Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Doğrudur...:o

Aslında en iyisi bir Florida yapıp yerinde izlemek! Gerçi yanı başında teleskopla takit etsek bile en fazla göreceğimiz şudur:

http://www.spacevidcast.com/2009/07/19/ ... ams-tv-13/

Patrick DOAMS bugün de orada ve yakıt tankları ayrılırdığı zamana kadar çekim yaptı. En son gördüğümüz 3 ışık ve o da, o yakınlıkta kaynaşmış bir halde. Türkiye üstünden geçtiğinde belki de bir uydu parlamasından çok farklı olmayacak.
gönderen Yiğit Kaçar
Süpeerrrrrr, süperrrr süperrrrr.

Arkadaşlar, fırlatıldıktan tam 26 dakika sonra Atlantis Uzay Mekiğini canlı canlı eşimle birlikte gördük. Muhteşem bi duyguydu ya. Anlatamam sizlere. Kesinlikle benim için önemli gök olayları arasında ilk ona girer. Yerel saatle 14:20'de Amerika'nın Florida eyaletinden kalkan bir uçağı (benzetmede hata olmaz) 26 dakika sonra yerel saatimizle 21:46'da üzerimizden uçuşunu izlemek. (Eğer buraya inselerdi Jetlag'ın babası olurdu heralde :wink: )Gerçekten harikaydı. Umarım tavsiyemi dinleyip başka izleyenler de olmuştur
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Yani tüm tanklar ayrıldıktan ve üçüncü manevrayı yaptıktan sonra?

Muhtemelen ISS olmalı çünkü dediğim gibi harici yakıt tankı ayrılmadan Florida'da, tabi gündüz vakti ama yüksek büyütmeli bir teleskopla görebileceğiniz ışık gücü gerçekten çok az.
gönderen Yiğit Kaçar
Salih Dinçer yazdı:Yani tüm tanklar ayrıldıktan ve üçüncü manevrayı yaptıktan sonra?

Muhtemelen ISS olmalı çünkü dediğim gibi harici yakıt tankı ayrılmadan Florida'da, tabi gündüz vakti ama yüksek büyütmeli bir teleskopla görebileceğiniz ışık gücü gerçekten çok az.

Dostum neredeyse alınıp güceneceğim. (Yoksa hakaret mi kabul etmeliyim :wink: ) Atlantis ile İSS'in farkını ayırt edemezsem kendimi 11. kattan aşağı atmalı ya da bi daha buralara uğramamalıyım. Utancımdan yani :oops: Şaka bi yana

Salihçim şöyle anlatayım.

Aslında senin yazdıklarından önce şimdi de İSS'i gördüm vs... diye yazıyordum. Bilgisayar kitlendi. Yeniden başlatınca yazdıklarım uçmuş ve senin yazdıklarınla karşılaştım. Halbuki aynen şöyle yazmıştım:

Arkadaşlar bu gece geçiş şovu var sanki. 22:06'da da aynen beklendiği gibi İSS'in geçişini izledik eşimle birlikte. Fakat Atlantis'e göre çok daha parlaktı ve çok daha uzun süre izleyebildik. Yaklaşık 2 dakika kadar. Halbuki Atlantis 25-30 saniye kadar görülebildi ve ışığı çok sönüktü. Bunun sebebi muhtemelen aralarındaki irtifa farkı. Yani İSS şu an yaklaşık 350 km yükseklikte . Dolayısıyla ufuk çizgisinden daha ilerileri daha uzun süreli görebiliyor. Güneş ışığı gibi. Fakat Atlantis'i gördüğümüzde yaklaşık 200 km yükseklikteydi. Dolayısıyla ufka daha yakındı ve güneş Atlantis'e göre daha önce battı.

Gördüğümden eminim dostum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Neyse, ne fark eder ki...:o

Beni de en çok heyecanlandıran yakıt tankları üstündeki kameralar ve açı değişimleri...

Mesela bugün 9. dakikadaki son ayrılma müthişti ve sormak istediğim bir şey var. Genelde tanklardaki yakıtlar bitince bir alevlenme oluyor. Tıpkı aşağıdaki ilk fotoğfrafda olduğu gibi. Ama bu başka sanki! Öyle ki atmosferin katmanları ile bir alakası olduğunu düşünüyorum, yanılıyor muyum?

Resim ResimResim

Bakınızı ayrılma üzereyken (ortadaki fotoğraf) ne kadar ilginç değil mi? Kanat çevresindeki olaya bakın! Bu tıpkı ses hızına çıkınca olan olaya benziyor. Bir de ayrılması o kadar yavaş oluyor ki (sağdaki ayrıldıkan 7. sn.) tıpkı yavaş çekim gibi. Neredeyse mekiğin kadrajdan çıkması 30 sn. İşte uzayda olduğunun bir göstergesi öyle değil mi... :shock:
Ay fotoğrafları

Cok güzel bir Ay fotografi Özkan bey. El[…]