Dünya'da ve Türkiye'deki çalışmalar, roketler, sondalar, uzay mekiği, uzay ajansları, programlar..
Dünya Dışı Yaşam, SETI projesi...
gönderen Yiğit Kaçar
Arkadaşlar; Phoneix Uzay aracının Mars görevi dolayısıyla, bu konu başlığını açmakta geciktik. Hepinizden özür diliyorum.

Resim

Resim

Resim

Discovery Uzay Mekiği ve mürettebatı hazır. Fırlatmayı bekliyorlar. Fırlatma çok büyük bir aksilik olmazsa 31 Mayısı 1 Hazirana yani Cumartesiyi Pazara bağlayan gece TSİ 00:02'de gerçekleşecek. Bu görev hakkında detaylı bilgi Gökbilim Dergisi Mayıs sayısında yer aldığından burada tekrar değinmiyorum. Yalnızca fırlatma sonrası gelişmeleri hep beraber buradan paylaşalım.

Uçuş planı aşağıdadır. Eastern Time kısmında yazan saate 7 saat eklemek suretiyle Türkiye saatini bulabilirsiniz.

Resim

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum. Bu mekik uçuşu geriye kalan yaklaşık 10 kadar uçuştan biri. Dolayısıyla her anını kaçırmadan izlemenizi ve takip etmenizi tavsiye ediyorum. Nasa TV

Konuyla ilgili bazı linkler.

http://www.nasa.gov/mission_pages/shutt ... index.html

http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts124/

http://www.space.com/spaceshuttle/
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Müsait olursam fotoğraflamaya çalışacağım mekiği. Tabi önce rotasını bilmek lazım.Belki Ufuk çizgisinin altında kalacak.

Bilgilendirdiğin için teşekkürler Yiğit.
gönderen Yiğit Kaçar
Mekiğin yakıtı kondu ve fırlatma için hazır. Geri sayım devam ediyor. Fırlatmaya yaklaşık dört buçuk saat var.

Resim

Nasa TV Canlı. 45 saniyede bir yenilenir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mekiğe bir parça çarptı o neydi acaba ? kalkıştan yaklaşık 5,30 dakika sonra.
gönderen Yiğit Kaçar
Ben çarpan bişey görmedim. Sadece SRB lerden bir tanesi aşırı yanıyormuş gibi geldi. Bir an panik oldum. Neyseki yanılmışım. Tekrarlarda çarpan bişey varsa görülür. Herşeye rağmen kalkış süperdi ve çok temiz oldu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Tek kelimeyle muhteşem bir kalkıştı.. Umarım ilerde bizzat yerinde izleme imkanım olur :) Discovery'nin kalkışından 3 dakika kadar sonra yavaş yavaş Dünya'nın yuvarlak şekli belirmeye başladı, bunu izlemek çok güzeldi...

Bir de sormak istediğim son olarak bırakılan yakıt tankı yörüngede mi kalıyor yoksa aşağıya düşüyor mu?
gönderen Yiğit Kaçar
Arif Bayırlı yazdı:Tek kelimeyle muhteşem bir kalkıştı.. Umarım ilerde bizzat yerinde izleme imkanım olur :) Discovery'nin kalkışından 3 dakika kadar sonra yavaş yavaş Dünya'nın yuvarlak şekli belirmeye başladı, bunu izlemek çok güzeldi...
Gerçekten 3 dakika sonra uzayın siyahlığının ve Dünyanın yuvarlaklığının belirmesi muhteşemdi. Eşimle birlikte izledik. Onun da çok hoşuna gitti ve oldukça enterasan geldi.
Arif Bayırlı yazdı:Bir de sormak istediğim son olarak bırakılan yakıt tankı yörüngede mi kalıyor yoksa aşağıya düşüyor mu?
Sıvı Yakıt tankı bildiğim kadarıyla Hint Okyanusuna bazen de Büyük Okyanusa düşüyor. Ancak yörüngede kalmadığı kesin. Zira onlar da SRB ler gibi tekrar rekrar kullanılabiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Yiğit Kaçar yazdı:Sıvı Yakıt tankı bildiğim kadarıyla Hint Okyanusuna bazen de Büyük Okyanusa düşüyor. Ancak yörüngede kalmadığı kesin. Zira onlar da SRB ler gibi tekrar rekrar kullanılabiliyor.
Sanırım araçtan ayrılış anı çok yavaş olduğundan yörüngede kalacakmış gibi bir izlenim bıraktı bende :) Bilgilendirme için teşekkürler.
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Ben tam izleyemedim, internet yavaştı o yüzen nasa tv donukluk yaptı. Sonra düzeldi. Bende bir sorun olduğunu sandım. Roketleri bırakırken sanki bir patlama olacakmış gibi oldu bir an.
Yiğit Kaçar yazdı:Sıvı Yakıt tankı bildiğim kadarıyla Hint Okyanusuna bazen de Büyük Okyanusa düşüyor. Ancak yörüngede kalmadığı kesin. Zira onlar da SRB ler gibi tekrar rekrar kullanılabiliyor.
Düşme anında bir zarar görmüyorlar mı?
gönderen Yiğit Kaçar
Arif Bayırlı yazdı:Sanırım araçtan ayrılış anı çok yavaş olduğundan yörüngede kalacakmış gibi bir izlenim bıraktı bende :) Bilgilendirme için teşekkürler.
Sevgili Arif, gerçekten de mekiğin sıvı yakıt tankından ayrılış anında hızları eşit. Akıllara şu soru gelebilir. Nasıl oluyor da biri yörüngede kalırken diğeri Okyanusa düşüyor. Cevap şu: Mekik; savı yakıt tankından ayrıldıktan sonra da, kendisinde bulunan bir miktar yakıt ile hızını ve yüksekliğini arttırmaya devam ediyor. Bu yakıtın bir kısmını ise dönüş yolunda sırtını gittiği istikamete vermek suretiyle yavaşlamak amacıyla kullanıyor.
Bu konuda oldukça gerçek yapılmış Uzay simulatorü Orbiter'i tavsiye ederim.

