Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
atila tınkılıç yazdı:Teleskopta goto özelliği var ama takip yapıp yapmadığını yazmamış. Eğer takip yapmıyorsa nasıl resim çekeceksiniz.Eğer takibe gerek yok webcam ile çekerim derseniz bu paranın yarısına aynı büyüklükte teleskop yapılabilir.
Atila hocam, ben bu teleskopların takip özelliklerini, astrofotoğrafi kapasitelerini ve atlas kundakla karşılıklı performanslarını sordum ve şu cevap geldi:
(özet olarak derin uzayda astrofotoğrafiye uygun değil)

Hi, The XX-16 would be fine for moon and planetary imaging, but the mount isn't designed for long exposure deep-sky astrophotography. It's an Alt/Az mount so it won't track in the proper orientation like an EQ mount would, and the result would be field rotation. The Atlas EQ-G is designed specifically for long exposure deep-sky imaging and would be the best choice for this kind of photography. Thanks! -Ken Orion Telescopes
Metin bey, dediğiniz doğru. Takip sistemi yoksa astro fotoğrafiye uygun değil. Webcam ile ay ve gezegen çekilebilir belki. Benim açımdan go to nun hiçbir önemi yok. İnsan aradığını kendisi bulmazsa gökyüzünü tanıma konusunda ilerleme kaydedemez.İşin zevkli tarafı kendin bulup gözlemlemek diye düşünüyorum
Merhaba arkadaşlar.
Adım Öner, 37 yaşındayım.
hem kendim için hem de 9 yaşındaki çocuğuma ilgi kazandırmak adına bir teleskop almak istiyorum.
Yaşadığım yer köy, bu nedenle şehir ışık kirliliği derdi yok.
jupiter, satürn, venüs, mars veya başka gezegenleri görebileceğim, (extralar olursa da fena olmaz) bir teleskop önerir misiniz?
700 tl civarı teleskopları araştırdım bir miktar, bunları 2. el olarak 300-450 tl arası değişken fiyatlarla bulabilirim.

Yani sıfırı 700 tl olan bir teleskop yeni başlayan biri için nasıldır?
Aklımdaki model Celestron Powereeker 80EQ ancak başka tavsiye de olabilir.
Aynalı istemiyorum çünkü doğayı ters gösteriyor. Ben doğa gözlemi de yapmayı düşünüyorum.
Bende aynasını yeniden yaptığım 116 mm ve 150 mm ayna çaplı 2 adet teleskop var. Aynaları yeniden yapıldığı için görüntü keskinliği oldukça iyidir. Siz yeryüzü gözlemi için mercekli teleskop düşündüğünüzü yazmışsınız ama 70 mm çapındaki mercek birçok şeyi görmede yetersiz kalacaktır.116 mm lik ayna bile 70 mm lik teleskoptan yaklaşık 2 kat daha güçlüdür.Ayrıca kara gözlemi için düzeltici de var. Düşünürseniz özel mesaj atabilirsiniz.
Selamlar arkadaşlar. Adım kerem yaşım 41.
Bende aranıza yeni katıldım ve teleskop almak istiyorum.
Amacım ay, gezegenler ve kara gözlemi.
Celestron Powerseeker 70 veya 80 eq yeterli olur mu? veya 300-400 liraya kadar
hangi teleskopları önerirsiniz? Lizer kötü bir marka mı? teşekkürler
Merhabalar Kerem Bey. Öncelikle gözlem yeriniz neresi olacak? Teleskop ile neler görmeyi umuyorsunuz? http://gokbilim.com/gozlem-notlarim-ve- ... les-t8385/ bu başlıkta Talat Bey'in çizimleri sayesinde teleskoptan baktığınızda nasıl birşey görürsünüz bir fikriniz olur. 70 mm meade ekvatoryel kundak başlangıç için gayet güzel bir seçim. Daha portatif birşey isterseniz 20x80 konus dürbün de başlangıç için iyi bir fikir olabilir.
mehmet GÖKÇE yazdı:Merhabalar Kerem Bey. Öncelikle gözlem yeriniz neresi olacak? Teleskop ile neler görmeyi umuyorsunuz? http://gokbilim.com/gozlem-notlarim-ve- ... les-t8385/ bu başlıkta Talat Bey'in çizimleri sayesinde teleskoptan baktığınızda nasıl birşey görürsünüz bir fikriniz olur. 70 mm meade ekvatoryel kundak başlangıç için gayet güzel bir seçim. Daha portatif birşey isterseniz 20x80 konus dürbün de başlangıç için iyi bir fikir olabilir.
Teşekkürler yanıtınız için. Görmek istediğim ay ve gezegenler. Bunun yanında dağları tepeleri ve araziyi de hedefleyebilirim. Aapartman son kat olacak gözlem yerim. Sanırım benim için 80 mm. civarı açıklık yeterli olur diye düşünüyorum. tekrar teşekkürler
-----Satıldı-----

Teleskop satın almayı düşünenlere öneri;

Celestron Astromaster 130 EQ-MD
349 TL

Aşağıdaki linkten sattığım teleskobum hakkında bilgi edinebilirsiniz.
http://gokbilim.com/satilik-celestron-a ... kop-t8682/

-----Satıldı-----
En son Baran Can tarafından 27 Ara 2013, 23:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Arkadaşlar 2 adet teleskop arasında tercih için yardım eder misiniz?
Celestron Astromaster 130 EQ (aynalı)
Celestron AstroMaster 90EQ (mercekli)

90 eq biraz daha pahalı.
mercekli ya da aynalı arasında tercih hangisinden yana kullanılmalı sizce?
doğa gözlemi yapmayı da düşünüyorum.
bulunduğum yer köy, ışık kirliliği yok. tertemiz gökyüzü var.
  • 1
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 121
  • 142

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]