Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
Yurtdışından teleskop almadım o yüzden kesintilerle ilgili yorum yapamam ama evet özel bir izin gerekmiyor. Yurtdışından alınan herhangi bir şeye verdiğiniz vergi kadar vergi ödüyorsunuz. 1000 dolarlık teleskop, örneğin gitar ile aynı kategoride.

Not: Bu hüküm dürbünler için hala geçerli mi bilmiyorum. Geçen sene teleskop için izin yok iken dürbün için gerekiyordu, belki o da kalkmıştır ama araştırmak lazım konu dürbün almak olunca.
Kullanıcı avatarı
gönderen buminhan
Dürbüne izin gerekiyor mu diye merak edeceklere aşağıdaki telefondan sormalarını salık veririm. Çok kolay ulaşılıyor.
Polis memuru gerekli yanıtları veriyor. Ben dürbünü sormadım, bilmiyorum.
0312-4624887 (Özel Güvenlik Daire Bşk.lığı-Ankara)>> silah ruhsatı isteyin.

Bu arada yurtdışı teleskop satıcı ve internet sitelerini uzunboylu araştırdıktan sonra teleskobum.com'daki fiyatları kıyaslamaya
başladım. Bilhassa ABD fiyatları üzerlerine beklenen ithalat masraflarını (nakliye,sigorta,vergi,kdv,gümrük komisyonu)
kabaca yüklersek aşırı fiyatlı olmadıklarını düşünüyorum.

Gidip konuşacağım bazı kıyaslamalı değerlendirmeleri ve izlenimlerimi gene burada yayınlayabilirim.

Bumin
Agenaastro.com dan sipariş ettiğim ürünler yaklaşık 1,5 hafta sonra bugün 14:00 civarı elime ulaştı. Posta görevlisine ücret sorduğumda herhangi bir ödemesi olmadığını söyledi. 167$ + kargo ücretli paket için gümrük vergisi bekliyordum.

Kutu üzerindeki etikette yazılar silik duruyordu. Hatta önce 107$ yazdıklarını sandım. Sonra baktım ortadaki rakam 0 mı 6 mı belli olmuyordu. Yine de nasıl oldu da gümrükten sıkıntısız geçti hayretler içerisindeyim.

İş yoğunluğundan ancak açabildim içini, şöyle bir baktım oynadım. Polarizeler, cheshire, barlow falan... Şimdi tek sıkıntım, dışardaki kara bulutlar ve gökgürültüleri.. Yeni ürünler yüzünden bir kaç gün daha hava açmaz artık.
Dosya ekleri
13052013547.jpg
13052013547.jpg (130.79 KiB) 1084 kere görüntülendi
Kullanıcı avatarı
gönderen setrox
buminhan yazdı:Dürbüne izin gerekiyor mu diye merak edeceklere aşağıdaki telefondan sormalarını salık veririm. Çok kolay ulaşılıyor.
Polis memuru gerekli yanıtları veriyor. Ben dürbünü sormadım, bilmiyorum.
0312-4624887 (Özel Güvenlik Daire Bşk.lığı-Ankara)>> silah ruhsatı isteyin.

Bu arada yurtdışı teleskop satıcı ve internet sitelerini uzunboylu araştırdıktan sonra teleskobum.com'daki fiyatları kıyaslamaya
başladım. Bilhassa ABD fiyatları üzerlerine beklenen ithalat masraflarını (nakliye,sigorta,vergi,kdv,gümrük komisyonu)
kabaca yüklersek aşırı fiyatlı olmadıklarını düşünüyorum.

Gidip konuşacağım bazı kıyaslamalı değerlendirmeleri ve izlenimlerimi gene burada yayınlayabilirim.

