Nasıl bir teleskop alacağınıza dair yardım istiyorsanız, elinizdeki teleskopu satmak istiyorsanız, ikinci el teleskop arıyorsanız...
gönderen Emre Evren
Türkiye'de neyazık ki Amerika dakilerden %150 Avrupadakilerin %100 fazla fiyatlara değerlerinin çok üzerinde Teleskoplar alıcı bekliyor.
(Bilmiyorum belki bilimi fazlaca önemsemeyen bir toplum olmamızdanmıdır yada bunlar teleskoptan falan anlamaz ne fiyat koysak alırlar diye mi tutuyorlarsa)

Hele bir de birleşik devletlerdeki fiyatları da inceleyen biri olarak
2.el 200$'a bile türkiyedeki 1000ytl lik teleskoplar mevcut
http://www.shopping.com/xPP-telescopes- ... ~OR-0~PG-8
http://www.buytelescopes.com/product_list.asp?t=2
http://search.ebay.com/ (telescope yazın 90$ a bile 6" var)
Seneye inşllh Amerika'ya dil-work&travel gitmeyi düşünüyorum benim merak ettiğim ben ikinci el 1000$ lık bir teleskop alsam oradan Türkiyeye sokarken nekadar ekstra vergi veririm kargo ücretleri vs...
eklenince acaba zarar edermiyim tabiki birde kargoda zarargörme-kabuledilmeme gibi zorluklar çıkarmı??? öğrenmek istiyorum
yardımcı olursanız çok sevinirim
----------------------------------------
Saygılarımla - Emre EVREN
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
merhaba,

deneyimli insanlardan dinlediğim ve forumlarda okuduğum kadarıyla; teleskobu kendi kutusunda getirmeyip bir bavulun içine koyarsanız zorluk çıkmayacağı.

saygılar...
gönderen Burak Bayar
merhaba,
bende bu konuda çok değerli bir abimden öğrendiğime göre
eğer direk net den sipariş verirseniz teleskop gümrükten geçemiyor nedeni teleskop askeri malzeme olarak görünüyor
usa dan gelirken getireceksen de kendi orjinal kutusu dışında getirmen gerekiyor ama X-ray dan geçerken görevliler sorun çıkartabilir.
gönderen tomkurt
Merhaba
Aranıza bir acemi katıldı inşallah burda pişip yardımcı olurum.
Benim de bu konuda derdim var.10" meade yada celestron gps destekli teleskoplar bakıyordum.ülkemizde göremedim bakmadıgım site kalmadı.neyse ingilizcemin yetersiz olmasına ragmen amerikan sitelerinde buldum ve fiyatı 2699 usd.kargo tutarı 600 usd tutuyordu neyse alacaktım kart bilgilerini verdim bi baktım kırmızı bir yazı ile üzgünüz,amerika ve kanada dısına satıs yok gibi tercüme edebildim.Çok istesemde alamıyacagım için üzüldüm.
Amerikaya gitmek mi gerekiyor.vize alabilsem hemen gidecem sonucta 600 usd kargoya verecegime ucak gidiş geliş yaparım amerikayı görmüş olurum diye düşündüm ama arkadaslar x-ray den gecerken problem olacagından bahsedince umutsuzlandım.ya el koyarlarsa onca masraf yap 3000 usd ver yansın para anca tek teselli amerikayı görmek olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
babam dubai den kamera ve fotoğraf makinesi getirdiğinde ikiside orjinal kutusundaydı ve kimse bişe sölemedi...

teleskopu biraz büyükçe bir bavul la getirirseniz ve aynı bavula bolca giysi sıkıştırırsanız kimsenin bişey diyeceğini sanmıyorum. adamın ülkesine getirip 3000$ para bırakıyosun :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Uğur,

Meade'nin Türkiye temsilciliği var.

http://www.optronik.com/eng/index.html

Ben olsam bu kadar karmaşık bir teleskopu (mümkün olsa bile) postayla yollatmam. Bir sorunun çıkarsa sonra ne yaparsın? Birkaç arkadaşımın Meade ve Celestron'u arızalar nedeniyle tekrar fabrikaya dönmek zorunda kaldı.

