teleskop projesi ihale edildi vs. vs. Kaç milyar doların var? :D Gel biz sana daha cüzi fiyatlı bişeyler bulalım istersen. Sanırım milyar dolarlara çıkamazsın gibi geliyor bana :D Bir kaç yüz dolar ayarla yeterli :D
Merhaba;
Bu işe yeni başlayacak bir amatör olarak yaptığım araştırmanın ardından National Geographic 76/700mm modele karar verdim. Bu fiyat aralığında başka bir teleskop tavsiye edebilir misiniz? National Geographic 76/700mm dışında başka bir tavsiyeniz varsa nedenini bilgi edinmem için paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Procyon yazdı:Merhaba;
Bu işe yeni başlayacak bir amatör olarak yaptığım araştırmanın ardından National Geographic 76/700mm modele karar verdim. Bu fiyat aralığında başka bir teleskop tavsiye edebilir misiniz? National Geographic 76/700mm dışında başka bir tavsiyeniz varsa nedenini bilgi edinmem için paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

O pek bir işe yaramaz. Aynalıda 150 mm çaplıdan aşağısına pek bakmayın. Merceklde 70x700, 70x900 gibi ölçüler gayet iyi. 76/700 değil 114/500, hatta 114/100 ölçüsünde aynalılar bile 70x700 mercekli kadar verimli olmaz. 127/1000 ve 130/650 aynalılar da iyidir. 150 mm aynalı daha da iyi.
Merhaba bir teleskop almayı düşünüyorum . Amacım nebulaları , Andromeda galaksisini vb. kısaca derin uzay objelerini görmek . Tasco Spacestatıon 114x500 mm Reflektör teleskop modelini gördüm ve beğendim . Sizlerin bu marka ve model hakkında yorumlarınızı almak isterim . Mercek kalitesi nasıldır acaba ? Şimdiden teşekkürler .
En son kenan01 tarafından 25 Nis 2016, 17:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Bu konuda daha önce bilgi verilmiş ama ben de söyleyeyim,Ciddi anlamda gözlem yapmak istiyorsan 150 mm den aşağısı yetersiz kalacaktır.Bu teleskopla ayın kraterlerini.jüpiterin çizgisini ve saturn ün elips şeklinde halkasını göebilirsin ama detay için yetersiz kalır. İstersen kendi teleskobunu kendin yapabilirsin.Kendine güveniyorsan ayna ve teleskop yapım malzemelerini ben gönderebilirim
Gezegen gözlemi için 70 mm çaplı mercekli bir teleskop, bir 70700 veya 70900 yeterli bence. O kadar masrafa gerek yok. Venüs'ün evreleri, Jupiter'in kuşakları ve uyduları, Satürn'ün halkası ve Titan uydusu, bir de Ay yüzeyini görürsünüz her ikisiyle de. Daha ötesi çok büyük teleskoplar demek.
Ücret çok fazla olmamak kaydıyla sıkıntı yok amacım gezegenleri çok iyi bir şekilde gözlemleyebilmek. Ayrıca nexstar 102 slt nin odak uzaklığı 660 mm bu sıkıntı çıkarır mı? Ve gezegen gözlemi öncelikli olarak bulutsuları gözlemlemek için ( gezegen daha öncelikli bulutsular olmazsa olmaz değil ) hangi teleskobu önerirsiniz ? Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
  • 1
  • 130
  • 131
  • 132
  • 133
  • 134
  • 142

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]