Bumin
Sabırsızlıkla bekliyorum..örnek teleskop fiyatıda verebilirseniz çok güzel olur. fiyat+kdv+gümrük ücreti+ekstralar+varsa kargo ücreti bu hesaplamaları yapabilirsek ama kesinleştirmek lazım işte
bende bunu samsundaki gümrüğe sormayı düşünüyorum.
ABD de teleskopların daha ucuz olduğu doğru.Oraya özel fiyat veriyor firmalar ve bu ürünleri yurtdışına göndermeleri yasak ve yasal bir iş değil.Zaten ürünün gönderileceği ülke yada bölge nakliye kısmında yazar.Örneğin yanlızca pensilvanya vs. Gibi yazar nakliyesi.Varsayalımki aldınız ve ürün gönderilecek. 10 KG lık bir ürünün nakliyesi(ebatta önemli sadece ağırlık değil hacimde ölçülüyor) gemi ile olursa 100-200 dolar ve kargo en az 1 ay sürüyor.Hızlı gönderi olsun uçakla alalım derseniz ürünün nakliyesi 300-600 dolar arasında(rakamları ptt den gönderi yapmak isterseniz görebilirsiniz, yurtdışındanda yaklaşık aynı fiyata gelir) Gelen ürüne %20 vergi ödersiniz. AB ülkelerindeki fiyatlar hemen hemen aynı fiyata gelecektir. Kısmen bazı ürünlerde indirim yapılıyor.Örneğin 120mm lık bir reflektör 1000 TL gibi bir fiyat AB ülkelerinde ama ağırlığa baktığınızda yalnızca cihazın ağırlığının- 30 kg civarında kutusu ayağı vs ekleyin 50kg ağırlığa ulaşacak ve nakliyesi daha fazla olacaktır. Nakliyede kırılma vs. gibi bir şey olursa durum çok kötü çünkü muhatap bulmanız çok zor. 100-200 TL ucuz olacak derseniz bu riski göze almanız gerekecektir.En iyisi bu riski zaten alıp yurtdışı ürün getirip satanlar var onlardan almak.Örneğin yaklaşık 1 ay önce meade ls 8 inç yurt içi satış fiyatı 9000 TL olar ürün sahibinden.comda 0 olarak 3250 TL ye satıldı.Nakit olmadığı için alamadım.İzmirden bir arkadaş almış...
Herkese merhabalar öncelikle.Yaklaşık 2 ay sonra ailemden biri Almanya'yı ziyaret edecek, hediye olarak teleskop isteyeceğim kendisinden. Çok pahalı bir şey olmayacak, ve gözlem tecrübem açıkçası pek yok. Max. 90-100 euroluk bir teleskop isteyeceğim kendisinden, bunun için Celestron 76 AZ'yi uygun gördüm. Havaalanında herhangi bir sıkıntı oluyor mu? Herhangi bir vergi ödenmeli mi? Ülkeye rahatlıkla sokulabilir mi? Ve teleskop nasıl?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. :)
Arkadaşlar Merhaba sizlere bir kaç soru sormak istiyorum ,

Yurt dışı alışveriş sitelerinden hiç bir ürün almadım ve http://agenaastro.com/meade-8-24mm-zoom-eyepiece.html ürünü teleskobum için almak istiyorum .

ürünü satın al kısmına geldikten sonra http://agenaastro.com/checkout/cart/ zip code bölümüne türkiyenin zip kodu 38000 mi yazacağız yoksa yaşadığımız şehrin posta kodunu mu? , birde 3 tane posta servisi var en ucuzu First-Class Package International Service $16.75 bu servis güvenli midir? diğerleri 42 ve 55 dolar alacağım ürünün fiyatı 74.5 dolar acaba gümrüğe takılır mı? Acaba şu anda gümrük için limit ne kadar?Dikkat etmem detaylar konusunda bana bilgi verirseniz size minnettar olurum her işin ilki zordur.
mehmet duran yazdı:...
ürünü satın al kısmına geldikten sonra http://agenaastro.com/checkout/cart/ zip code bölümüne türkiyenin zip kodu 38000 mi yazacağız yoksa yaşadığımız şehrin posta kodunu mu? , birde 3 tane posta servisi var en ucuzu First-Class Package International Service $16.75 bu servis güvenli midir? diğerleri 42 ve 55 dolar alacağım ürünün fiyatı 74.5 dolar acaba gümrüğe takılır mı? Acaba şu anda gümrük için limit ne kadar?Dikkat etmem detaylar konusunda bana bilgi verirseniz size minnettar olurum her işin ilki zordur.
Ben agena'dan alışverişlerimde zip code olarak kendi posta kodumu yazıyorum ama sanmıyorum ki amerika dışında bir etkisi var,çünkü uluslararası gönderi olarak değerlendiriliyor her şekilde.
En son hatırladığıma göre 75€ idi gümrük limiti, sıkıntı olacağını sanmam.
Ben alışverişlerimde First-Class USPS, yani en ucuz olanı seçiyorum. Amerikadan çıkana kadar takip edilebiliyor. Aynı barkod no ile PTT'den de takip edebilmiştim.
Talat Bey teşekkür ederim. http://agenaastro.com/meade-8-24mm-zoom-eyepiece.html merceğin yanına http://agenaastro.com/meade-8x50-rear-f ... 07828.html bulucu dürbün almak istiyorum lazer bulucu şehirde pek kullanışlı değil sizce ayrı ayrı mı ? almalıyım gümrük vergisinden kurtarmak için siz tavsiye edersiniz? ürünlerin toplam bedeli 150 dolar civarı. Birde laf lafı açtı kusura bakmayın sizin teleskobun 10" lik modeline sahibim Bana EZ finder ile gelmişti bulucu dürbün yoktu siz sonradan mı aldınız? Talat bey pahalı geldiği için Baader Hyperion MarkIII zoom alma konusunda kararsızım değer mi değmez mi? emin değilim siz nereden aldınız ? bunu alsam ne kadar gümrük öderim kaça mal olur.
Gözlem ağırlıklı olarak kullanacaksanız o tarz ekipmanlara (Baader) yatırım yapın uzun vadede kara geçersiniz. Gözlem zevkiniz artar. Ama fotoğraf hayalleri varsa o zaman skywatcher bile alsanız gayet iyi olacaktır. 50$ cıvarıydı sanırım çinden almıştım geçen aylarda zoom göz merceği.