http://orbit.medphys.ucl.ac.uk/

Bu linkten Download kısmına girip ücretsiz indirebilirsiniz. Orada mekik uçuşlarıyla alakalı bir çok soruya, demosunu izlemek suretiyle cevap bulabilirsiniz.

Adem DEMİRBAŞ yazdı:Ben tam izleyemedim, internet yavaştı o yüzen nasa tv donukluk yaptı. Sonra düzeldi. Bende bir sorun olduğunu sandım. Roketleri bırakırken sanki bir patlama olacakmış gibi oldu bir an.

Düşme anında bir zarar görmüyorlar çünkü yere paraşüt yardımıyla iniyorlar. Hatta üzerlerinde bulunan kameralar denize inene kadar kayıt yapıyor. Bu görüntüler bugün yarın Nasa'nın sitesinde yayınlanır. O zaman buradan tam linkini vererek paylaşırız.

Öte yandan geçen Uzay mekiği seferinde keşfedip burada linkini paylaştığım
http://www.space-multimedia.nl.eu.org/
isimli site, yine muhteşem kayıtlar yayınladı. Artık kendim bu siteye güvenerek kayıt yapmıyorum. Dün de kayıt yapmak yerine oturup güzelce izledim. Fırlatmayı izleyen kaç kişi oldu bilmiyorum ama forumdaki kişi sayısı oldukça azdı. Kaçıranlar mutlaka buradan ister izlesin ister bilgisayarına kaydedip arşivinde saklasın.
gönderen selin_yılmaz
kesinlikle harika bir uçuştu yiğit abiye katılıyorum kesinlikle kaçıranlar izlemeli
STS-124 Discovery'nin son uçuşlardan biri olmasıda üzücü
yeni mekiklerin şu anda yaşattıgı heyecanı yaşatacağını düşünmüyorum
uçakla seyahat etmek gibi olacak...
herneyse ciddende harika bir uçuştu.. hiç kaçırmadan seyrettım :)
yiğit abiye de dün akşam burda bizimle paylastıgı resimler için çok teşekkür ederim
gönderen Yiğit Kaçar
Şu anda Discovery kenetlenmek için İstasyona yaklaşıyor. Nasa Tv'den canlı izleyebilirsiniz. Kenetlenmenin 20:49'da gerçekleşmesi planlanıyor.
gönderen Yiğit Kaçar
Yiğit KAÇAR yazdı:
Adem DEMİRBAŞ yazdı:Ben tam izleyemedim, internet yavaştı o yüzen nasa tv donukluk yaptı. Sonra düzeldi. Bende bir sorun olduğunu sandım. Roketleri bırakırken sanki bir patlama olacakmış gibi oldu bir an.