Meade ve Celestron'un yurt dışı satışları mümkün değil, bunu senelerdir benim yaşadığım Avrupadaki amatörler de deniyorlar. Bu konuda çok kesin bir tavırları var. Meade ve Celestron böyle bir satışı yapan bayinin bayiliğini derhal iptal ediyor.

Amerika'ya gitmek de bence bir çözüm değil. Hangi modeli almak istediğinden emin değilim ama bunların her biri bayağı büyük ve de ağır. Kabin bagajı olarak içeri alamazsın. Bagaja verirsen JMI nin ürettiği çok sağlam teleskop valizlerinden alman gerekecek, yoksa sağlam çıkmayabilir. Ayrıca bu kadar büyük bir şeyi gümrükden geçireceksen Allah kolaylık versin derim.

Üstelik bir şey daha var: Meade ve Celestron seri üretilen teleskoplar olmakla beraber Amerika'da bir bayinin dükkanına gitsen 70% ihtimalle o teleskopu stokta bulamayacaksın. Ben bunu birkaç kere yaptım, bayilerin çoğu oldukça zayıf durumda. Birkaç göz merceği ve birkaç küçük teleskop, hepsi o kadar. Gerisinin sipariş edilmesi gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
okurken bile yoruldum.... :cry:

KALSIN ben almayayım .... :wink:
gönderen F HASSAN NURANOĞLU
Ürün Tutarı : 500$
Navlun(Kargo) : 15Kg lık bir ürün için 146$+140$ (anlaşmalı firmalar için geçerli,istanbul gümrük teslim fiyatı)
100kg altındaki ürünler 9,78 $ kargo toplama bedeli 140$(bunu soylemezler teslimatta ortaya çıkar)
Sigorta : 25$ (%3 15 işlem ücreti 10$)
Havale ücreti : min. 40$ (bu işlemi k.kartı ile öderseniz bankadan havale dekontu almanz gerekli %3-4 arası işlem ücreti ithalatta)

KDV ve Gümrük bedelini ürünü cif yaptıktan sonra hesaplamanız gerekli (önemli)
Ürün+navlun+sigorta = 811$
Gümrük bedeli : 43$ (% 4,5)(kdv li hali alınacak)
KDV %18 : 146$

Gümrük Masrafları
Damga pulu vergisi : 20$
Ardiye Ücreti : 100$ (hertürlü ödeme yapıyorsunuz, antrepolar para kazandığı için min 1 gün adamınız varsa)
Gümrükçü Komisyonu : 150$ (Herkes 100$ diyor inanmayın)
Gümrükçü Vekaleti : 70$ (isteyene örnek vekalet gönderebilirim bu vekletten 3 adet notere onaylanması lazım)
Ordino Ücreti : 100$

Teleskop ve Aksesuarları(kamera adaptörü ve bu tür metal aksamlarda geçerli) İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü izni olmaksızın ithalatını gerçekleştiremezsiniz.
bu masraflar fazla ağır değil bürokrasiden dolayı 2 ay gibi bi sürede alınıyor,emn. gen. müd. tanıdığınız varsa (üst düzey) 10 günde çıkıyor,zorlaşmasının sebebi terör eylemleridir.
elden yaparsanız masraflarıda ekleyebilirsiniz.