Ayrı ayrı alıp 2 kere kargo masrafı çıkartmayın. İlla gümrük çıkacak diye birşey yok. Çıkarsa da meblanın genelinde 75€ luk kısım düşer geri kalan tutarın %20 si gümrük vergisi olarak sizden istenir.

Bir şık daha var. Sipariş notu kısmına düşük fiyat gösterirmisiniz 75$ üstünde vergi ödüyoruz bizim ülkede tarzı bişi yazarsanız fiyatları düşük göstertebilirsiniz. Ancak bu durumda size kargo takip garantisi veremeyeceklerini söyleyeceklerdir. Ben tamam sorun yok deyip bu şekilde de bir kaç ürün almıştım zamanında.
Onur bey ilginiz için teşekkür ederim .Teleskobu gözlem amaçlı kullanıyorum o zaman en iyi iki ürünü aynı anda şipariş etmek . http://www.teleskobum.com/asp/product/5 ... m-Mark-III fiyatı 890 tl yurtdışı fiyatı da http://agenaastro.com/baader-8-24mm-mar ... piece.html gümrük vs neredeyse aynı olacak o yüzden biraz kararsızım açıkçası ....

Onur Bey şu bulucu dürbün benim teleskobuma uygun mudur ? acaba bazıları ters gösteriyormuş? http://agenaastro.com/meade-8x50-rear-f ... 07828.html
Ben Baader'i teleskobum.com üzerinden taksitle almıştım. Baader fiyatı yüksek ama tabi benim gibi sadece görsel gözlem yapıyorsanız güzel bir yatırım. Tabi ki meade de işinizi görür, bu işin sonu yok, bütçemize göre değerlendirme yapmak gerek.

Benim teleskopta EZ finder ile geldi ve onunla aradığımı bulmama imkan yoktu şehir içinden. GSO bulucuyu ayrı olarak aldım. Kaba hizalamayı da netten aldığım 20tl lik yeşil lazerle yapıyorum. Tek başına lazer maalesef şehir içinde yetersiz, sönük yıldızlarla yol bulmak için büyütme şart. Hatta biraz daha fark verip benimki gibi RACI bulucu alırsanız hem görüntü düz olduğu için kafanız hem de bakış açısından dolayı boynunuz rahat eder diye düşünüyorum.
RACI bulucuyu pek anlayamadım ,ama ziyadesiyle işlevsel diyorsanız onu alayım tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı? link verebilir misiniz? bazı bulucuların ters gösterdiğini ve bizim teleskoplar için uygun olmadığını duydum. Baader Hyperion MarkIII zoom için" mutlaka almalısın aradaki görsel fark bariz" derseniz düşünebilirim.
RACI (right angle correct angle) = dik açı, doğru görüntü
yani görüntü ters değil, haritalarda ve gökyüzünde göründüğü gibi görünüyor. dik açı olması ise yüzünü tüpe yaslamadan rahatça bakabilmeyi sağlıyor.
Bu benim kullandığım 8x50 bulucu: GSO 8x50 RACI 5 derece civarı görüş açısı var, önden helikal odaklamalı, bir kez odaklayınca bir daha ayarlamaya gerek olmuyor zaten. Alırken dovetail base olarak standart seçersin. (Gerçi base yedek olarak durur, çünkü ez finderı söküp direkt onun bağlantı yerine takılabiliyor.)

Baader mutlaka gerek diyemem çünkü meade celestron vb zoom ları hiç görmedim ve karşılaştırma yapmadan aradaki fiyat farkına ne kadar değer birşey diyemiyorum.
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

It is the graphic designing software for Windows P[…]