Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Yuce Doruk yazdı:
Tayfun Varol yazdı:Müthiş bir video, teşekkürler.
Keşke bir sponsor bulabilsekte bizde yapsak şöyle çekimler.

Çok mu maliyetli olur Tayfun Bey böyle birşeye kalkışılırsa eğer?
Sisteme göre değişecektir, mesela bu çocukların sistemde 5 yada 6 kamera, 2 android, çeşitli antenler bataryalar ve tabii uçuşu gerçekleştirmek için kullanılacak balon paraşüt sistemi var. Sistemin ağırlığına göre balon maliyetide çok yükselebiliyor 50 $ dan 400 $ a kadar balonlar var ve bu balonlar sadece 1 defa kullanılıyor, yani çok ucuz bir olay değil.
Kullanıcı avatarı
gönderen basak demirel
Yuce Doruk yazdı:
basak demirel yazdı: teleskop gelince beni kimse tutamaz :lol: )
Başak abi bu lafını devamlı hatırlatacağım sana :)
hiç unutturma yücecim. Çok motiveyim bu aralar :) Uzmanlığımın bitiiş süresi 1 yıl uzayınca(normalde bu yaz bitiriyordum ama 1 sene uzadı) başka hiç bir şeyle ilgilenmiyorum şu aralar :lol: ...Teleskopta gelince her şey tamam olacak inşallah.
Kullanıcı avatarı
gönderen Yuce Doruk
Tayfun Varol yazdı:
Yuce Doruk yazdı:
Tayfun Varol yazdı:Müthiş bir video, teşekkürler.
Keşke bir sponsor bulabilsekte bizde yapsak şöyle çekimler.

Çok mu maliyetli olur Tayfun Bey böyle birşeye kalkışılırsa eğer?
Sisteme göre değişecektir, mesela bu çocukların sistemde 5 yada 6 kamera, 2 android, çeşitli antenler bataryalar ve tabii uçuşu gerçekleştirmek için kullanılacak balon paraşüt sistemi var. Sistemin ağırlığına göre balon maliyetide çok yükselebiliyor 50 $ dan 400 $ a kadar balonlar var ve bu balonlar sadece 1 defa kullanılıyor, yani çok ucuz bir olay değil.
Çetrefilli işmiş abi ama bir video izlemiştim yanlış hatırlamıyorsam tek kamera ve basit bir helyum balonuyla atılmıştı, sonra kameranın düştüğü yere gidip kamerayı almışlardı. Bunun videolarını izleyince anladım baya maliyetli bir işe benziyor dediğiniz gibi :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Aslında eski bir notebook ve 2-3 yüksek çözünürlüklü webcam ile de denemeler yapılabilir ama herhangi bir hata durumunda tüm sistem kayıp edileceği için üzerinde iyice çalışmak gerek, her halükarda en baba sistem bile 3-4 bin tl yi geçmeyecektir ki onunlada yukarıdaki videolara benzer görüntüler alınır.
Tabii memlekette yasal durumlar ne durumdadır hiç bilemiyorum...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Bu videoları seyredince aklıma Hawx geldi, oynayan varsa bilir onda bir bölümde mekiği kalkışı esnasında cruise füzelerine karşı korumak gerekiyordu, ben oyunu filan bırakıp saatlerce f16 ile mekiğin etrafında dört dönmüştüm keyiften, mekik yükselirken gerçekten çok heybetli görünüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Zaten artık mekiği yakalama şansımız kalmadı arkadaşlar...mekik emekli oldu
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Ben calsky'ı astronomik hava durumu için kullanmaya başladım 2 haftadır... bir başlık açıp paylaşacaktım ama fırsat olmadı..daha doğrusu doğruluğunun sağlamasını yapamadım, yapayım paylaşacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Bu arada ISS'ye insan ve malzeme artık bir tek Soyuzla mı gidebilecek ? Ben bu konuyu fazla bilmiyorum... bilenler bilgilerini paylaşabilirse sevinirim.