Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih DEMİR
Resim

Hedeflenen Fırlatma Tarihi: 14 Mayıs 2010 21.20
Araç: Atlantis
Görev Adı: STS-132
Fırlatma Aralığı: 10 dakika
Fırlatma Rampası: 39A
Görev Süresi: 12 gün
Fırlatma Merkezi: Kennedy Space Center
Taşınacak Önemli Araçlar: Entegre Kargo Taşıyıcı (ICC), Mini Araştırma Modülü (MRM1)

http://www.nasa.gov/mission_pages/shutt ... index.html

http://www.nasa.gov/mission_pages/shutt ... index.html
En son Salih DEMİR tarafından 06 May 2010, 13:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Yiğit Kaçar
Bir önceki görevde 3 tane birden gönderince kadın stokunu tükettiler :lol:

Fırlatmaya 1 gün 21 saat...

Bu arada önemli dip not: Bu Atlantis'in son görevi arkadaşlar. Sonrasında müzeye konması planlanıyor.

(Yalnız bu göreve ne çabuk sıra geldi. Ben daha STS-131'in videolarını bile izlemeyi bitiremedim.)
gönderen Yiğit Kaçar
Zaten toplamda sadece üç tane mekik görevi kaldı. Gerçekten inanması zor.

NTVMSNBC'nin haberine göre:

Mekiklerin üç uçuşu kaldı

Amerikan uzay mekiklerinin 'emeklilik' süreci başlıyor. İlk olarak Atlantis, son uçuşunu yaptıktan sonra müzeye kaldırılacak.

Atlantis uzay mekiği ve 6 kişilik mürettebatı, yıl sonunda emekliye ayrılacak Amerikan uzay mekiklerinin geriye kalan son üç uçuşunun ilki için yarın Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilecek.

Bu seyahat, ilk kez 1985'te uçan Atlantis uzay mekiği için 32. ve son uçuş olacak. Atlantis, yarın TSİ 21.20'de Florida Cape Canaveral yakınlarındaki Kennedy uzay merkezinden uzaya gönderilecek.

Bu yılın üçüncüsü olacak bu seyahatten sonra Discovery ve Endeavour'un yapacağı iki uçuş daha öngörülüyor. Yaklaşık 30 yıldır hizmet veren ve UUİ'nin inşaatında büyük pay sahibi mekikler bundan sonra müzeye kaldırılacak.

7 günü UUİ'ye kenetli 12 gün sürecek seyahat sırasında Atlantis ve mürettebatı istasyona 12 tonu aşkın teçhizat, batarya, gıda ve bilimsel deney malzemesi götürecek. Atlantis'in taşıyacağı en büyük parça Rus Rassvet (Rusça orora) modülü olacak. Bu beş tonluk 6 metre uzunluğunda ve 2,23 metre çapındaki basınçlı mini modül Rus Soyuz ve Progress uzay araçlarının yanaşması ve yük alınması için kullanılacak. Rassvet, istasyondaki Rus Zarya modülüne UUİ'nin robot kolu Canadarm2 ile monte edilecek. UUİ'ye ayrıca bir radyatör, bir dekompresyon ünitesi ve Avrupa yapımı bir robot kol götürülecek.

Rus modülünün dışında Atlantis istasyona bir de 2,2 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğinde basınçsız bir ulaştırma platformu taşıyacak.

2 astronottan oluşan bir ekip ayrıca, yeni bataryaları ve yeni bir iletişim anteninin montajı için her biri yaklaşık 6,5 saat sürecek 3 uzay yürüyüşü yapacak.

Yörüngedeki ön karakol UUİ'nin inşası aşağı yukarı tamamlanırken, NASA da artık özellikle yeniden kullanıma yönelik ve iletişim amaçlı malzemelerin gönderilmesine önem veriyor.

Bu arada çok uzun yıllardır beklediğim bir hadiseye şahitlik etme şansımız olabilir. Tabi hava muhalefeti olmazsa ki yarın Ankara yağmurlu görünüyor... Mekikler; Uzay İstasyonuna gönderildiklerinde, fırlatıldıktan yaklaşık yarım saat sonra ülkemizin üzerinden geçmek zorundalar. Bu geçiş gün batımından hemen sonrasında veya gün doğumundan hemen öncesinde gerçekleşirse, Mekiği görme şansımız olur. Yani yarım saat önce taa Amerika'da olan ve NASA TV'de gördüğümüz bi cismin, kendisini görmek çok değişik bir deneyim. Ben bunun benzerini bir kez inişte yaşadım. Bu hayatımda başıma gelen en güzel astronomik olayların arasına girdi. Mekik akşam saatlerinde üzerimizden geçti. Sonra NASA TV'nin başına geçtim ve 45 dakika sonra kendi yerel saatlerine göre öğlen Amerika'ya inişini izledim. Üzerimizden geçiş rotası aşağıdaki gibi olacak. Güney batı illerindekiler daha şanslı. Umarım bir erteleme olmaz ve bu geçişi izleyebiliriz.

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu arada çok uzun yıllardır beklediğim bir hadiseye şahitlik etme şansımız olabilir. Tabi hava muhalefeti olmazsa ki yarın Ankara yağmurlu görünüyor... Mekikler; Uzay İstasyonuna gönderildiklerinde, fırlatıldıktan yaklaşık yarım saat sonra ülkemizin üzerinden geçmek zorundalar. Bu geçiş gün batımından hemen sonrasında veya gün doğumundan hemen öncesinde gerçekleşirse, Mekiği görme şansımız olur. Yani yarım saat önce taa Amerika'da olan ve NASA TV'de gördüğümüz bi cismin, kendisini görmek çok değişik bir deneyim. Ben bunun benzerini bir kez inişte yaşadım. Bu hayatımda başıma gelen en güzel astronomik olayların arasına girdi. Mekik akşam saatlerinde üzerimizden geçti. Sonra NASA TV'nin başına geçtim ve 45 dakika sonra kendi yerel saatlerine göre öğlen Amerika'ya inişini izledim. Üzerimizden geçiş rotası aşağıdaki gibi olacak. Güney batı illerindekiler daha şanslı. Umarım bir erteleme olmaz ve bu geçişi izleyebiliriz.
O saatlerde ISS geçişi var, bu durumda gördüğümüz şey mekik mi olacak, ikisi birden mi olacak? Ben de merak ettim şimdi.
gönderen Yiğit Kaçar
Zaten fırlatma penceresi denen bi aralık var. Yani mekik öyle istenilen saatte fırlatılamıyor. Tam İstasyon Floridanın üzerinden geçerken fırlatılır. Ancak hız ve yükseklik farkı nedeniyle hemen arka arkaya dizilmezler. Şimdi fırlatma TSİ 21:20'de gerçekleşirse tam 25 dakika sonra yani 21:45'te bizim görüş alanımıza girer. İstasyona göre yaklaşık bi 20 dakika önce geçmiş olur. Ancak yörünge çizgisi hemen hemen aynı olur...

Bu arada Atlantis Uzay Mekiğinin bu güne kadarki görev armalarını sizlerle paylaşayım istedim...
Resim
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]