ürünü sipariş vermeniz için proforması olması gerekiyor,proforma faturanız geldikten sonra
yukarıda yazdığım işlemlere başlıyorsunuz ve bu fatura ile emniyetten izin alacaksınız, siparişi hemen vermeyin adamınız olsa bile teleskop
Türkiye'ye girdiğinde 10 gün depoda bekler günlüğü 100 ytl den 1000ytl ödemek zorunda kalırsınız,adamınız yoksa 2 ayı siz hesaplayın.

bu sadece istanbul gümrüğüne girişidir.bundan sonra tekrar seyahati başlıyor bulunduğunuz yere mng kırılacak eşya olduğu için taşımıyor,ürünü sigortalamanız gerekli yoksa abd den gelir ve Türkiye de
başına başka işler gelebilir.
İst dışındaysanız gümrüğü olan başka bir bölgeden çekmek isterseniz, sizin gidip ürünü ve gümrükçünüz ün bulunduğunuz gönlgedeki gümrüğe sevki ni yapması gerekli
bu işlem içinde ayrı kargo ücreti min.50 $ ürünün ağırlığı ve ebatına bağlıdır.
Ayrıca bazı teleskopları kg olarak hesaplamyın mesela Dobsonian modeller çok yer kaplıyor kargosu çok tutar,ebat olarak 3 parça gelmektedir.başka modellerde bulunmakta sadece bu ürün çin geçerli değildir.

bir ay filitresini bile getirmek isterseniz bunlarda gümrüğe tabidir, 20$lık ay filitresi yaklaşık maliyeti 400Ytl(gümrük müşavirime dün hesaplattım) dir.
bu tür ürünler emniyet izni gerektiği için yurt dışı alışveriş sayfalarından alsanız bile bu ücretleri ödemeniz gerekiyor (%90 ödüyorsunuz)

bu bilgileri başka firmalarada sorabilirsini ve gümrükçülere size aşağıda linki vereceğim ithal izni ile ilgili, ürünleri oradanda görebilirsiniz

http://www.dtm.gov.tr/dtmadmin/upload/I ... 004-11.doc

Kargo için dikkat etmeniz gereken 2 husus var kg ve hacim, bunları esaplatın hangisi pahalıysa ona göre getiriliyor çünkü, abd lbs ve inc ölçü birimleri bunları standart birime çevirdikten sonra kargocuya belirtin.
Teleskobun size maliyeti,
ürün tutarı : 500$
navlun : 286$
sigorta : 25$
havale ücr : 40$
güm ver. : 43$
kdv : 146$
damga pulu : 20$
ardiye ücr : 100$
güm. komis. : 150$
güm. vek. : 70$
ordino : 100$

toplam : 1480$ size maliyeti bir okadarda harcadığınız vakit, sizler getirdiğiniz için garantiside olmamaktadır.

bu hesaplama Türkiye geneli için aynıdır, sadece firmalar arası kargo ücreti değişir oda yaklaşık 30-40$ farkeder,
500 $ üzerindeki bir ürün için maliyet daha fazladır.

Yurt dışıdan ürün alırken bunları muhakkak araştırmanızı tavsiye ederim sadece kargo ücretini baz almayın.
Yurt dışından bir ürün getirmek isterseniz benimle irtibat kurun elimden gelen yardımı gösteriri.
Not:bu işlemler 9 mayıs 2007'de gerçekleşti güncel fiyatlardır.
gönderen tomkurt
Arkadaslar verdiginiz bilgiler icin teşekkürler.meadenin turkiye temsilcisi Optronike mail attim fiyat icin.gelen cevaba gore alirim herhalde 10" lx200 yada lx90 gps icin 5000-6000 ytl kadar ise alirim aksi halde zor.Gumruk isleri gozumu korkuttu.Ben daha basit ve daha ucuz zannetttim ama oyle degilmis.
Bizim neden meade celestron gibi optik sirketlerimiz yok.Daha dogrusu ciddi teleskop üreten yerli marka yok sanirim.
Saygilarimla
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Merhaba Uğur Bey;

