Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Az önce Hubble'dan çıkan görüntüleri incelerken, aklıma takılan
"Yahu bu Hubble'dan daha uzakları görebilecek teleskop yapıyorlar mı acep?"
sorusuna cevap aradım. Bulmak hiç zor olmadı.

11 Mayıs 2007'de tanıtımı bile yapılmış. Benim dünyadan haberim yok.
Haberi olmayan başka kişiler varsa haberdar olsun diye paylaşmak istedim.

Resim
Resim

Çıkan haberleri okudukça bir heyacan bastı beni...
Hubble'dan 3 kat (diameter 6,5) daha büyük
18 parçadan oluşan bir ayna sistemi varmış...
Odaksal uzunluğu 131.4 m (431.1 ft) 'imiş.
(Hubble'ın 57.6 m [189 ft] 'imiş.)

2013'de Ariane 5 ile yollamak gibi bir planları varmış.
5-6 sene beklenir mi böyle birşey için... :(
Kimbilir neler çıkacak ortaya...

Kaynaklar:
NASA, WIKI, BBC, NTVMSNBC
gönderen Emre Evren
Merhaba Ersin

Çok güzel bir başlık açmışsın, paylaşım için teşekkürler..

Ben TPF(karasal gezegen bulucu) 'i bekleyip hayalleri ile avunurken NASA James Webb uzay teleskobunun hazırlıklarına çoktan başlamış ve seninde bahsettiğin gibi 6 yıl sonrasına da tarih belirlenmiş. haber verdiğin ayrıca iyi oldu.

Mir 2001 'de büyük okyanusa gömüldüğünde nedense bir garip olmuştum acaba uzay araştırmalarında geriyemi gidiliyor diye. Ama çok geçmeden yerini alan ISS her geçen yıl yeni eklentilerle büyümeye devam ediyor.
Galiba emektar Hubble'ı da uğurlamanın zamanı geldi :wink:

Resim
Yerine geçecek olan JWST 'nin berilyumdan yapılı balpeteği aynaları ve getirdiği bir sürü yeni görüntüleme teknolojisi(sensörler, spektrometreler vs..) ve araçlar gelecek 15 yıl içinde gökbilim adına inanılmaz gelişmelerin olacağını müjdeliyor. Yanlız şunu belirtmekde önemle fayda varki JWST 'nin , Hubble'dan en büyük farkı çelışma spektrumunun öncelikli olarak kızıl ötesi bölgede (0.6 ila 28 mikron) ikincil olarak da bir miktar görünür ışık altında bulunmasıdır. yani bir anlamda aslında JWST 'ye kızılötesi dalgaboyunda çalışan bir teleskop demekte sanırım bir sakınca yok

Resim

JWST 'nin getireceği gelişmelerden en önemlisi, Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin(hatta yer benzer) belirlenmesinde ve saptanan gezegenlerin kimyasal yapılarının ortaya çıkarılarak hayat olup olmadığının belirlenmesine olanak sağlaması. açıkçası teleskobun L2 noktasında göreve başlamasından en fazla 20 yıl içinde uzayda güneş sistemi dışında yaşamın keşfini ilan ederlerse ben şaşırmam hehe :D

Dünyadışı yaşam ve yerbenzer gezegen avının yanısıra JWST'nin bir diğer öncelikli hedefi evrenin karanlık geçmişini ışıklara boğmuş olan ilk yıldızların parlamaya başladığı ve iyonize olmuş en ilkel parlak gazların ışıldamaya başladığı evrenin 200 milyon yaşındaki bebeklik dönemlerin gözlemlenebilecek olması.

Resim

Diğer hedeflenen atılımlar ise yıldızlar etrafındaki gezegen oluşturan disklerin derinlemesine incelenmesi(Bu noktada JWST'nin niçin kızılötesi ne daha duyarlı yapıldığı daha iyi anlaşılıyor) ve Gökadaların oluşumları ve merkezlerindeki devasa boyutlu açgözlü canavarlar olan karadelikleri ile beraber nasıl eşevrim geçirdiklerinin anlaşılması sağlanacak.

sadece dünya dışı yaşam arayışına yapacağı katkı bile insanı heyecanlındırıp sabırsızlandırmaya yetiyor. Çok önemli bir atılım ama baştan belirttiğim gibi her nekadar çalıştığı kızılötesi spektrum yüzünden tam olarak Hubble 'a rakip olmayacağı bilinsede, 2020 den önce yörüngeye fırlatılamayacak olan TPF (karasal gezegen bulucu) teleskop dizgesi Hubble'ın bence asıl mirasçısı olacaktır. TPF ise apayrı anlatılması gereken başlıbaşına bir harika proje :wink:

Aşağıda Hubble ile alınmış derin uzay alanının JWST ile alınabileceği görüntüsünü kıyaslamak için bir animasyon yapılmış. görüntünün zoom yapılmamış hali Hubble'ın çektiği orjinal görüntüdür zoom yaptığınızda ise JWST'nin elde edebileceği çözünürlüğü görebileceksiniz.
http://www.spacetelescope.org/images/ht ... fsize.html

Saygılarımla.. Emre
Kullanıcı avatarı
gönderen Ersin Zorlu
Gene harika bilgiler eklemişsin Emre...
Çok teşekkürler... :)
gönderen ayse nur topbas
Paylaşım için teşekkürler.Benim de bu teleskoptan haberim yoktu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Erman Öztürk
Haber çok güzel. umarım bu teleskop daha yeni bir sürü ayrıntıyı ortaya çıkarır ve evreni tanıma, anlama çalışmalarımız sonuç verir.
gönderen Berkehan Bakır
Doğacan Aydın yazdı:Bu teleskop uzaya göderildi mi ?

Daha gönderilmedi. :)

2013'de Ariane 5 ile yollamak gibi bir planları varmış
Kullanıcı avatarı
gönderen Bora Boranlıoğlu
2013 gerçekten ileri bir tarih,ama şimdi sabırsızlıkla beklediğim tarihlerden biri oldu.Açıkçası Hubbleın yaşanan aksaklıklara karşın bilgi dağarcığımıza neler kattığı ve ne kadar uzakları ve geçmişi yanıbaşımıza getirdiği düşünülürse JWSTnin gönderilmesi önemli bazı atılımların başlangıcı olacak gibi geliyor bana.Özellikle evrenin geçmişi konusundaki araştırmalarda,yakın gezegen sistemlerinin taranmasında,uzayın derinliklerindeki bazı oluşumların gerçek niteliklerinin ortaya çıkarılmasında önemli payı olacak belli ki.
Kullanıcı avatarı
gönderen Umur Çağlar
Sevindim doğrusu JWST sayesinde yer benzeri gezegenleri bulma ihtimalimiz artacak ve muhtemelen içlerinde yaşam bulabileceğiz. Yinede hubble teleskobunu özliyeceğim... :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Enes
Yanı başımızda olmayacaksa da başka bir yerlerde de hayatın evrilebilmesi son derece olası bence. Bu arada biz de helyumlu balon filan göndersek atmosfere. :) Discovery Channel'da görmüştüm, kamera filan bağlıyolar, çok hoş bir olay.

Hubble'ın çektiği o bol galaksili fotoğraf her anlamda düşündürücü. :umk

Demek şu an güney ufkunda görebildiğim Formalhaut'un etrafında gezegen varmış ha.