Düşme anında bir zarar görmüyorlar çünkü yere paraşüt yardımıyla iniyorlar. Hatta üzerlerinde bulunan kameralar denize inene kadar kayıt yapıyor. Bu görüntüler bugün yarın Nasa'nın sitesinde yayınlanır. O zaman buradan tam linkini vererek paylaşırız.
Evet sonunda Nasa mekiğin çeşitli yerlerine yerleştirdiği kamera görüntülerini yayınladı. Gerçekten muhteşem görüntüler. Sank siz de mekikle birlikte uzaya çıkıyorsunuz. Gökyüzünün maviliğinin yavaş yavaş siyaha döndüğünü görüyorsunuz.

İndirmek için tıklayın.

İzlemek için tıklayın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ağzım 5 karış açık izledim desem yeridir. Hayran kaldım! Özellikle son 5 dakikasına. Sesli kayıt şahane. Roketlerin başına ne geleceğini hissedebiliyorsunuz. Ama bu kayıtları nasıl almışlar hala hayret ediyorum... :shock:

Sanırım yer istasyonuna radyo dalgaları ile göndermemişlerdir. Kamera yakınlarındaki bir yarıiletken belleğe kayıt edilmiş olmalı. Gerçi son dakikalarda atmosferdeki kendi artıklarına çarptığı sırada görüntüde kesilmeler oldu ama emin değil...

Acaba kayıtları nasıl yapmışlardır? Sonlara doğru füze gibi uzaya kaçan parçalara çarpıyor, bunlar kendi artıkları mı? Ses kayıtlarını roket içinden almış olabilirler mi? Çünkü şiddetli rüzgar ve basınç kaydı olumsuz etkilese gerek.

Paylaşım için çok çok çok teşekkürler... :o
gönderen Yiğit Kaçar
İtiraf etmeliyim ki; bu STS-124 görevi şimdiye kadar en az takip edebildiğim mekik uçuşu oldu. Bir tek fırlatılışını adamakıllı izleyebildim. Bir de kenetlenmesini... Ondan sonra üç uzay yürüyüşü yapıldı. Koskoca modül, mekiğin sırtındaki ambardan alınarak istasyona monte edildi. İçine girildi vs... Hiç birini izleyemedim. Bu gün yoğunluğumun arasında "bi iki dakika bakayım şunlara ne yapıyorlar" diye Nasa Tv'yi açtım bir de baktım ki mekik istasyondan ayrılmış. Yörüngede süzülüyorlar. Kaçırdığım için üzüldüm tabi. Çünkü benim için çok önemli bunları canlı canlı izlemek. Müthiş keyif ve heyecan veriyor. Bi kalkış, kenetlenme, ayrılış ve inme... Hepsi birbirinden zevkli. Hele ki ayrıldıktan sonra "flyaround" dedikleri birbirinin etrafında bir tur atmaları var ki bayılıyorum. İstasyonu, takılan yeni modülüyle birlikte 360 derecelik açıdan görüyorsunuz. Onun için normal şartlarda hangi saate denk gelirse gelsin kaçırmamaya çalışıyorum. Hatta önceki STS-122 görevinde mekiğin inişi tam haciz yaptığım sıraya denk geldi. Haciz memurunu, polisleri, çilingiri vs. evin kapısının önünde bırakarak bi bahaneyle internet cafeye koşmuştum. (ben 45 dakika sonra geldiğimde çilingir hala borçlunun kapısını açmaya çalışıyordu :lol: )

Neyse bu gün ilk 30 daikasını kaçırmışım ama sonrasını izledim nihayetinde. Şimdi o ilk 30 dakikayı da http://www.space-multimedia.nl.eu.org/ adresinden indiriyorum. Bu bahsttiğim adreste FLIGHT DAY 1-2-3...... HIGHLIGHTS Yani her uçuş gününün öne çıkan ve akılda kalan olaylarından derledikleri video görüntüleri yer alıyor. Onları indirdim. Şimdi görevi gün ve gün özet halinde izleyeceğim. Hangi gün ne yapmışlar sonradan da olsa bilgi edineceğim. Sizlere de tavsiye ederim.

Öte yandan Discovery Uzay Mekiğinin, Cumartesi günü TSİ 18:15'te Florida'ya inmesi planlanıyor. Mekikler normalde İstasyondan ayrıldıktan maksimum iki gün sonra inerlerdi. Ancak Discovery bu kez ayrıldıktan sonra 4 güne yakın uzayda kalacak. Nedeninin henüz ben de bilmiyorum. Bilen veya fikri olan varsa buradan bizimle paylaşsın lütfen.