Felaket tellallığı yapmak istemem ama lx90 10" lik teleskop için o fiyat hayal gibi görünüyor.Optronik ürünleri Avrupa üzerinden getiriyor ve teleskoplar önce Amerika'dan Almanya'ya sonra Türkiye'ye uğramış oluyor.Haliyle dolar avroya dönüşüyor ve de gümrük masrafları vs. fiyat katlanıyor.Biraz önce www.meade.de 'den(Meade'nin Avrupa bayisi) 10" lx90 Almanya fiyatına baktım 3.280 avro diyor.Benim tahminim size 4000 euro+kdv gibi bir fiyat verecekleri yönünde.Bu da yaklaşık 8400 YTL yapıyor.Sanırım lx200 daha da pahalı.Tabi verecekleri fiyata bakmak lazım ama bu civarda bir fiyat olacak gibi geliyor bana.
gönderen tomkurt
Ozan Kanbertay yazdı:Merhaba Uğur Bey;

Felaket tellallığı yapmak istemem ama lx90 10" lik teleskop için o fiyat hayal gibi görünüyor.Optronik ürünleri Avrupa üzerinden getiriyor ve teleskoplar önce Amerika'dan Almanya'ya sonra Türkiye'ye uğramış oluyor.Haliyle dolar avroya dönüşüyor ve de gümrük masrafları vs. fiyat katlanıyor.Biraz önce www.meade.de 'den(Meade'nin Avrupa bayisi) 10" lx90 Almanya fiyatına baktım 3.280 avro diyor.Benim tahminim size 4000 euro+kdv gibi bir fiyat verecekleri yönünde.Bu da yaklaşık 8400 YTL yapıyor.Sanırım lx200 daha da pahalı.Tabi verecekleri fiyata bakmak lazım ama bu civarda bir fiyat olacak gibi geliyor bana.
Felaket tellallıgı yapmıyorsunuz Ozan bey.Almanya uzerinden geldiğini bilmiyordum.Zaten teleskopun amerika değeri 10" LX90 gps icin 2699 dolar.buna kargoyu koyarsak oda endüşük 300-600 dolar arasıdır.gümrük varmış ki en kötüsü bekledigimden daha çok masrafı var imiş.herhalde oda 1000-1500 dolar tutar minumum.Almanya uzerinden gelmese idi 4500 dolar civarı tutacaktı.Birde aracı sirkettinde kar marjıda düşünülür ve kdv yide eklersek 8000-8500 ytl uzeri oluyor ki bu fiyata 2.el araba alırım.Beni aşar bu meblag.gözden çıkartagım maximum 5000-6000 ytl idi oda borc harç alarak.diyebilirsinizki 6000 veren 2000 daha verir ama zor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Burak Bayar yazdı:merhaba,
bende bu konuda çok değerli bir abimden öğrendiğime göre
eğer direk net den sipariş verirseniz teleskop gümrükten geçemiyor nedeni teleskop askeri malzeme olarak görünüyor
usa dan gelirken getireceksen de kendi orjinal kutusu dışında getirmen gerekiyor ama X-ray dan geçerken görevliler sorun çıkartabilir.
Burak Bey'in görüşüne katılıyorum...
Benim tavsiyem eger bir kaptan (deniz ya da hava) tanıdığın varsa bu sorunları çözebilir...
Gemi ile sorun yaşamadan getirebileceğini düşünüyorum...
Teleskop konusunu bilmiyorum ama yakın bir arkadaşım yurtdışına çıkışında
satın almış olduğu elektronik aletleri sorun çıkarmadan gemi ile Türkiye'ye getirebiliyor.
Sorulduğunda da faturasını göstermesi yeterli oluyor.
gönderen tomkurt
Optronikten mail geldi ve aynen şöyle

""" İstemiş olduğunuz LX200 modellerimizde artık Schmidt Cassegragrain kullanılmıyor. Yeni bir optic tüp sistemi olan Ritchey Chretien kullanılmaktadır.

8” LX200/R için 4000 Euro + KDV

10” LX200/R için 5250 Euro +KDV """
gönderen tomkurt
ikinci el araba fiyatına teleskop almak.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]